Článek z cyklu Morální základy české společnosti

Portrét Karla IV od mistra Theodorika, králova významného dvorního malíře na návrhu titulní strany vydání. (Wikimedia Commons)
Portrét Karla IV. od mistra Theodorika, králova významného dvorního malíře na návrhu titulní strany vydání. (Wikimedia Commons)

NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE

Považme toto zmíněné přísloví, které jsme uvedli výše v latinském jazyce: „Není hanbou nic nevědět, ale je hanbou nechtít se ničemu učit.“ Učit se z historie a kořit se před životními pravdami a zákony není dle výroku považováno za slabost.

 

Jak vznikal Speciál

Zpočátku jsme se v rámci působení české redakce více zajímali o události ve světě, o kterých jsme přinášeli několik let na českou mediální scénu informace. Stále více jsme ovšem vnímali potřebu odevzdat něco dobrého české společnosti, a tak se rozeběhl seriál o významných výročích a osobnostech.

Poté, co jsme sesbírali a publikovali řadu článků o významných českých mužích a ženách, bylo jasné, že držíme v rukou úžasný odkaz životní moudrosti, která je českému čtenáři blízká a vlastní. Nezbývalo než vybrat některé z nich a začít pracovat na speciálním vydání, které mělo z počátku pouze jednu souhrnnou myšlenku: „Morální základy české společnosti“.

Redaktoři dostali za úkol hledat v životě dvaceti čtyř vybraných osobností společnou tématickou linii. Zbývalo zjistit, jaké hodnoty uznávaly největší české osobnosti. Začínali jsme objevovat, že mnozí z nich žili skromný život, někdy čelili mnoha obtížím, a přesto se nevzdávali a dosáhli mnohých úspěchů a zanechali po sobě dědictví v podobě životní moudrosti, morálního odkazu a duchovního bohatství.

Jedno staré přísloví říká, že největší bohatství má ten, kdo si žádné nežádá. Podobně také ten, kdo klade větší váhu morálním a duchovním hodnotám, než penězům a hmotným statkům, je označován za velkého. Jak vzdálené je to hodnotám dnešní společnosti, může každý posoudit sám.

Nakonec jsme ze shromážděných informací a textů společně postupně vysochali dvacet čtyři inspirativních článků, tedy inspirativních pro nás. Věříme, že podobně, jak inspirovalo a potěšilo studování české historie nás při tvorbě tohoto vydání, inspiruje a potěší jeho čtení i Vás, naše čtenáře.

Šéfredaktor

 

O latinských slovech

Protože svět se mnohým umělcům a mudrcům jeví jako tajuplné místo, plné záhad a skrytých tajemství, pokusili jsme se naznačit tuto skutečnost i my. Ve vzpomínce na literární dílo spisovatele Umberta Eca a zejména na jeho slavný román Jméno růže jsme po jeho vzoru do jednotlivých článků umístili vždy jedno rčení v latinském jazyce. Věříme, že zkoumaví čtenáři věnují nějaký čas jejich překladu.

O šifře ukryté v textu

Předpokládáme, že zvídavější čtenáři dočetli až sem, a právě pro ně jsme do článků umístili ukrytý text. K jeho rozluštění dodáváme následující indicii. Seřaďte za sebou, první písmena z prvního slova věty pod textem latinským v každém článku, poté vám odkryjí myšlenku v pozadí.

Pro ty, komu se podaří poměrně jednoduchou a nepříliš záhadně uschovanou šifru rozluštit, jsme připravili na našich stránkách dárek v podobě devítidílného seriálu Tajemství šifer - po stopách kryptografie a steganografie. Pokud se vám podaří skrytý text odhalit, zašlete nám jeho znění na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Prvních dvacet úspěšných čtenářů obdrží zdarma následující výtisk speciálu "Prastará čínská kultura".

POZNÁMKA REDAKCE: Při posledních úpravách se nám podařilo text zašifrovat důkladněji něž jsme původně zamýšleli. Pokud budete míti problémy se srozumitelností šifrovaného textu, prosíme obraťte se na šéfredaktora. Kontakt naleznete zde: http://www.epochtimes.cz/Kontakt.html

...

Vydání lze objednat on-line na stránkách EpochTimes.cz, od září bude k dostání v pražských sítích PNS.

moralni-zaklady-ceske-spolecnosti2

Posbírali jsme citáty a záznamy z životů významných českých vládců, spisovatelů, umělců a myslitelů. Jejich receptem na dobrý a úspěšný život bylo pěstování ctností, dodržování morálních zásad a společenské etiky.

Ve výtisku české redakce deníku Epoch Times se vracíme zpět ke kořenům českého národa a poodhalujeme základy myšlení nejvýznamnějších postav české historie i hodnoty, které podle nich přinášejí lidem a společnosti štěstí, harmonii, prosperitu a klid v duši. Čtěte více...