Letošním Evropský den melanomu připadá na 7. květen. Vybraní čeští lékaři z oboru dermatovenerologie tento den zasvětí, již po sedmé, boji proti nebezpečnému zhoubnému nádoru kůže. Některé dermatovenerologické ordinace zdarma vyšetří zájemcům jejich mateřská znaménka. Součástí akce je osvěta k uvedené problematice pro širokou veřejnost.

Statistiky varují


Podle informačního portálu www.melanoma.cz za posledních 30 let stoupl v České republice počet nemocných s melanomem více než čtyřikrát. Toto číslo je velmi alarmující. Melanom - nejzhoubnější a nejnebezpečnější kožní nádor postihne asi 6-7 lidí na 100 000 obyvatel. Pohlaví postiženého nehraje roli a počty jsou téměř stejné jak u mužů, tak i u žen. I když podle některých odborníků se melanomy více vyskytují u žen. O nebezpečí melanomu vypovídá i to, že 65% úmrtí na kožní choroby má na svědomí právě melanom.

Pražský den melanomu


Myšlenka Evropského dne melanomu se zrodila v Belgii v roce 1999 v hlavě lékaře Thomase Maselise. Od roku 2001 se Melanoma day uplatňuje i v České republice. Záštitou nad touto akcí převzala Česká akademie dermatovenerologie a Česká dermatovenerologická společnost. Cílem tohoto dne je nabídnout veřejnosti bezplatné vyšetření znamének, poskytnout informace o  této problematice odborníkům i laikům formou telefonní linky, webových stránek nebo konáním konferencí a přednášek.

Co je to melanom?


Jedná se o druh zhoubného kožního nádoru z pigmentových buněk. Kromě kůže, kde se vyskytuje nejčastěji, se může objevit i na sliznicích nebo třeba v oku. Prudký nárůst zvýšeného počtu melanomu má důvod v nadměrném vystavování kůže UV záření. Touha po bronzově opáleném těle, což je považováno za jakýsi ideál krásy, se zrodila ve 20. letech minulého století a v současnosti stále přetrvává. Další příčinou je devastace životního prostředí vlivem globálního oteplování.

Bezpečné opalování neexistuje!


Spousta lidí se nesprávně domnívá, že opalovací krémy a přípravky s UV filtrem jsou zárukou proti spálení a zároveň i ochranou proti nemocem kůže. Je pravda, že při správném použití kvalitního krému se sice asi nespálíte, ale ochranu proti melanomu tím nezískáte. Díky opalovacímu krému na slunci pobudete déle, což má za následek změny v imunitě kůže, a tím se zvyšuje i riziko kožních nádorů. Proti slunění může pomoci i oblečení, ale stejně jako u krémů platí, že nic není stoprocentní. Děti by se opalování měly vyhýbat úplně a lidé s citlivou kůží by neměli pobývat na přímém slunci vůbec nebo maximálně do 10 hodin dopoledne a pak až po 15 hodině odpolední.

Chcete mít jistotu? Nechte se vyšetřit!


Melanom je sice nebezpečný nádor, ale díky tomu, že se nachází na kůži, je možné ho zavčas rozpoznat. Zvláštní pozornost by tomu měli věnovat lidé s vyšším počtem znamének. Pokud naleznete, že se některé z vašich mateřských znamének začalo zvětšovat, měnit tvar nebo barvu, krvácet nebo svědit, je možné, že se jedná o melanom a neměli byste váhat s návštěvou lékaře ani chvíli. Jen spolehlivé vyšetření u lékaře specialisty vám může dát skutečnou jistotu. Navíc, pokud melanom zachytíte v počáteční fázi, je šance k vyléčení  téměř stoprocentní. A jak se říká, za zkoušku nic nedáte, a vyšetřit se můžete nechat bezplatně třeba 7. 5. 2007 na mnoha místech naší republiky. Seznam lékařů a zařízení, kde se můžete vyšetřit je k dispozici na adrese www.melanoma.cz