Před čtyřiadvaceti lety se sedmiletá Jen-chung ztratila svým rodičům. Pan a paní Fu Chaj-che od té doby procestovali 100 000 kilometrů a utratili přes 80 000 jüanů, aby svou dceru nalezli. Přestože jsou zatím ve svém pátrání neúspěšní, pomohli už dvanácti dětem vrátit se do svých rodin.

Podle zpravodaje Ta-che odešla malá Jen-chung z domova ve městě Che-pi (provincie Che-nan) 7. října 1982 v nových žlutých kalhotách a blůze s květinovým vzorem, kterou pro ni matka právě ušila. Těsně před odchodem řekla, že má chuť na tomel (název ovoce – pozn. red.). Když byla pryč, její matka šla do obchodu, koupila pár tomelů a pak čekala na svou dceru s večeří.

Kdo mohl vědět, že bude čekat 24 let? Na cestě domů se Fu Jen-chung záhadně ztratila. Aby si dodala naději, koupila si Fu Chaj-che balíček umělých tomelů, a kdykoli se jí stýská po dceři, dívá se na toto barevné ovoce. Paní Fu je nyní 70 let, a kdykoli o své dceři mluví, tečou jí slzy po tvářích. „Jestli je má dcera stále naživu, je jí teď 31 let.“ Onen balíček tomelů neobsahuje jen vzpomínky, ale také naději a povzbuzení k dalšímu pátrání.

Pan a Paní Fu pevně věří, že svou dceru naleznou. Už cestovali široko daleko, a aby snížili výdaje, udělali si ze dvou kol jedno tandemové.

Za posledních dvacet let procestovali mnohá místa. Z Che-pej do Šan-si, od Šan-tungu k An-chuej – kamkoli přijedou, ptají se na adoptované děti v dané oblasti.

Ani si už nevzpomenou, kolik párů bot prošlapali. 42 starých kol na jejich dvorku je však tichým svědectvím jejich úsilí.

Dvanácti dětem pomohli domů

Jednoho dne v roce 1983 někdo řekl Fuovým, že v Che-pi je rodina, která dostala dítě neznámo odkud. Fuovi reagovali okamžitě. Ukázalo se, že šlo o tříletého chlapečka. Když se pan Fu vrátil domů, doslechl se, že rodina Liových z předměstí Che-pi postrádá chlapce. Popis se shodoval s dítětem, které právě viděl. Fu si pospíšil k Liovým a řekl jim o chlapci v Che-pi. Rodina Liových se tak shledala se svým chlapečkem.

Jindy se zase Fuovi dozvěděli o rodině z okresu Ťün, která si koupila dítě. Začali to prošetřovat a zjistili, že šlo o chlapce z Pekingu. Rychle napsali dopis pekingskému ministerstvu veřejné bezpečnosti. Policie dítě zachránila a odvezla domů k rodičům.

Celkem Fuovi získali informace o 12 dětech, i když jejich dcera mezi nimi nebyla.

Už je to 24 let, co přišli o svou dceru. Nyní má starší pár jen jedinou fotografii Jen-chung, když jí bylo šest. Paní Fu říká: „Jsem si jistá, že má dcera je teď už vdaná. Přála bych si, abych ji mohla znovu vidět, pohladit a slyšet, jak mi říká ‚mami‘.“