ČÍNA – Šang-chajská policie překazila operaci na výrobu falešného léku Tamiflu. Bylo zabaveno přes 400 kg falešného Tamiflu a 46 tun surovin. Policie zatkla 13 podezřelých a zmrazila bankovní účty s více než 4,6 miliony jüany (cca 13,5 mil. Kč).

Orientální ranní zpravodaj napsal, že skupina zločinců prodala více než 400 kg falešného léku přes internet. Utržili zisk přes 1,6 mil. jüanů. Ví se, že obchody přes internet se uskutečnily s lidmi z provincií Chej-lung-ťiang, Liao-ning, Ťiang-su a Kuang-tung v Číně, stejně tak jako s dalšími zeměmi Jihovýchodní Asie. V současnosti probíhá pátrání po dalších obchodech.

Podezřelí mají vzdělání v oblasti vědy nebo chemie. Podle dostupných zpráv má hlavní podezřelý Wang Sün diplom z chemické technologie. Již dříve byl vyšetřován policií v Tchaj-čou (prov. Če-ťiang) pro výrobu falešných léků.

Poté, co se Wang Sün přestěhoval do Šang-chaje, založil dvě firmy, Šang-chaj Si-ti farmaceutickou společnost a Sin-wej chemickou společnost, s. r. o. Zjistil, že minulý rok byla poptávka po Tamiflu tak vysoká, že by mohl na výrobě léku snadno zbohatnout. Nelegálně získal výrobní postup na Tamiflu a s produkcí začal minulý prosinec.¨ 

Roche prodává licence do Číny

Patent na Tamiflu vlastní švýcarský farmaceutický gigant Roche. Dřívější testy v Asii ukázaly, že lék může být účinný při prevenci a léčbě ptačí chřipky. Po rozhovorech s čínským ministerstvem zdravotnictví se Roche rozhodl prodat Tamiflu vládě k distribuci veřejnosti.

Protože Roche nemá výrobní kapacity na zásobování celosvětové poptávky, souhlasil s poskytnutím licencí vhodným společnostem, aby dostal Tamiflu do celého světa. V současné době mají licenci jen dvě čínské společnosti, Šang-chajská farmaceutická společnost a šen-čenská společnost HEC. Jejich produkce je omezena na distribuci v Číně.