20130418 moody
Ilustrační foto. (NTD News)

Rostoucí zadlužení místních samospráv a rostoucí objemy půjček v zóně šedého bankovnictví čím dál více ohrožují čínskou ekonomiku. Agentura Moody's kvůli dluhům včera snížila výhled čínské ekonomiky z „pozitivní “na „stabilní“. Ve své tiskové zprávě pak jako příčiny tohoto kroku označuje právě vysoké zadlužení místních samospráv a stále větší objemy bankovních úvěrů.

Ze stejného důvodu snížila minulý týden agentura Fitch dlouhodobý rating Číny z AA- na A+.

Podle vedení čínské Národní účetní kanceláře se čínský veřejný dluh pohyboval na konci roku 2012 kolem 3 bilionů amerických dolarů.

Podle Moody's neudělala Čína dost pro to, aby snížila rizika spojená se zadlužováním místních samospráv, které je velmi netransparentní.

Dalším důvodem pro snížení výhledu je „signifikantní pokles růstu ekonomiky, který překonal dosavadní odhady“.

Čínský HDP za první čtvrtletí roku nenaplnil očekávání trhů a byl opět nižší než v předchozím kvartálu.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Hodnocení čínských vládních dluhopisů drží Moody's na známce Aa3 a nedá se očekávat, že by se v příštích 12 až 18 měsících vylepšila. Agentura uvedla, že i když se očekává, že struktura připravovaných reforem zlepší hodnocení úvěrů, jejich dosavadní tempo je nedostatečné a nenechává prostor pro zlepšení hodnocení.

Podle agentury bude na zhoršování ratingů tlačit horšící se stav veřejných rozpočtů, který bude spojen s nárůstem sociálních konfliktů. Agentura také varovala před nebezpečím šedé bankovní zóny a vyzvala čínské představitele, aby nedovolili šedému bankovnictví destabilizovat ekonomiku země.