Čínské víno - ilustrační foto. (babasteve/flickr.com)
Čínské víno - ilustrační foto. (babasteve/flickr.com)

Američtí archeologové rozluštili pradávný recept na přípravu vína z úlomků porcelánu v rozvalinách Ťia-chu v provincii Che-nen. Složení bylo úspěšně rozluštěno na nyní jedna americká společnost používá tento recept na pradávné čínské víno na přípravu moderního piva s názvem "Château Jiahu". Na trh se má dostat v červenci tohoto roku.

Podle Chongqing Evening News jsou rozvaliny Ťia-chu staré 9 tisíc let. Nacházejí se ve správním obvodu Wu-jang v okrese Luo-che v provincii Che-nan. Ruiny byly zaplaveny a znovu obnoveny v osmdesátých letech. Americký archeolog Prof. McGovern zde v roce 2004 nalezl 16 úlomků porcelánu a na nich stopy alkoholu. Pomocí chemického rozboru získal složení této látky.

Laboratorní testy ve vzorcích objevily med, čínský hloh, hroznové víno a rýži a také další ingredience. Složení se velmi podobalo dnešnímu rýžovému a klasickému vínu, což potvrzuje, že lidé před 9 tisíci lety již věděli, jak víno připravit. Tento objev prodloužil známou historii vína z pěti na devět tisíc let. Čína se tak stala první zemí, kde se víno vyrábělo.

McGovern znal složení, nevěděl však, jak se nápoj připravoval. Později dal složení pivovaru Delaware. Tento pivovar použil druh čínského vína (Čchu-ťiu) na napodobení tradičních čínských metod přípravy vína a úspěšně vyrobil "Château Jiahu" a tradiční prastarou metodou stvořil moderní druh piva.

"Château Jiahu" má osm procent alkoholu a sektu podobnou zlatavou barvu. Je voňavé a sladké. Aby otestoval jeho prodejnost, pivovar dal dohromady skupinu "ochutnávačů" z New Yorku a získal velmi pozitivní ohlasy. Oficiálně bude uveden na trh v USA v červenci 2007. Američané tak budou první, kdo ochutná čínský vinný nápoj podle 9 000 let staré receptury.