20120723 peking
Po sobotních záplavách zůstaly zatopené mnohé části Pekingu. (foto archív Epoch Times)

 

Peking zažívá nejhorší povodně za šedesát let. V jejich důsledku zahynulo podle oficiálních médií 37 lidí a desetitisíce jich bylo přinuceno opustit své domovy. Město bylo uvrženo do chaosu.

Povodně přišly v sobotu odpoledne a trvaly až do noci. Zrušeno bylo přes pět set letů a 80 tisíc lidí zůstalo uvězněných v budovách. V příměstské části Che-pej spadlo přes noc 460 mm srážek. Počet obětí se může ještě zvýšit, neboť úřady často zakrývají skutečnou situaci a média jsou cenzurovaná. V šesti městských obvodech byl odříznut přístup k internetu a mobilní komunikace. Zaplavena byla také část železniční trasy mezi Pekingem a Kuang-čou.

Dvacet pět lidí zemřelo na následky utonutí, jedna osoba byla zasažena bleskem. Další oběti záplav se objevily také v dalších částech země, v provinciích Šan-si a S'-čchuan.

Na internetu se objevily početné záběry povodní a ostrá kritika městských úřadů za nedostatečný odvodňovací a silniční systém. Uživatel „Lang" uvedl, že vozovky jsou špatně navrženy, protože jsou schopny pojmout pouze 50 mm srážek. Další uživatel v narážce na cenzuru čínského internetu situaci okomentoval: „Doufali jsme, že (úřady) vybudují odvodňovací systém stejně účinný jako ten pro mazání slov [na Internetu], které se jim nelíbí".

Uživatel „Chan Č'-kuo" napsal, že povodně ukázaly dvě „naprosto odlišné tváře Pekingu". Jedna, kdy dobří lidé spontánně zachraňovali tisíce spoluobčanů a dokonce poskytli přístřeší, zatímco komunální vláda žádné prostory pro zasažené lidi k dispozici nedala, ani hotely, ani úřední budovy. Kromě toho podle něj městská policie stále vydávala pokuty za parkování i zaplaveným vozidlům.

Článek byl upraven 26.7.2012

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Jang-c'-ťiang zaplavil velkoměsto Čchung-čching. Tři soutěsky zatěžkávací zkouškou prošly