ŽENEVA- Kriticky se snižující počet zdravotníků vyústil v nepřiměřený nedostatek nejzákladnější lékařské péče v 57 nejchudších zemí světa, uvedla 7. dubna Světová zdravotnická organizace (WHO). Ve své 209 stránkové výroční zprávě World Health Report WHO odhaduje, že je potřeba dalších asi  2.4 milionu doktorů, sester a porodních asistentek, aby byl celosvětově tento nepoměr vyrovnán. Navíc je potřeba dalších 4.3 zdravotních pracovníků.

„Celková populace světa narůstá, ale počet zdravotních sil stagnuje nebo v některých místech, kde je jich nejvíce potřeba se dokonce snižuje.“ uvádí v reportu Lee-Jng-wook, předseda Světové zdravotnické organizace.

Nejméně 1.3 miliardy lidí na celém světě se nedostává ani té nejzákladnější lékařské péče, obvykle v místech, kde je zdravotních pracovníků nejméně. V reportu se uvádí, že lepší přístup ke zdravotnímu ošetření by zabránil kolem deseti milionům úmrtí, způsobených převážně infekčními  chorobami nebo komplikacemi spojenými s těhotenstvím.

Navíc, kvalifikovaní lékaři z těch nejvíce postižených oblastí odchází za vidinou lepších příjmů a lepšího života.

„V místech, kde je zdravotníků potřeba nejvíce, jich je přizýván a  zaškolován nedostatek. A počet těch kvalifikovaných profesionálů, kteří odcházejí za lépe placenou prací do bohatších zemí, stále narůstá.“ Uvádí v tiskové zprávě pomocný předseda Dr. Timothy Evans.

Naděje na přežití při porodu klesla v některých z nejchudších zemích světa na polovinu počtu nejbohatších zemí. Převážně kvůli epidemii HIV/AIDS v oblastech podsaharské Afriky.

Report také zmiňuje narůstající celosvětovou starost o nové infekční choroby jako jsou ptačí chřipka a SARS, stejně tak o „skryté“ způsoby chování jako např. mentální poruchy a domácí násilí.

CEelý report najdete zde:
http://www.who.int/whr/2006/en/