20121017 organy
Ilustr. foto. (NTD News)

Reportér čínského finančního časopisu tvrdí, že při loňském vyšetřování černého trhu s orgány se přišlo na propracovaný dodavatelský řetězec, do kterého jsou zapojeny vojenské nemocnice a soudy. Podrobnosti o vyšetřování byly zveřejněny teprve tento týden a jen přidávají na váze obviněním, že čínské státní orgány jsou zapojeny do systematického zneužívání transplantačního průmyslu.

Sü Čchien-čchuan pracuje jako reportér časopisu Caj-ťing (Caijing). Ten je znám svou odvahou, s jakou posunuje hranice zpravodajství v cenzurovaném prostředí Číny. V pondělí 15. dubna Sü Čchien-čchuan publikoval článek o zprostředkovateli orgánů, o kterém se dozvěděl, že si od soudu koupil osm lidských ledvin.

Zprostředkovatel si říká Čeng Wej a novinář ho označuje jako jednoho z nejlepších ve svém oboru. Čeng měl podle novináře koupit mezi květnem a červnem 2010 orgány od jednoho soudce u městského soudu v provincii Šan-tung. Kšeftař následně orgány prodal 304. nemocnici v Pekingu. Jde o vojenskou nemocnici spadající pod Lidově-osvobozeneckou armádu.

Časopis Caj-ťing ve skutečnosti přinesl některé z těchto informací již v září 2012. Sü Čchien-čchuan však v článku píše, že ani soud v Šan-tungu, ani vojenská nemocnice nebyly za svůj zločin nijak postiženy.

Lidskoprávní aktivisté obviňují Komunistickou stranu Číny ze zabíjení politických vězňů pro orgány již od roku 2006. Do tohoto procesu mají být zapojeny i státní nemocnice a soudní systém.


Video poskytla Televize NTD

 

Režim obvinění odmítá, i když přiznal, že zdrojem orgánů jsou skutečně „popravení vězni“. Komunistická strana počet poprav tají, ale vyšetřovatelé v zahraničí poukazují na fakt, že ani vysoké odhady poprav by nemohly vést k deseti tisícům transplantací, které se ročně uskuteční. Pro nalezení správného typu tkáně a krve je potřeba daleko větší nabídka orgánů.

Čínská vláda v roce 2010 oznámila, že plánuje změnu a popravené vězně nahradí systém dárcovství, tak jak je to obvyklé v jiných zemích. Za uplynulé tři roky však orgány darovalo jen sedm set lidí. Získané statistiky přitom nadále uvádějí deset tisíc provedených transplantací ročně.

 

Čtěte také:

Mezinárodní úsilí o zastavení nuceného odebírání orgánů příznivcům Fa-lun Kungu v Číně – podrobná zpráva

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video) 

Čínské nemocnice zadržují vězně, které používají pro transplantace, říká zdroj

Transplantace: David Kilgour - zabíjení praktikujících Falun Gongu pro peníze

Vojenské nemocnice v Číně se účastní na nedobrovolném odběru orgánů vězňům

Konec praxe násilného odběru orgánů vězňům? Čína plánuje změny systému