20120504_pasy
Účastníci 17. sjezdu Čínské komunistické strany, který se konal 21. 10. 2007, povstávají při ukončení shromáždění. (Guang Niu/Getty Images)

Víc než polovina členů čínského „parlamentu“ je podle dat z února 2011 držitelem zahraničního pasu, ukazuje zpráva uniklá na internet.

Podle zprávy Ústřední disciplinární komise, která kontroluje přestupky komunistických funkcionářů, má 57,47 procenta delegátů Sněmovny lidu a 76,77 procenta členů Lidově politického konzultačního výboru (LPKV) zahraniční pasy.

Zatímco Sněmovna lidu má zákonodárné úlohy, LPKV slouží spíše jako poradní orgán v otázkách politiky. V praxi jsou obě komory pod plnou kontrolou vládnoucí komunistické strany.

Čínské zákony zakazují svým občanům dvojí občanství, což znamená, že ti, kdo mají cizí pas, ztratí automaticky čínské občanství. Jinými slovy lze říci, že mnozí členové parlamentu jsou cizími státními příslušníky, kteří zastupují čínské občany.

Čínské disidentské webstránky Boxun uvedly, že režim se březnovým únikem informací vážně zabývá a dosud kvůli němu zatkl tři podezřelé. Všichni z nich však byli později propuštěni.

Mezi delegáty, jejichž státní příslušnost je nyní na pochybách, patří například i náměstek generálního tajemníka hlavních stranických novin People’s Daily (Lidový deník). Někteří funkcionáři údajně do zahraničí přestěhovali své příbuzné a převedli majetek.

Nejmenovaný zdroj, kterého Boxun citoval, prohlásil, že v Číně už dlouhá léta platí praxe kupování křesel v parlamentu. Pokud chcete být „zvolen“ jako delegát do LPKV, musíte zaplatit 15 milionů jüanů (45 milionů Kč), zatímco u Sněmovny lidu je to 25 milionů jüanů (asi 75 milionů Kč).