Virové infekce na vzestupu

Stávající teplé počasí je hlavním „viníkem“ vzestupu virových chorob a možná i pravděpodobně povede k chřipkové epidemii. Podle hlavního hygienika ČR MUDr. Michaela Víta se počet nemocných s respiračními chorobami od minulého týdne zvýšil o téměř 17 %. Nejvíce postižený je Jihomoravský kraj, kde respiračními nemocemi onemocnělo 2911 na 100 tisíc obyvatel. Těsně za jihem Moravy následuje kraj Východočeský.

Zákaz návštěv

Na radu hlavního hygienika ČR začaly mnohé nemocnice a zdravotnická zařízení se zákazy návštěv. Pomocí tohoto opatření chtějí chránit pacienty před chřipkou a jinými nemocemi dýchacích cest. Někde zákaz platí již několik dní, ale většina zdravotnických lůžkových  zařízení  uzavřela svoje brány návštěvám od pondělí 22. 1. 2007 Bez omezení je zatím Onkologický ústav v Brně a nemocnice v Břeclavi.

Jak se bránit chřipce?

I když chřipková epidemie ještě nezačala, na Evropu se valí vlna virových onemocnění dýchacích cest chřipkového charakteru. Proto pokud u sebe nebo svých blízkých zaznamenáte příznaky od vysokých teplot, bolestí hlavy a svalů, slabosti a kašle, je třeba navštívit lékaře nebo si vzít několik dní volna, aby se zamezilo dalšímu šíření  těchto nemocí. Lékaři doporučují klid, teplo, dostatek tekutin, zvýšený příjem vitamínů a tlumení horečky pomocí antipyretik (Paralen, Acylpyrin,…). Chřipka a virózy by se rozhodně neměly podceňovat, protože „přecházení“ může způsobit vážné komplikace a u citlivých lidí bez léčby dokonce i smrt.

Riziko – staří lidé a děti

Tradičně nejohroženější skupinou pro chřipková onemocnění jsou staří lidé a děti. Děti se pohybují ve velkých kolektivech a navíc nemají natolik vyvinutou obranyschopnost a virózám lehce podléhají a taky se mezi nimi chřipka šíří rychleji. Senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou, protože chřipka a virózy  zhoršují základní onemocnění. Zde jsou  nejohroženější skupinou lidé nad 60 let.

Hrozí chřipková epidemie?

Podle zpráv hlavního hygienika stoupá v Evropských zemích nemocnost v souvislosti s respiračním onemocněním. Prozatím se situace monitoruje, ale chřipková epidemie ještě plně nepropukla. Rozhodující bude teplotní situace, protože teplé a suché počasí           umožňuje rychlé množení a přenos virů kapénkovou infekcí. Pokud by se však  ochladilo, jak předpovídají meteorologové, mohla by se situace zlepšit a nárůst nemocí dýchacích cest tak zpomalit nebo dokonce  pozastavit.  Následující dny budou tedy rozhodující….

Zdroj informací: MZ ČR