Pokusy britské vlády zaangažovat muslimskou komunitu se obrátily proti ní a ženou lidi k agresivnímu extrémismu, říká zpráva.

Zpráva z  anglického zdroje Demos říká, že opatření přijatá po bombových útocích v Londýně ze 7. července vrazila klín mezi muslimskou komunitu a zbytek společnosti spíše než samotní extrémisté.

Zpráva, částečně financovaná vládou, prohlašuje, že ministři nepřizvali v dostatečné míře muslimy ke konzultaci  problematických témat jako je třeba válka v Iráku.

O pokusech zapojit muslimské vůdce do politického rozhodování bylo řečeno, “že jsou uspěchané, provedené podle vládních podmínek a jsou neschopny se odtrhout od obvyklých podezření a s malým výhledem do budoucnosti.”

„V jednacích místnostech britské vlády ministři ujišťovali muslimské vůdce o nutnosti partnerství”, stojí ve zprávě.

„Ale v tiskových zprávách mluvili o nutnosti brát u muslimů vážně možnost terorismu, sledovat jejich děti a začít jim dělat potíže ve jménu vyššího dobra – národní bezpečnosti”.

V září ministr vnitra John Reid obdržel ostrou odpověď ze všech stran muslimské komunity poté, co řekl, že odpovědnost za extrémismus nesou konec konců oni.

Doktor Muhammad Abdul Bari, generální sekretář britského muslimského shromáždění řekl: „Tím, že ignoruje  škody, které některé aspekty naší zahraniční politiky způsobily naší národní bezpečnosti, se vláda obrací zády k hlavnímu podporujícímu faktoru, který stojí za vzestupem extrémismu.

Zpráva Demosu sděluje, že přístup vlády vyvolal „zášť a odcizení” a „nahrává extrémistům.”

„Tím že předvádí muslimy jako jednolitou politickou skupinu, vláda přestává dělat jasný rozdíl mezi „názory rozzlobených muslimů a těch, kteří vyhledávají možnost rozpoutat násilí a teror.” dodává.

„Výsledkem je, že než aby byli izolováni, mají extrémisté možnost získat podporu od komunit odříznutých od hlavního proudu britské společnosti.

Dříve v tomto roce, Anjem Choudary, britský vůdce nyní zakázané militantní islámské skupiny al-Muhajiroun, ospravedlnil útoky ze 7. července  tím, že britské muslimy nazval „společenstvím v obležení”.

Anjem Choudary pro BBC řekl: „Britská vláda chce ukázat, že oni jsou těmi, kdo jsou na straně spravedlnosti a pravdy, zatímco ve skutečnosti je opravdovým teroristou britský režim a britská policie, která se snaží rozdělit muslimskou společnost na umírněné a extrémisty, přestože takové rozdělení v islámu neexistuje.”

Pan Choudary byl jedním z organizátorů divokých protestů proti dánským ilustracím na Trafalgar square, kde demonstranti nesli transparenty, kde stálo: „popravte ty, kteří urážejí islám”.