Před 1500 lety žil v čínské Jižní dynastii (420-589) slavný malíř Čang Seng-jou. Zaujímal místo dvorního knihovníka a zároveň byl také generálem a guvernérem.

Legendární malíř Čang si získal veliký respekt od císaře i poddaných. Rád maloval zvířata, květiny, hory a řeky. Před svým domem namaloval na jednu stranu supa a na druhou jestřába. Jeho kresby byly tak živé, že se ptáci báli stavět hnízda v blízkosti jeho domu.

Jednou ho pozvali mniši z chrámu An-le v jižním městě Nan-ťing, aby na stěnu chrámu namaloval draky. Lidé se o tom doslechli a všichni se přišli podívat na slavného malíře při práci. Během chvíle Čang namaloval čtyři draky jako živé svým kouzelným štětcem. Ale lidé si hned všimli, že draci nemají oči. Všichni se divili proč.

Čang jim vysvětloval: „V očích spočívá duše draka a bez nich jsou jejich těla jen pouhou věcí. Kdybych nakreslil oči, uletěli by.“ Přihlížející nevěřícně kroutili hlavami.

Čang si povzdychl a uchopil štětec. V mžiku přikreslil oči dvěma drakům. Náhle se setmělo, spustilo se hromobití a prudký déšť. Dva draci s přikreslenýma očima prolomili zeď a s úderem blesku zmizeli v oblacích. Všichni přihlížející oněměli úžasem. Obloha se záhy opět vyjasnila a na chrámové zdi zůstali dva draci bez namalovaných očí.

Přešly generace a někteří lidé stále věří, že draci pod Čangovým štětcem skutečně ožili. Ať tak či tak, z tohoto příběhu se zrodil výraz „malovat dračí oči“, který znamená živoucí ztvárnění ducha v umělecké práci.

Zdroj: Na základě „Kroniky slavných maleb minulých dynastií (Li-taj Ming-chua Ťi)“ od Čang Jen-jüana, malíře z dynastie Tchang (618-907).