Sü Cchaj-chou (vpravo), bývalý místopředseda Ústřední vojenské komise, hovoří s Po Si-lajem, bývalý členem politbyra, při zahájení zasedání Národního lidového kongresu ve Velké lidové síni v Pekingu 5. března 2012. Sü Cchaj-chou byl nedávno vyloučen z Čínské komunistické strany. (Liu Jin / AFP / Getty Images)
Sü Cchaj-chou (vpravo), bývalý místopředseda Ústřední vojenské komise, hovoří s Po Si-lajem, bývalý členem politbyra, při zahájení zasedání Národního lidového kongresu ve Velké lidové síni v Pekingu 5. března 2012. Sü Cchaj-chou byl nedávno vyloučen z Čínské komunistické strany. (Liu Jin / AFP / Getty Images)

ČÍNA: V pokračující čistce byli v nedávno vyloučeni celkem čtyři vysocí čínští úředníci, kteří byli zbaveni členství v komunistické straně ve stejný den.

Jednoho z nich, bývalého nejvyššího vojenského úředníka, všichni viní ze spojenectví se skupinou „staré gardy“, kterou současný prezident Si Ťin-pching (Xi Jinping) postupně odstraňuje. Řada vysokých úředníků již skončila ve vězení.

Sü Cchaj-chou (Xu Caihou) byl až do konce roku 2012 místopředsedou Ústřední vojenské komise, která je výkonnou mocí strany nad Lidově osvobozeneckou armádou. Na tuto pozici jej dosadil bývalý vůdce strany Ťiang Ce-min (Jiang Zemin), který řídil stranu od roku 1989 do roku 2002. Sü Cchaj-chou byl jedním z nejmocnějších mužů čínské armády.

Ťiang Ce-minův vliv na personální politiku pokračoval ještě po dobu nejméně deseti let poté, co oficiálně odešel z funkce. Analytici politického systému v Číně naznačují, že těmito čistkami současný prezident Si Ťin-pching vymýtil přetrvávající Ťiang Ce-minův vliv, který si vytrvale udržoval pomocí svých přívrženců na různých pozicích vládního systému a armády.

Oficiální prohlášení

V oficiálním prohlášení o Sü Cchaj-chouovi se uvádí, že byl předán vojenské státní prokuratuře k potrestání. V prohlášení stranických médií Stern bylo zatčení odůvodněno jako součást boje proti korupci, která je pro Komunistickou stranu Číny otázkou „života a smrti“.

„Vyšetřování spojené s Sü Cchaj-chouem dále ukazuje jednoznačný postoj přísné kontroly strany nad armádou a postoj nulové tolerance korupce ve stranickém ústředí,“ říká prohlášení v čínském Lidovém deníku, který je oficiálním státním médiem.

Mediální palba proti trestné činnosti Sü Cchaj-choua byla přesně koordinována oficiální tiskovou agenturou čínského režimu Sin-chua (Xinhua) a Deníkem lidově osvobozenecké armády, který je vydáván armádními složkami a informuje o armádním rozvoji.

„Vedoucí kádry na všech úrovních musí živit duch strany, pevně udržovat marxismus, pohled na život, hodnoty, autority, postavení, osobní zájmy a vědomě vydržet každý způsob podnětu a zkoušky,“ recituje oficiální propagandu tisková agentura Sin-chua.

„Naše armáda je ozbrojená skupina, která svojí činností udržuje politickou stabilitu Strany,“ prohlašuje Deník lidově osvobozenecké armády. „Armáda drží hlaveň, a proto zde není místo pro skryté zkorumpované prvky. Stranické požadavky pro armádu jsou takové, že musí dosáhnout absolutní oddanosti, absolutní čistoty a absolutní spolehlivosti.“

Všechny oficiální mediální kanály svorně zdůrazňovaly formální prvky případu: korupce, využití moci k napomáhání zpronevěře ze strany rodinných příslušníků a dalších, zatímco užívali podpory za přísné vlády prezidenta Si Ťin-pchinga.

Frakční politika

Navzdory oficiálním prohlášením o obvinění z korupce čtyř jednotlivých členů strany, jejich osobní vazby, profesní dráhy a orientace mají jasnou spojitost: všichni z nich byli buď nepřímo nebo osobně dosazeni exprezidentem Ťiang Ce-minem, bývalým vůdcem strany, nebo dlouholetým chráněncem Ťiang Ce-mina, „policejním carem“ Čou Jung-kchangem (Zhou Yongkangem).

„Tato nejnovější vyloučení a zadržení úředníků znovu vyprovokovaly diskuse nad tím, jestli je prezident Si Ťin-pching opravdu křižák vykořeňující korupci v Lidově osvobozenecké armádě nebo se v první řadě snaží eliminovat své politické soupeře,“ napsala v emailu Jacquelina Newmeyer Dealaová, prezidentka LLC (Limited Liability Company), se sídlem v Cambridge, Massachusetts. „Možnost politické motivace se nedá popírat, protože mnozí z těch, kteří byli vyloučeni, měli napojení na Po Si-laje (Bo Xilai) a Čou Jung-kchanga. Všichni víme, že chapadla korupce v Číně se neomezují pouze na tyto dvě hvězdy,“ dodala.

„Vyloučení Sü Cchaj-choua je příkladem politického patronátu a významu osobních kontaktů umožňujících ovlivňovat komunistickou stranu, aby bylo možné prosazovat své příkazy,“ říkají odborníci.

„Sü Cchaj-chou byl podporován Ťiang Ce-minem a pod jeho vedením byl sám odpovědný za dosazování řady vojenských úředníků. Mnoho vojenských úředníků, kteří nechtěli plnit rozkazy [Si Ťin-pchinga], byli povýšeni Sü Cchaj-chouem,“ řekl Čcheng Siao-nung (Cheng Xiaonong), politický analytik žijící ve Spojených státech, který prováděl výzkum v roce 1980 pro bývalého vůdce strany a reformátora Čao C'-janga.

„Tito [vyloučení] lidé patří k Sü Cchaj-chouovi a Sü Cchaj-chou patří k Ťiang Ce-minovi. Je to skupina, která brání jeden druhého a zájmy skupiny,“ řekl analytik Čcheng Siao-nung. Generál Sü Cchaj-chou byl také dlouholetý blízký společník vyloučeného Po-Silaje, který si v současné době odpykává doživotní trest ve vězení poté, co jej nechal Si Ťin-pching zatknout.

Přestože generál Sü Cchaj-chou už nemá žádnou oficiální moc, potrestat ho za korupci je v Číně neobvyklým krokem, protože trest směřuje na nejvyššího člena armády. To je jasný signál pro budoucí generace úředníků a signál mocenské frakci Ťiang Ce-mina.

„Lidé, kteří finančně podporovali Sü Cchaj-choua, protože je povýšil, najednou pochopili situaci. Si Ťin-pching jim vzkázal: „Všichni jste v průšvihu. Máte na výběr - změnit politickou loajalitu nebo být zatčeni,“ řekl analytik Čcheng Siao-nung. „Si Ťin-pching se díky Sü Cchaj-chouovi zmocnil osudu ostatních úředníků. Nyní je váš život v mých rukou. Chcete-li přežít, musíte se podřídit.“

Sü Cchaj-chou, Ťiang Ťie-min, Li Tung-šeng a Wang Jung-čchun, vysoce vlivní úředníci, vyhozeni z Komunistické strany Číny. Jejich případy jsou v různých fázích vyšetřování. (Weibo.com)

Sü Cchaj-chou, Ťiang Ťie-min, Li Tung-šeng a Wang Jung-čchun, vysoce vlivní úředníci, vyhozeni z Komunistické strany Číny. Jejich případy jsou v různých fázích vyšetřování. (Weibo.com)

Nemilosrdné čistky

Pozorovatelé se obecně shodují na tom, že jednou byl Sü Cchaj-chou zatčen již v březnu 2014. Tehdy byla jen malá šance, že bude vyšetřován, neboť je v politickém prostředí Číny těžké trestat někoho, kdo je tak vysokým úředníkem.

Následující úředníci byli zbaveni členství ve straně ve stejný den:

Ťiang Ťie-min (Jiang Jiemin) byl šéfem státního majetkového dohledu a správy Komise, agentury, která dohlíží na všechny státní podniky v Číně a je bývalým předsedou Čínské Národní petrolejové korporace, největší státem řízené ropné společnosti.

Li Tung-šeng (Li Dongsheng), náměstek ministra veřejné bezpečnosti a vedoucí Úřadu 610, mimosoudní Stranické bezpečnostní skupiny zřízené Ťiang Ce-minem dne 10. června 1999 s cílem koordinovat a provádět rozsáhlé pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Wang Jung-čchun (Wang Yongchun), bývalý viceprezident Čínské národní petrolejové korporace a náhradní člen ústředního výboru komunistické strany.

Tito muži jsou známými spojenci Ťiang Ce-mina a Čou Jung-kchanga, jak již bylo uvedeno výše. Jejich profesní dráhy jsou svázány politickými kruhy v oblasti Číny, stejně jako s vnitřními bezpečnostními složkami a ropným průmyslem. Jsou navzájem silně provázáni vzájemnou osobní oddaností a věrností.

Čou Jung-kchang je známý jako „kmotr“ lukrativního ropného průmyslu, který se minulý rok stal terčem takzvaného odstraňování plevele protikorupčními vyšetřovateli komunistické strany. Ťiang Ťie-min a Wang Jung-čchun se stali předmětem šetření v srpnu 2013 z důvodu „závažného porušení zákona a disciplíny“.

Po Si-laj a Čou Jung-kchang, blízcí spojenci Ťiang Ce-mina, údajně pevně věřili, že odstraní Si Ťin-pchinga z jeho postu během hlavního Stranického sjezdu, v době kdy se Si Ťin-pching dostal k moci, tedy koncem roku 2012. Analytici čínského politického systému dříve dotazováni Epoch Times tvrdí, že údajný „pokus o převrat“ byl motivován Ťiang Ce-minem a přáním jeho spojenců mít kontrolu nad stranou, aby se zajistilo, že nebudou nést odpovědnost za zločiny spáchané v pronásledování Falun Gongu a že represivní kampaň bude i nadále pokračovat.

Zoufalá snaha těchto úředníků udržet se u moci nakonec končí při Si Ťin-pchingově dalekosáhlé a nemilosrdné vnitrostranické čistce. Oficiální zpráva říká, že k dnešnímu dni bylo více než 400 úředníků (přesné číslo není známo) z úřadu odstraněno z důvodu jejich zapojení do Ťiang Ce-minovy kampaně. Několik úředníků podle zpráv zemřelo při výslechu v důsledku mučení.

small United States

Přeložil Martin Kirschner

Upravil Milan Kajínek