20120929 po silaj
Po Si-laj při závěrečném shromáždění Národního lidového kongresu v Pekingu, březen 2012. Ambiciózní politik byl vyloučen z Čínské komunistické strany, neklamná známka (nejen) jeho kariéry. (Mark Ralston/AFP/Getty Images)

Bývalý člen politbyra Čínské komunistické strany (ČKS) a stranický boss velkoměsta Čchung-čching se stal ústřední postavou vnitrostranických bojů o moc v Číně. Dnes ho jeho bývalí kolegové ze strany oficiálně vyloučili. Informovala o tom státní média.

Interní úřad ČKS zodpovídající za vyšetřování komunistických kádrů Po Si-laje obvinil ze „závažných porušení disciplíny“ a státní média následně oznámila jeho vyloučení ze strany.

„Zneužil svého úřadu k obohacování druhých a osobně či prostřednictvím své rodiny přijímal obrovské úplatky,“ zazněla zpráva tiskové agentury Sin-chua a dodala, že do zneužití moci byla zapletena i jeho žena Ku Kchaj-laj, která se začátkem srpna přiznala před soudem k vraždě britského podnikatele Neila Heywooda, za což dostala podmíněný trest smrti.

Pád Po Si-laje vlastně začal už v únoru, kdy jeho zástupce a zároveň policejní ředitel města Wang Li-ťün v obavě o svůj život uprchl na americký konzulát do sousedního Čcheng-tu. Wang byl rovněž nedávno odsouzen, a to na patnáct let.

Podle informací ze státních médií porušil Po Si-laj stranickou disciplínu na každém kroku své kariéry, ať už jako primátor Ta-lienu, stranický tajemník provincie Liao-ning, ministr obchodu nebo jako člen politbyra a stranický šéf Čchung-čchingu, což byla jeho poslední funkce. O jaká porušení se konkrétně jedná, agentura neinformovala.

Další krok, který sesazeného politika čeká, je soudní přelíčení. V prohlášení se zmiňuje také fakt, že „vyšetřování odhalilo důkazy naznačující zapojení do dalších zločinů“, aniž by uvádělo, o jaké zločiny jde. Jedním z nich by určitě mohlo být i prosazování represí příznivců duchovní praxe Falun Gong včetně nezákonného zatýkání, mučení a nucených prací. Interní stranické zdroje deníku The Epoch Times potvrdily, že Po Si-laj byl zapleten i do nelegálních obchodů na poli komerčních transplantací. Jako zdroj orgánů používal Po Si-laj ze svého postu, podle zdroje politické vězně z řad stoupenců Falun Gongu.

Ke změnám došlo i na jinak striktně střeženém čínském internetu. Odblokovány byly výrazy Ku Kchaj-laj, Wang Li-ťün, Po Si-laj, ale také „odběry zaživa“ (chuo-čaj). Fráze „odběry zaživa“ se v čínštině téměř výlučně vztahuje na odběr orgánů živým politickým vězňům, hlavně praktikujícím Falun Gongu.

Po Si-laj je také jedním z vysokých čínských úředníků, kteří byli obviněni před španělským soudem v roce 2009 z genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se dopustili při vyprovokování a řízení represivní kampaně proti Falun Gongu. U Španělského soudu je zažalovalo patnáct obětí represí. Soudní proces se po dvou letech vyšetřování skutečně rozběhl a výsledkem byly soudní obsílky s pozváním k soudnímu přelíčení. Obvinění, včetně bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina a Po Si-laje, se mají přijít hájit proti vzneseným obviněním a oponovat shromážděným faktům z vyšetřování zpravodajů OSN, výpovědí obětí represí a dalších zpráv podaných třetí stranou.

 

Související články:

Policejní ředitel dostal patnáct let, rozsudek nepřiznává všechno

Soudní proces s policejním ředitelem má varovat stoupence Po Si-laje