Před Pražským hradem právě proběhla dvacet osm hodin trvající štafeta cvičení a meditací. (Epoch Times)
Před Pražským hradem právě proběhla dvacet osm hodin trvající štafeta cvičení a meditací. (Epoch Times)
Před Pražským hradem právě proběhla dvacet osm hodin trvající štafeta cvičení a meditací, která má přivést pozornost k represím čínského režimu proti věřícím lidem v Číně, kde jsou podle odhadů lidsko-právních organizací vězněny stovky tisíc lidí za svoji víru nebo náboženské přesvědčení. Největší skupinou těchto takzvaných „vězňů svědomí“ jsou podle Amnesty International následovníci duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung).

Právě čeští příznivci metody Falun Gong se rozhodli uspořádat osvětovou akci s ukázkou cvičení před Pražským hradem.

Proč jste sem dnes přišli? „Chceme u příležitosti šestnáctého výročí začátku pronásledování metody Falun Gong upozornit na to co, se v Číně odehrává. Děláme to před Pražským hradem, neboť někteří z čínských delegátů, kteří v poslední době Pražský hrad hojně navštěvují, jsou do těchto zločinů zapojení, rádi bychom na to upozornili,“ řekla Veronika Sunová, předsedkyně Asociace Falun Gong ČR v rozhovoru pro Epoch Times.

„Chceme u příležitosti šestnáctého výročí začátku pronásledování metody Falun Gong upozornit na to co, se v Číně odehrává.“

V roce 2014 spolek Lidská práva bez hranic u příležitosti návštěvy pětisetčlenné čínské delegace podnikatelů v ČR zveřejnil, že vicepremiér Čang Kao-li stojící v čele této delegace je důvodně podezřelý ze zapojení do genocidy následovníků Falun Gongu v Číně. Spolek poskytl zprávu o konkrétně pěti členech této delegace účastnící se na China Investment Forum 2014, kteří jsou více či méně zapojeni do politických represí čínského režimu. V důsledku jejich nařízení byli konkrétní lidé prokazatelně zatčeni, uvězněni a ve vězení zemřeli, protože se věnovali buddhistickému Falun Gongu, který čínský režim zakázal v roce 1999.
 
Amnesty International vede několik kampaní za osvobození konkrétních vězňů, kteří jsou v Číně pronásledovaní pouze na základě jejich víry. Otázka náboženské svobody, ale i svobody informací, respektive cenzury médií či obecných otázek porušování lidských práv, vždy ostře kontrastují s požadavky čínského režimu na udržení absolutní moci v zemi.

Jaký druh myšlení a přístupu k lidem čínský režim uplatňuje, bylo nedávno jasně patrné na vyjádření čínské velvyslankyně paní Ma, které adresovala České republice po návštěvě našich představitelů na Tchaj-wanu. Na její slova reagoval ředitel Občanského institutu a bývalý poradce premiéra v oblasti lidských práv Roman Joch.

„Pro čínskou stranu je nepřijatelné, aby existovalo více pojetí zahraniční politiky ČR, a to jak na úrovni prezidenta republiky, tak i parlamentu, vlády či nevládních organizací. Všechny tyto instituce musí respektovat politiku jedné Číny,“ vzkázala paní Ma České republice.

„Čínští komunisté zkoušejí, co vše mohou, jak daleko mohou zajít, jak moc se jim ustoupí a jak hodně nám dokážou vnutit svou vůli. Tato jejich arogance – vskutku, drzost – je důsledkem předchozí servility ministra zahraničí Zaorálka a prezidenta Zemana vůči nim. A měla by být odmítnuta. Je ohavné mnohé z toho, co páchají čínští komunisté Číně, ale věci zašly příliš daleko, když se pokoušejí importovat své autoritářské manýry k nám,“ uvedl v reakci na její výrok Roman Joch v pořadu Českého rozhlasu.

Při poslední návštěvě provedla čínská delegace ohlášku shromáždění na příslušném úřadu hlavního města Prahy a rezervovala si celé prostranství před Pražským hradem pro sebe pravděpodobně v naději, že tak zamezí demonstracím, které je obvykle provázejí a jsou jim trnem v oku. Zřejmě si neuvědomili, že demokratický systém umožňuje pořádat také protiakce nebo petiční akce, kterým nelze žádnou „právní kličkou“ zabránit, a tak se demonstrace stejně uskutečnily.

Na rozdíl od totalitních států neslouží zákony ve svobodné společnosti k tomu, aby se používaly proti lidem, ale naopak k tomu, aby je chránily.

Při střetu s totalitním čínským režimem je například Hongkong nucen neustále znovu definovat demokratické principy a dohlížet na udržování rozdělení zákonodárné, soudní a výkonné moci. Pokud jde o Českou republiku, slovy Romana Jocha: „Toto je svobodná země. Naši lidé mohou mít názory, jaké chtějí, a také cestovat, kam jen chtějí. Smiřte se s tím.“

Čtěte také:

Pronásledovaní zahájili meditační štafetu před Pražským hradem


Přežila a promluvila o speciálních blocích cel určených pro mučení žen

Kanadští poslanci obdrželi maily, jež diskreditují Falun Gong

Praha: Zhang Gaoli, šéf delegace čínských podnikatelů je důvodně podezřelý z účasti na genocidě