Večeře pro hosty ve východní Evropě. Ilustr. foto. (Z. Dankova/ ET ČR)

Za starších dob, asi před 200 nebo i více lety, putovali vyučení tovaryši krajem a při svém putování sbírali řemeslné zkušenosti. Sbírali je u mistrů svého oboru, na které cestou narazili, pracovali pro ně přechodně za ubytování a stravu, někdy i za trochu peněz.

Vandrování přinášelo své výhody i nevýhody - ostatně jak se říká, že každá mince má dvě strany. S pracovní knížkou mohl tovaryš procestovat celou Evropu, hranice mezi zeměmi?- a žádat v té době o vízum? Těmto učedníkům byla v té době celá Evropa otevřená. Stačilo chovat se podle rodičovských rad, které jim byly uděleny nebo vštípeny, a takovému poutníkovi byly příslušné dveře otvírány – nebo i zavírány – mohl se přiučit praxi, kterou potom do života potřeboval, a k tomu dostal najíst a vydělal si nějaký ten groš nebo tolar.

V současnosti se podobná služba znovu objevuje, a to ve zcela moderním pojetí. Má sice pouze anglický název, ale do podvědomí lidí, toužících cestovat, se dozajista snadno vpravuje. CouchSurfing je nyní projektem největší internetové služby bezplatného ubytování, přičemž jde o sociální síť.

Mladí lidé, studenti nebo nekonformní turisté uvítají možnost bezplatného ubytování na cestách zcela jistě rádi. Podle serveru Alexa se jedná o nejnavštěvovanější službu tohoto typu na internetu.

Projekt byl spuštěn v lednu 2004, v září 2010 měl již přes dva miliony členů v 232 zemích, z toho více než polovinu v Evropě.

Pokud se zaregistrujete do stránek CouchSurfingu, můžete si pak pohodlně vyhledat potenciálního hostitele a domluvit se s ním o ubytování na cestách.

CoucSurfing rozděluje své řady na hostitele a návštěvníky. Většinou se ukazuje, že se jedná o návštěvníky ze zahraničí, ale dá se říci, že i sami Češi shánějí ubytování v ČR skrze CouchSurfing. Většina hostitelů pochází z evropských zemí, ale i ze vzdálenějších koutů světa. Za zmínku stojí Jižní Korea, Nový Zéland nebo Singapur.

Největším lákadlem tohto způsobu ubytování jsou Spojené státy americké, Skandinávie nebo západní Evropa.

Bonusy CouchSurfingu

Výzkum studentů cestovního ruchu ukazuje, že jedním z největších lákadel využití sociální sítě CouchSurfing je právě možnost ubytování zdarma a jako bonus následuje autentické prostředí a čas strávený v cílené destinaci. Preferovány jsou tradiční turuistické destinace. Nejčastěji bývá zmiňována Anglie, z asijských zemí se jedná o Evropě blízkou Gruzii a Turecko. Nejméně je tato síť využívána v zemích Jižní Ameriky, Oceánie, Afriky nebo Austrálie.

Dalšími bonusy, které na CouchSurfingu lákají, mohou být navázání dlouhodobých přátelství, získání kontaktů, otevřenost. Autentičnost spočívá v možnosti navštívení domácnosti v zahraničí, host má možnost zažít a poznat skutečný život tamních lidí. Nabízená či přijatá pomoc vzbuzuje vstřícnost a solidaritu. Lákavá je rovněž snadná dostupnost ubytování, někdy i v místech, kde není žádný hotel nebo ubytovací zařízení. Díky jednoduchosti a struktuře projektu usnadňuje CouchSurfing hledání noclehu.

V neposlední řadě je tu odmítání masového turismu. Někteří lidé jsou názoru, že masový turismus degraduje tamní kulturu a má negativní vliv na životní prostředí.

Návštěvníci vypovídají, že projekt je „absolutně bezkonkurenční nápad a dokonalý životní styl“.

Další zkušený řekl: „Využívám jej především k setkání s cizinci nad kávou nebo radám ohledně památek.“

Student na pobytu v Kanadě sdělil, že byl pozván místní rodinou na Halloween, který spolu s nimi hned prožíval, a byl přizván ochutnat tradičního pečeného krocana s kaštanovou nádivkou.

Na oplátku sděluje informace hostitel z ČR, z Vysočiny, který nabídl cizincům ubytování ve svém bytě. Nocleh u něho si vyjednali polští manželé, profesoři na střední škole. Jako pozornost dovezli hostiteli vkusné sklenice. Po ránu byli naprosto soběstační, odcházeli za svým turismem a vraceli se na noc.

Informace o CouchSurfingu se většinou spontánně rozšiřují mezi mladými lidmi, studenty a jejich kamarády. (www.couchsurfing.org)