Shen Yun 2014

 

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, který si klade za cíl obnovit hluboký odkaz pěti tisíc let původní tradiční čínské kultury, vystoupí v rámci svého evropského turné 2014 ve Státní opeře v Praze 3. května a v Janáčkově divadle v Brně 6. a 7. května.

Toto hudebně-taneční těleso založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou svobodně tvořit nezávisle na čínském režimu. Soubor Shen Yun Performing Arts si vytvářel umělecké renomé po dobu posledních sedmi let, kdy sklízel ovace na jevištích prestižních divadelních scén ve Spojených státech, Evropě, Asii a Austrálii. Jádrem jeho vystoupení je klasický čínský tanec, jenž se do současné podoby vyvíjel a tříbil po tisíce let a jehož prvky později převzala řada jiných uměleckých směrů.

Klasický čínský tanec v podání Shen Yun oslovil i našeho baletního mistra Vlastimila Harapese: „Je to tak perfektně nazkoušené, nacvičené, že samozřejmě, když se na to dívám z pozice svojí profese, tak to nemá chybu, nemá to chybu a myslím, že to je opravdu mimořádný zážitek. U nás není běžné, že je v tanci tolik akrobatických prvků a že to je v takovém provedení, až se člověku tají dech, je to něco úžasného."

 

Upoutávka pro světové turné v roce 2014

Vstupenky:
Státní opera Praha - 3.5.2014 ve 14:00 a v 19:00

Janáčkovo divadlo Brno - 6.5.2014 v 19:00 a 7.5.2014 v 19:00

 

Nebeští fénixové, víly, šaolinští mniši, plovoucí rukávy či točící se kapesníčky tanečnic, božstva odměňující dobro a trestající zlo, podmanivé melodie několika tisíc let starých čínských houslí erhu, hledání smyslu života...

Soubor čerpá z odkazu prastaré čínské kultury, která se formovala po tisíce let a jejíž páteří jsou morální a duchovní hodnoty vycházející z buddhismu, taoismu a konfucianismu. Historická sonda sahá až po neslavné moderní dějiny, čímž umělci reagují na současné události ničení univerzálních lidských hodnot a tradiční čínské kultury.

Představení je tvořeno zhruba dvaceti výstupy, které přinášejí na jeviště poučné a vtipně podané prastaré mýty a legendy, barvami zářící etnické tance, náročná pěvecká či hudební sóla a také dojemné příběhy odvahy ze současnosti.

To vše doprovází jedinečný živý orchestr, jenž kombinuje klasické západní a sólové východní nástroje. Skladatel Shen Yun, Junyi Tan, přibližuje obtížný úkol: „Protože hudbu skládáme ke každému tanečnímu číslu zvlášť, musíme v ní přesně odhadnout, jak nejlépe vystihnout rysy a ducha dané lokality. Chceme-li přesně postihnout daný etnický styl a jeho vlastnosti, není lepší volby, než do skladeb zakomponovat čínské nástroje, jako je dizi, erhu, pipa a podobně."

Nelze se nezmínit ani o propojení moderního se starobylým - řeč je o velkoplošné digitální projekci na pozadí celé scény, která dotváří atmosféru představení. Vysoké hory, travnaté stepi, kouzelné zahrady... ale nezůstaneme jen u statických motivů starobylé Číny. V příbězích, které se na jevišti odehrávají, animované pozadí často spolupracuje s tanečníky a diváka tak přímo vtáhne do děje. „Je to naprosto překrásné," zhodnotil show Robert Stromberg, produkční designér Avatara. „Bylo to tak inspirující, myslím, že jsem možná našel pár nových nápadů pro příštího Avatara."

Jak se líbilo loňské představení Shen Yun v Praze českým divákům a významným osobnostem? Přečtěte si jejich reakce. Na představení se dívali podnikatel a mecenáš Karel Janeček, bývalý šéf Státní opery Ondřej Černý, virtuoska Jitka Hosprová, baletní legenda Vlastimil Harapes, pražský radní Václav Novotný, zakladatel Orbis Pictus Jiří Wald a mnozí další.

* Oficiální stránky souboru * Všechny související články * Reakce diváků *

Deník The Epoch Times je hrdým mediálním partnerem představení Shen Yun.

 

Čtěte také:

Úvod do klasického čínského tance (1/9)

Orchestr Shen Yun: Probuzení smyslů sjednocením dvou hudebních tradic (2/9)

Pátrání po dávné kultuře Číny