Díky stěhování bohatých Britů z měst do idylických lokalit na venkově, malá města výrazně chudnou.

Zpráva Young Foundation říká, že díky poptávce po bydlení na venkově se zde zvětšuje propast mezi bohatými a chudými.

Staví také do reálného světla romantické představy o harmonickém životě na venkově tím, že poukazuje na vzrůstající problémy rasismu, deprivace a izolace.

Podle nedávno zveřejněných čísel se ročně z měst na venkov stěhuje kolem 100 000 lidí, což podporuje boom v obchodu s nemovitostmi a způsobuje, že si místní lidé bydlení zde nemohou dovolit.

Každý pátý člověk na vesnici nyní žije pod hranicí chudoby.

Podle zprávy je: “pro mnoho lidí ekonomický rozmach venkova přínosem, ale mnozí na něm zase ztrácejí. Nejvíce pak ti, kteří musí čelit vzrůstajícím životním nákladům.”

V zemědělských oblastech se žilo tradičně levněji, než ve městech, nyní ale začíná být opak pravdou. Na venkově žije nejvíce lidí s nízkými příjmy, kteří se teď díky zvyšujícím se nájmům dostávají pod hranici bídy.

V Brancasteru v Norfolku jsou ceny za bydlení 12× vyšší, než je národní průměr. A běžný nájem v Severním Cornwallu je čtrnáctinásobkem zdejšího průměrného platu.

“Pro chudé lidi je venkov jedním z nejhorších mist,” říká autorka zprávy Alessandra Bounfino. “Za tradičním obrazem vesnické idyly se skrývá hodně lidí, kteří se dostali na dno.”

Izolace od velkých měst lidem také znesnadňuje přístup k dalšímu vzdělání, kavalitní zdravotnické péči a psychologické pomoci.

V Somersetu a Dorsetu například nebude v dalším studiu díky problémům s dopravou pokračovat 40% 15-16ti letých dětí.

Na venkově je take stále běžnějším jevem rasová nesnášenlivost. V Northhumberland, Devon a Cornwall jsou městy s rekordním počtem rasově motivovaných trestných činů. V Severním Walesu vzrostl počet těchto trestných činů v posledních letech o 400%.

Příčinou může být i tendence imigrantů z ciziny usazovat se právě na venkově. Přesídlilo sem více než 40% všech lidí, kteří přišli za prací z nových států Evropské unie. Jsou zejména v Norfolku, Kentu a Sussexu. Osmdesát procent zaměstnavatelů z oblasti Lincolnshire uvádí, že zaměstnává lidi se slabou znalostí angličtiny.

Umrtí a nehody zůstávají ale v rostoucí populaci cizinců většinou bez povšimnutí.

Podle paní Buonfino může být pro lidi žijící v malých komunitách problém o těchto věcech otevřeně hovořit.

Navzdory představám o zdravém životním stylu venkovanů, lidé postrádají dostupnost důležité zdravotnické péče. Ve Skotsku je vzdálenost nejdůležitějším faktorem, kvůli kterému ženy málo využívají možnosti mammografického vyšetření prsou.

Za údaji, které ukazují, že lidé z venkova vyhledávají méně často psychiatrickou péči, podle zprávy může stát, také tradiční étos soběstačnosti, který je izolovaným společenstvím lidí vlastní.