Lehce kontroversní film „Šifra mistra Leonarda“, který naplnil pokladny kin 3,8 miliardami dolarů je nyní v Číně zakázaný. Čínské autority vydaly nařízení, že všechna kina mají zakázáno snímek uvádět počínaje 9. červnem. Dobře informované zdroje prozradily, že se film dotkl pro Peking citlivých politických záležitostí a podnítil demonstrace katolíků. Čínská vláda ho zakázala, aby předešla možným nepokojům. Druhým důvodem může být uvolnění cesty pro filmy věnované 85. výročí Čínské komunistické strany (ČKS).

Podle zpráv Hongkongského Apple Daily z 9. června byl zákaz Šifry mistra Leonarda spíše politickým rozhodnutím, než ekonomickou úvahou. Některé zdroje ze Státní správy rádia, filmu a televize řekly, že po týdnu promítání několik desítek katolíků proti filmu protestovalo na ulici v Chan-danu, provinice Che-pej a sporadicky se objevily demonstrace i v jiných oblastech. Zpráva uvádí, že ČKS zprvu protestům nevěnovala pozornost. Centrální oddělení propagandy dokonce rozjelo reklamní kampaň před uvedením Šifry mistra Leonarda do kin; První kanál CCTV (Čínská centrální televize) také vysílal zvláštní programy s ukázkami z filmu. Když však začaly demonstrace, příslušné vládní úřady došly k závěru, že politická stabilita dalece převyšuje cokoli dalšího a rozhodli film zakázat, aby předešly případnému chaosu ve společnosti. Podle oficiálních čínských zdrojů je v Číně 20 milionů křesťanů, z toho 4 miliony katolíků. Podle odhadů zahraničních institutů je ale v Číně asi 60 až 80 milionů křesťanů a 12 milionů katolíků. Film Šifra mistra Leonarda by mohl odpálit tuto politickou nášlapnou minu náboženských otázek. Pekingská vláda jistě nebude nic riskovat.

Další politickou úvahou může být řada filmů určená k 85. výročí ČKS, která bude uvedena kolem 1. července. Šifra mistra Leonarda tedy musela být zakázána, aby se vytvořil prostor pro tyto „oslavné“ filmy, uvádí zpráva.