ČÍNA – Podle zprávy Jižního týdeníku, Střední lidový soud v Süej-ning 1. prosince shledal vinným z podvodu Čou Ji-minga. Čou byl hlavním akcionářem s‘čchuanské společnosti Ming-sing Electric a předseda představenstva společnosti Šen-čen Ming-lun. Odsouzen byl k trestu doživotí a zabavení majetku.

Čou Ji-ming založil společnost Ming-lun 31. prosince 2002. V březnu 2003, ve svých 29 letech, se stal hlavním akcionářem S‘-čchuan Ming-sing Electric, když zde koupil podíl 28 procent. Loni byl 31letý Čou označen v žebříčku časopisu Forbes za 207. nejbohatšího člověka Číny a také nejmladšího na celém seznamu, s majetkem v hodnotě asi 980 milionů jüanů (cca 2,7 mld Kč).

Ming-sing Electric je hlavním dodavatelem vody, elektřiny a plynu pro 3,8 milionu obyvatel města Süej-ning (prov. S‘-čchuan). V srpnu 2002 se Čou Ji-ming doslechl, že Ming-sing prodává 28 procent akcií státního podniku v ceně 380 mil. jüanů (cca 1 mld Kč). V té době měla Ming-sing cash flow (tj. peněžní tok)100 mil. jüanů a žádné dluhy.

Aby získal těchto 28 procent, Čou Ji-ming začal sérii falešných obchodů a přiznání majetku prostřednictvím fiktivní společnosti Ming-lun.

1. Nejprve za 100 000 jüanů koupil obchodní společnost v Šen-čenu a potom několikrát investoval tentýž bankovní úvěr 80 mil. jüanů do této mateřské společnosti a sedmi jejích dceřiných společností. Registrovaný základní kapitál tak narostl na 300 mil. jüanů.

2. Koupil falešné auditorské zprávy na rok 2001 a 2002 od místní firmy, aby vykázal celkový majetek 1,2 mld jüanů. Ve skutečnosti v roce 2002 fiktivní společnost Ming-lun ještě nebyla ani plně registrovaná. V březnu 2003, než se mu podařilo získat Ming-sin Electric, Ming-lun už měla dluh 70 mil. jüanů.

Čínské zákony zakazují použití bankovních úvěrů na nákup akciových společností. Čou ale dal dohromady 380 mil. jüanů na Ming-sin Electric s použitím tří bankovních úvěrů. Na radu manažera banky se tomuto nařízení vyhnul použitím „překlenovacích úvěrů“, takže půjčky vypadaly jako oběžný kapitál, který jakoby není určen na nákup akciové společnosti.

Nakonec, jako největší akcionář Ming-sin Electric, se Čou Ji-ming stal ředitelem. Mezi červnem 2003 a listopadem 2005 byl kapitál Ming-sin Electric převeden na Ming-lun a další soukromé společnosti Čou Ji-minga za pomoci několika manažerů Ming-lunu, ale navenek vše vypadalo jako investice do zahraničí. V registrech Čou Ji-ming v žádné z těchto společností nefiguroval, ale ve skutečnosti mu patřily. Vyšetřování ukázalo, že Čou a jeho komplicové nelegálně vypustili z Ming-sin Electric přes 460 mil. jüanů a více než 10,7 mil. USD.

Čou je prvním ředitelem akciové společnosti, který dostal doživotí za podvod.