Vani Selvarajah hovořící o situaci lidských práv v Číně (na obrázku vlevo). (Epoch Times/screenshot/YouTube)
Vani Selvarajah hovořící o situaci lidských práv v Číně (na obrázku vlevo). (Epoch Times/screenshot/YouTube)
Výbor advokátů Lawyers' Rights Watch Canada, jehož cílem je prosazovat otázku lidských práv a hodnot právního státu prostřednictvím mezinárodní podpory obránců lidských práv, kteří jsou v ohrožení, vznesl nedávno v Ženevě před Radou pro lidská práva otázku systematického odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně.

Ve svém projevu[1] připomenula Vani Selvarajah, jedna z advokátů, nedávné usnesení Evropského parlamentu, týkající se okamžitého ukončení nuceného odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně.

Odsoudila mimo jiné výrok jistého člena OSN týkajícího se tzv. „pokroku Číny v oblasti lidských práv“.

„Otázka systematického mučení a zabíjení těchto lidí pro orgány, již jsou zbaveni jakéhokoliv nezávislého právního zastoupení, a v širším okruhu pak zahrnující pronásledování obránců lidských práv a právníků - je natolik závažná, že konstatuji, že Lawyers' Rights Watch Kanada považuje komentáře typu: ´Došlo ke zlepšení otázky lidských práv v Číně´ za krutě nevhodné,“ dodala.

„Právníci, kteří se i přesto rozhodli otázku praktikujících Falun Gongu řešit, včetně Kao Č'-šenga, jsou zastrašováni, vyloučeni z advokátní komory, uvězněni nebo mučeni.“

Dále podotkla, že Čína zakazuje advokátům bránit příznivce Falun Gongu[2] (Fa-lun kungu) a soudy nesmějí přijímat žaloby vztahující se k takovým případům.

„Právníci, kteří se i přesto rozhodli otázku praktikujících Falun Gongu řešit, včetně Kao Č'-šenga, jsou zastrašováni, vyloučeni z advokátní komory, uvězněni nebo mučeni.“

Kao, který bývá označován jako „svědomí Číny“, je kvůli obhajobě případů pronásledovaných příznivců Falun Gongu a dalších „nepohodlných" skupin či jednotlivců od roku 2005 dodnes pronásledován, opakovaně zatýkán a mučen.

Na konci března byli čtyři prominentní právníci, Ťiang Tchien-jung, Tchang Ťi-tchien, Wang Čcheng a Čang Ťün-ťie zadrženi za pokus osvobodit příznivce Falun Gongu vězněné v centru pro vymývání mozků.

Falun Gong je čínským režimem od roku 1999 zakázán. Ve snaze jeho příznivce „transformovat" se ČKS uchyluje k různým formám mučení a vymývání mozků.

V neposlední řadě byla také předložena otázka petice proti násilnému odebírání orgánů, určena vysokému komisaři OSN pro lidská práva, čítající 1,5 milionu podpisů, žádající ukončení a vyšetřování této záležitosti v Číně.

První zpráva, týkající se odběru orgánů živým příznivcům Falun Gongu, se objevila v roce 2006 poté, co ji David Kilgour a David Matas, právníci v oblasti lidských práv, zveřejnili.

Během zasedání Rady pro lidská práva OSN, které proběhlo v polovině března, Kanada oficiálně potvrdila zprávy, že Čína je zapojena do násilného odebírání orgánů.

„Obáváme se, že praktikující Falun Gongu a jiné náboženské věřící skupiny v Číně jsou pronásledováni. Transplantace probíhají bez svobodného souhlasu dárce," prohlásila Anne-Tamara Lorre, kanadská poradkyně OSN v oblasti lidských práv.

Moment ticha přerušen

Selvarajah také uvedla, že Rada pro lidská práva OSN by měla být „vážně znepokojena“ případem Cchao Šun-li, čínské demokratické aktivistky, která byla zatčena v září loňského roku, když odlétala z Pekingu do Ženevy na setkání týkající se příprav ohledně čínské periodické zprávy přednášené na zasedání rady pro lidská práva OSN. Ve vězení jí byla odepřena lékařská péče a nakonec 14. března zemřela.

Zástupce neziskové organizace pro lidská práva International Service for Human Rights vyzval v souvislosti s případem Cchao Šun-li k chvíli ticha. Nicméně to bylo přerušeno vznesením námitky ze strany Číny, která argumentovala tím, že zástupci, kterým byl dán prostor k projevu, nesmějí mlčet.

Není to poprvé, co se takto čínská delegace pokusila vykolejit projev nevládních organizací, kritizujících lidská práva v Číně. Například v loňském roce docházelo k opakovanému přerušování projevu Čchen Š'-čunga, když hovořil o otázce pronásledování Falun Gongu.


Přeložil: Petr Matějček small United States


[1] Záznam na YouTube. China's UPR Report Consideration at UN Human Rights Council. Vani Selvarajah hovoří v čase 1 hodina a 49 minut.


[2]
Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.