Prezident Donald Trump v centru Johna F. Kennedyho. (Olivier Douliery / Pool via Getty Images)
Prezident Donald Trump v centru Johna F. Kennedyho. (Olivier Douliery / Pool via Getty Images)
Současný prezident Spojených států amerických, Donald Trump je mnohými vnímán jako velmi kontroverzní osobnost. Někteří se s ním ztotožňují, jiní jeho názory a činy kategoricky odmítají. Dle politologů se svým ostrým vystupováním a mluvením bez rozpaků snažil během své prezidentské kampaně zviditelnit.

Ekonomové a investoři předpovídali, že pokud prezidentské volby vyhraje, přinese to nejistotu na světových finančních trzích a růst ceny zlata. Trump je prvním prezidentem, jenž neměl před svým vstupem do úřadu žádnou zkušenost s politickou či armádní funkcí.

Pojďme se nyní společně poohlédnout za uplynulým rokem 45. prezidenta americké historie.

Ve svém inauguračním projevu Trump prohlásil: „Bereme moc z Washingtonu a dáváme ji zpět vám, lidem.“ Během svého dosavadního působení Trump dramaticky snížil vládní regulace a současně se snaží přinést vládu zpět ke svým kořenům do role podporovatele základních práv a svobod Američanů.

Podívejme se ale na fakta. Nezaměstnanost klesla na úroveň 4,1 % – nejnižší za posledních 18 let. Během prvního roku v prezidentské funkci nabídli zaměstnavatelé v USA téměř 1,7 milionu nových pracovních míst. Akciové trhy trhají rekordy – americký akciový index Dow Jones Industrial překonal hodnotu 20 tisíc bodů – stalo se tak poprvé za 130 let jeho existence. Důvěra spotřebitelů roste a růst HDP je na úrovni 3 procent. S příchodem nové daňové reformy, která prošla Senátem USA a představuje největší daňovou reformu od dob Ronalda Reagana, se očekává, že ekonomický růst země ještě zrychlí. Tento vývoj považovali někteří z ekonomů za nedosažitelný.

Mezi další úspěchy, jež si Trumpova kancelář připsala, lze zařadit potírání činnosti gangu MS-13, na mezinárodním poli obnovení důvěry vůči stávajícím spojencům či vybudování vřelejšího vztahu s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem při zachování silného postoje vůči obchodním praktikám Číny a problematice krádeží duševního vlastnictví.

Nejrozsáhlejší daňová reforma za posledních 30 let

20180123-trump2
Prezident Donald Trump během podpisu daňové reformy v oválné kanceláři v Bílém domě ve Washingtonu. (Brendan Smialowski / AFP / GETTY IMAGES)
 
Jak již bylo zmíněno v úvodu, současný americký prezident podepsal koncem minulého roku novou daňovou reformu. Ta převážně míří na firemní sektor. Došlo ke snížení daně z příjmů právnických osob o 40 procent. Pozadu nezůstanou ani fyzické osoby. Zdvojnásobí se daňové zvýhodnění na dítě, včetně dalších odečitatelných položek. Řada firem, včetně obřího řetězce Walmart, oznámila zvýšení bonusů pro své stávající zaměstnance.

Ekonomický růst a nejnižší nezaměstnanost

Cílem Trumpovy vlády je se soustředit na udržitelné tempo růstu ekonomiky v hodnotě 3 % a vyšší. Tohoto cíle by mělo být dosaženo pomocí deregulací a daňové reformy. Ve třetím čtvrtletí 2017 vzrostla hodnota HDP meziročně o 3,2 %, a to navzdory hurikánům Harvey a Irma. Ekonomové očekávají, že výrazný růst bude ve čtvrtém čtvrtletí pokračovat.

Optimismus výrobců v USA vzrostl na rekordní úroveň a pomohl vytvořit 159 tisíc nových míst ve výrobě. Téměř polovina výrobců uvedla, že daňová reforma povede ke zvýšení mezd a dalších benefitů. Trump také podepsal memorandum o rozšíření přístupu k vysoce kvalitnímu vzdělání STEM se zvláštním důrazem na informatiku.

Reforma zdravotnictví

20180123-trump5
Pacient při odběru krve. (Brendan Smialowski / AFP / Getty Images)

Reforma zdravotnictví prosazená bývalým prezidentem Barackem Obamou založená na zákonu o ochraně pacientů a dostupné péči (Affordable Care Act), známá jako Obamacare, se pod taktovkou Donalda Trumpa dočkává částečných změn. Trump chtěl původně celý koncept zrušit, ale ani napotřetí se mu to nepodařilo.

Obamacare přikazuje většině zaměstnavatelů zprostředkovat zdravotní pojištění zaměstnancům, kteří mají povinnost tuto nabídku využít. V Obamacare je zakotvena povinnost hradit zdravotní pojištění, jinak se platí pokuta. Současně ukládá zdravotním pojišťovnám, aby bezplatně zajišťovaly řadu základních služeb krytých z federálních zdrojů.

Trump usiluje o zrušení pojistné povinnosti a omezení státní podpory. Američané si tak budou zase moci sami zvolit, zda a za jakých podmínek si nechají zdraví pojistit.

Snižování byrokracie

20180123-trump6
Americký prezident Donald Trump přestřihává červenou pásku nataženou přes dvě hromady dokumentů, které představují vládní nařízení ze 60. let a ze současnosti. 14. prosince 2017. (Saul Loeb / AFP / Getty Images) 

Od nástupu do funkce Trump systematicky krotí úředního šimla. V lednu podepsal vládní nařízení, že na každý navržený předpis musí být zrušeny dva staré. Jeho lidé od té doby zrušili nebo odložili 1 500 plánovaných směrnic. Vládní úřady tak ušetřily 570 milionů dolarů za rok. Americký prezident v drastické redukci byrokracie hodlá pokračovat i v letošním roce 2018. 

Americké vojsko

20180123-trump11
Seržant amerických ozbrojených sil Russell Vidler. (U.S. Army photo by Sgt. 1st Class Brian Hamilton)

V návaznosti na slib své politické kampaně na obnovu a posílení americké armády podepsal Trump National Defense Authorization Act, který navyšuje rozpočet armády na 626 miliard dolarů. Návrh zákona zahrnuje celkové zvýšení výdajů na armádu a na získání nových obranných prostředků. Mezi rozpočtové položky patří stíhačky F-35 Joint Strike Fighter, pozemní bojové vozy a ponorky.

„Historie nás učí, že když oslabíte obranu, pozvete agresory. Nejlepší způsob, jak předejít konfliktům, je připravit se a opravdu být připraven. Teprve tehdy, když ti dobří jsou zároveň i silní, převládne mír,“ prohlásil během slavnostního podepisování Trump.

Prohlášení Jeruzaléma hlavním městem Izraele

Na začátku prosince minulého roku Trump oznámil, že Spojené státy uznají Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunou tam své velvyslanectví. Bill Clinton, George Bush a Barack Obama během svých kampaní slíbili, že tento krok učiní, ale žádný z nich se k tomu nakonec neodhodlal.

Spravedlivý vzájemný obchod

Během 12denní návštěvy Asie v listopadu vyjednal současný prezident nové vztahy s největšími obchodními partnery v regionu. „Budeme uzavírat dvoustranné obchodní dohody s jakýmkoliv Indo-pacifickým státem, který chce být naším partnerem a bude dodržovat zásady spravedlivého vzájemného obchodu,“ řekl Trump.

Největší saldo obchodní bilance má Amerika s Čínou. Zatímco Spojené státy vyvážely do Číny zboží ve výši 115 miliard dolarů, dovezly zboží téměř za 462 miliard dolarů. Výsledkem je schodek ve výši 347 miliard dolarů.

Čínské krádeže duševního vlastnictví

20180123-trump-cina
Prezident Donald Trump podepisuje memorandum ohledně zákonů, politik, postupů a opatření vůči Číně souvisejících s duševním vlastnictvím. (Chris Kleponis-Pool / Getty Images)

Trump podepsal 14. srpna 2017 memorandum, v němž ustanovil amerického obchodního zástupce Roberta Lighthizera oficiálním vyšetřovatelem obchodní politiky Číny, která dle Trumpových slov může být nepřiměřená nebo diskriminační a může poškodit práva duševního vlastnictví v Americe a vývoj nových technologií či inovace.

Podle zprávy Národního úřadu pro asijský výzkum se roční ztráta zapříčiněná krádeží duševního vlastnictví odhaduje na 600 miliard dolarů. Drtivá většina porušení duševního vlastnictví pochází z Číny.

Přistěhovalectví

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost se soustředilo na prosazování stávajících imigračních zákonů, které byly dlouhou dobu uplatňovány jen volně. Nelegální přechody hranic na jihozápadu země klesly v roce 2017 oproti předešlému roku o zhruba 100 tisíc. Deportace vzrostla o 37 procent.

Trumpova vláda plánuje v průběhu příštích 10 let investovat 18 miliard dolarů do výstavby zdi na hranici s Mexikem.

Válka s drogami

20180123-trump13
Místní policie a paramedici pomáhají muži, který se předávkoval ve městě Dayton ve státě Ohio; 3. srpna 2017. (Benjamin Chasteen / The Epoch Times) 

V roce 2016 zemřelo v USA víc než 64 tisíc osob na předávkování narkotiky. Silné syntetické opioidy jako fentanyl stojí život čím dál většího počtu Američanů. V zemi je nedostatek účinných programů léčby, věznice jsou plné zločinců, kteří s opioidy obchodují, tisíce dětí se rodí se závislostí a další tisíce musí být závislým rodičům odňaty.

Trump situaci 26. října prohlásil za celonárodní krizi a hodlá zvýšit nejenom přístup k léčbě, ale také přitvrdit podmínky, za kterých je možné opioidy předepisovat. K tomuto účelu byla dokonce zřízena speciální jednotka. Ministerstvo spravedlnosti odstavilo online prodejnu na darknetu a poprvé v historii obžalovalo dva čínské výrobce z výroby fentanylu.

Svoboda slova a vyznání
 
Během svého prvního roku působení zaujal Trump silný postoj k obraně náboženské svobody a zdůraznil význam rodin jako základního kamene Ameriky. Zdůraznil slova George Washingtona, že náboženství a morálka jsou pro americkou prosperitu, štěstí a úspěch nepostradatelné. Trump slíbil, že se pokusí zrušit Johnsonův dodatek zabraňující vměšování církví do politiky.

Prezident dále uvedl, že porušování lidských práv a korupce dosáhly takového rozsahu a závažnosti, že ohrožují stabilitu mezinárodních politických a ekonomických systémů. Proto chce v rámci své jurisdikce v USA zmrazit majetek cizincům, kteří mají s těmito zločiny co do činění.

Obnovení klíčových spojenectví

20180123-trump20
Prezident Donald Trump hovoří s králem Saúdské Arábie Salman bin Abdulaziz al-Saudem během Arabského islámského amerického summitu v Rijádu 21. května 2017. (Mandel Ngan / AFP / Getty Images)

Současný prezident se vyslovil, že znovu obnoví a posílí americké vazby se svými klíčovými spojenci. Během své první zahraniční cesty prezident navštívil Saúdskou Arábii, klíčového spojence na Blízkém východě.

Trump získal podporu saúdské královské rodiny v boji proti radikální islámské ideologii a financování teroristických skupin. V rozsáhlém boji Saúdské Arábie proti korupci byla zadržena stovka významných osobností, včetně jedenácti šejků. Mnoho ze zatčených mělo vazby na financování islámského extremismu.

Prezident obnovil také americký závazek vůči Izraeli. Během Obamova prezidentství se vztahy mezi USA a Izraelem zhoršily, zejména po přijetí jaderné dohody s Íránem v roce 2015.

Energetická dominance a pařížská klimatická dohoda

20180123-trump-raf
Rafinérie The Wilmington ARCO. (David McNew / Getty Images)

V komentáři z června roku 2017 Trump řekl: „Moje vláda se bude snažit nejen o americkou energetickou nezávislost, ale rovnou o americkou dominanci v oblasti energetiky.“

Amerika disponuje zásobami zemního plynu na 100 let a uhlí na 250 let. Trump vydal vládní nařízení k pokračování výstavby dvou sporných ropovodů – Keystone XL a Dakota Access. První ze zmiňovaných kritizují ochránci životního prostředí, druhý vadí americkým indiánům z kmene Siouxů.

USA dále odstoupily od pařížské klimatické dohody v domnění, že současné podmínky znevýhodňují ekonomiku USA. Dle Trumpových slov se USA budou snažit zastávat přístup šetrnosti k životnímu prostředí, avšak s ohledem na udržení prosperity a pracovních míst Američanů.

Jaderná dohoda s Iránem
20180123-trump28
Balistická střela středního doletu. (STR/AFP / Getty Images)

Začátkem října minulého roku Trump oznámil, že se nebude snažit obnovit jadernou dohodu s Iránem. Namísto toho se zaměří na její zlepšení. Podle dohody oficiálně nazvané Společný komplexní akční plán (JCPOA) Irán dočasně zastavil svůj jaderný program výměnou za uvolnění sankcí a aktiv v hodnotě více než 100 miliard dolarů.

Nicméně v roce 2026 dohoda povoluje Íránu nainstalovat řadu pokročilých centrifug, což dle odborníků povede k vývoji jaderné zbraně v horizontu následujících šesti měsíců. Americký prezident proto usiluje o úpravu stávající dohody.

Označení komunismu a socialismu za škodlivé ideologie
20180123-trump30
Prezident Donald Trump při projevu na 72. zasedání Valného shromáždění v USA. (Spencer Platt / Getty Images)

Během svého projevu v Bílém domě u příležitosti měsíce Hispánského dědictví se Trump silně postavil proti komunismu a socialismu, označujíc je za neúspěšné ideologie, které ublížily milionům lidí.

„Stejná neúspěšná komunistická ideologie, která způsobila útlak na Kubě, nepřinesla celému světu nic než utrpení a bídu,“ řekl Trump a dodal: „Komunismus je minulostí. Svoboda je budoucnost,“ prohlásil.

Podle Černé knihy komunismu, publikované Harvard University Press v roce 1999, komunistické režimy v průběhu minulého století zabily více než 100 milionů lidí. Další odhady však naznačují, že počet zabitých komunismem by mohl být blíže ku 150 miliónům.

Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích


Článek byl zkrácen a upraven; Přeložil: Petr Matějček, zdroj: small United States