20121224 jezinky
Jezinky a bezinky. (mdb.cz)

Žánr: bláznivá retro komedie

Autor: Joseph Kesselring

Režie: Petr Gazdík

Scéna: Emil Konečný

Kostýmy: Andrea Kučerová

Hudba: Igor Vavrda a Ars Brunensis Chorus

Hrají: Zdena Herfortová, Jana Gazdíková, Petr Štěpán, Jaroslav Matějka, Martin Havelka, Vojtěch Blahuta a další.

 


Městské divadlo Brno připravilo na poslední měsíc v roce 2012 premiéru představení Jezinky a bezinky, která nese podtitul Arsenik a staré tety. Bláznivá retro komedie, která si získala ohlas již  filmem z roku 1944 v hlavní roli s  Cary Grantem, přichází na sklonku roku, aby pobavila diváky svým černým humorem. Po slavném filmovém zpracování byly Jezinky a bezinky představeny českému publiku díky Janu Werichovi a to v roce 1958 v divadle ABC. Po několika divadelních zpracováních v Česku se teprve podruhé představí inscenace Jezinky a bezinky v Brně, poprvé to bylo v roce 1966, tehdy ještě v divadle Večerní Brno.

 

Pohostinné tetičky a bezinkové víno

Prospěchářský divadelní kritik Mortimer Brewster konečně opustil staromládenecký život, plánuje svatbu a užívá si výsluní své kariéry. Tu a tam navštíví svého popleteného bratra Teddyho, který trpí utkvělou představou, že je prezidentem Rooseveltem, a hlavně svoje milé tetičky Abby a Martu, které se těší výborné pověsti v širém okolí a pronajímají Mortimerův pokoj občasným podnájemníkům.

Idyla skončí v momentě, kdy Mortimer objeví v domě mrtvolu a dozvídá se celou pravdu o svých tetách, které v rámci jakési podivné a nepochopitelné charity zbavují staré a opuštěné gentlmany života, aby je zprostily samoty. Potom přijde na řadu bezinkové víno s arzenikem a důstojné rozloučení s nebožtíkem ve sklepě, při kterém vypomáhá i bláznivý Teddy v domnění, že pohřbívá (samozřejmě jako prezident Roosevelt) oběti žluté zimnice. A aby toho nebylo tak málo, vrací se domů Johathan Brewster, černá ovce rodiny, aby si vyřídil staré účty s tetičkami i nenáviděným bratrem Mortimerem. S ním přijíždí i jeho komplic Dr. Einstein, šílený lékař, který mu vypomáhá při krytí jeho zločinů. Jak tohle jen může dopadnout?

Pokleslý žánr v satiře a karikatuře

Příběh o podivných tetičkách, které tráví své hosty, neobjektivním kritikovi, hloupých policistech a zločincích se zdá být na první pohled podivným tématem k humoru. Opak je však pravdou. Autor inscenace Joseph Kesselring tento na pohled možná pokleslý žánr pojal úplně jinak a ve své podstatě negativní postavy postavil do světla karikatury, satiry a černého humoru. Tím získává příběh zcela jiný nádech. Hra, která vznikala ve 40. letech minulého století v době válečných hrůz, byla možná jistým druhem úniku od války jako takové. Humorný potenciál  ostatně vytušil i Jan Werich, který Jezinky a bezinky zhlédl přímo na Broadwayi.

Atmosféra viktoriánské Anglie

Scénu tvoří viktoriánský dům, který je hlavním dějištěm příběhu. V tomto útulném domě se divák zaručeně cítí příjemně a jako doma, tedy do té doby, než pozná sílu bezinkového drinku. Pak se útulný domov stává jakousi pastí plnou nebožtíků a překvapení. Za pochvalu stojí i kostýmy Andrey Kučerové, které dobře korespondují s dobou a atmosférou příběhu. Celé dějství provází stylová hudba Igora Vavrdy a Ars Brunensis Chorus.

Herecké výkony – excelují tetičky i nezdárný Jonathan

Fakt, že hra stojí na hereckých výkonech, zde platí dvojnásob. Asi málokdo může mít pochopení pro to, že se v inscenaci vraždí, a navíc ještě s úsměvem. Tato reálie je zcela určitě zjemněna výkonem ústředních postav Zdeny Herfortové a Jany Gazdíkové v rolích sester Abby a Marty Brewsterových. Obě dámy se svých rolí zhostily s roztomilou noblesou připomínající v mnohém herečku Marii Rosůlkovou. Jejich tandem je prostě nezapomenutelný i pro ty, kteří mají s motivem vražd v přímém přenosu problém.

Jaroslav Matějka jako Jonathan Brewster nabízí trpkou dávku „zlého“ elementu a jeho přehnaná snaha být zlým je přesně to, co dodává hře ten potřebný náboj. Obdobně ztvárnil fanatického prohnaného doktora ve službách zla i Vojtěch Blahuta v roli Dr. Einsteina. Martin Havelka ztvárnil nafoukaného frajera Mortimera rovněž s vtipem a nadsázkou. Divák se baví i při vstupech bláznivého Teddyho alias Petra Štěpána. Naivitu a hloupost policejního týmu umocňují výkony čtveřice Sagher, Urban Mišurec a Isteník.

Zajímavosti

Autor Joseph Kesselring  původně zamýšlel hru napsat jako psychologický thriller, ale nakonec se  žánr inscenace změnil v černou komedii. Ve své hře využil dramatik i některé inspirující momenty ze svého života. Otec Josepha Kesselringa, který byl uznávaným lékařem, inspiroval autora k vytvoření postavy Dr. Einsteina.

Druhá brněnská premiéra, která se uskutečnila po téměř padesáti letech, si klade za cíl diváka především pobavit. A to se vcelku i daří. Hra stojí na hercích a jejich umění a humoru, který musí udržet diváka v napětí, pobavit a nenudit nebo nesklouznout do nevkusu. Díky dobré volbě herců  režiséra Petra Gazdíka si Jezinky a bezinky udržují šťávu a vtip po celou dobu představení a i přes možná dosti podivnou zápletku dokážou splnit účel. Jezinky a bezinky budou diváky bavit i na Silvestra, protože byly vybrány jako silvestrovské představení Městského divadla Brno.