Image

Jarní veletrh pracovních příležitostí v Zhengzhou, hlavním městě provincie Henan, 28. února 2007. Desítky tisíc zájemců o práci přišlo navzdory hustému dešti. (Velká Epocha)

Krátce po čínském Novém roce (nejdůležitějším svátku v Číně) absolventi čínských univerzit znovu obrátili svou pozornost na hledání práce.

Tento rok opustí univerzity v Číně téměř 5 milionů studentů, což je o 820 tisíc více než loni, a budou mít před sebou přetěžký úkol - najít si práci.

Nedostatek pracovních příležitostí nejlépe odrážejí tzv. pracovní veletrhy, které se konají po celé zemi.

Mnoho těchto veletrhů probíhá právě teď, v únoru a březnu, a obvykle jsou nabité studenty, kteří shánějí práci. Účast je vždycky ohromná, i když hustě prší, a netrpěliví žadatelé svým počtem dalece převyšují nabízené příležitosti.

Image


1. března 2007. Déšť neustává a 60 tisíc lidí doufá, že najdou práci na jarním veletrhu pracovních příležitostí v Shijiazhuangu v provincii Hebei. (Velká Epocha)

Provincie Hebei zorganizovala jarní veletrh pracovních příležitostí ve svém hlavním městě Shijiazhuangu. Během dvou dnů zde 874 registrovaných zaměstnavatelů nabízelo 12 700 pracovních pozic.

Veletrhu se zúčastnilo 60 tisíc uchazečů o práci, ale jen 40 procent z nich mělo šanci získat zaměstnání(chápu to tak, že do jedné pracovní pozice jich může být přijato víc, ale pokud to nedává smysl, raději to za tou čárkou vynechej). Tentýž deštivý den probíhaly podobné veletrhy i v Pekingu nebo Tianjinu, kde čekaly na práci další desítky tisíc lidí.

28. února se veletrh pracovních příležitostí konal ve městě Liuzhou (prov. Guangxi). Bylo zde jen 200 zaměstnavatelů, ale téměř 20 tisíc žadatelů o práci, takže většina odešla s nepořízenou.

Image

Na veletrhu pracovních příležitostí 1. března 2007 na Zemědělském výstavišti v Pekingu se sešly desítky tisíc žadatelů o práci. (Velká Epocha)

Veletrhu v Qingdao 26. února se účastnilo 15 tisíc žadatelů. Řada studentů odešla zklamaná, protože nabízené platy byly daleko nižší, než očekávali.

Kde lze tedy v Číně najít práci? Nejvíce příležitostí nabízejí tyto sektory: výstavba, informační technologie, obchod a marketing, řízení, zdravotní péče, výroba a zpracování oceli, vzdělávací kursy, chemický průmysl a elektronika. Nabídky se také množí v oblastech automobilového průmyslu, důlním průmyslu a zásobování.

Absolventi čínských škol už zápasí o práci několik let a v poslední době začínají být tato čísla znepokojivá. Přesto odborníci tvrdí, že čínský pracovní trh není zdaleka nasycený a trvají na tom, že problém vytváří nevyvážená struktura průmyslu v zemi. Tvrdí, že na vyřešení krize nezaměstnanosti je třeba závažná reforma.

Image

Desítky tisíc studentů na veletrhu pracovních příležitostí 1. března 2007 na Sportovním výstavišti v Tianjinu. (Velká Epocha)