20111119_summit2
Čínský vůdce Chu Ťin-tchao s americkým prezidentem Barackem Obamou na setkání APEC v Honolulu, 12. listopadu. (AP/SITA)

Na Havajských ostrovech se minulý víkend (12. - 13.11.) uskutečnilo zasedání APEC (Asijsko-pacifického hospodářského společenství). Čínský vůdce Chu Ťin-tchao zde prohlásil, že členské státy by měly společně postupovat proti stoupajícímu protekcionismu a zasadit se o udržení ekonomického růstu.

Čína se mimo jiné bojí toho, že USA budou Čínu sankcionovat, pokud nezastaví znehodnocování své měny: „Rozvojové trhy jsou konfrontovány rostoucími inflačními tlaky. Protekcionismu v jeho rozličných podobách se nebývale daří. Globální finanční oživení s sebou přináší větší nestabilitu a nejistotu," řekl generální tajemník KS Číny Chu Ťin-tchao.

 

Video poskytla Televize NTD

Chu také prohlásil, že Čína bude usilovat o posílení svého vlivu na globální finanční mechanismy. K posilování čínského vlivu už přitom dochází díky problémům Evropy a jejího hledání pomoci právě v Číně.

Americký prezident Barack Obama řekl, že obě země mohou ze vzájemného obchodu prosperovat, čínský režim ale musí hrát podle pravidel. Podle jeho slov je nepřijatelné, že know-how amerických firem není v Číně dostatečně chráněno a že čínské podhodnocování vlastní měny zvýhodňuje čínské exportéry.

Obama také zopakoval výhrady zahraničních firem, které se snaží v Číně podnikat. Podmínky v Číně jsou podle nich diskriminační.

„Já a prezident Chu budeme zcela určitě hovořit o otázkách ekonomického růstu a o tom, jak udržet vyvážený ekonomický růst v rámci celé globální ekonomiky, i o tvorbě nových pracovních míst. Také doufám, že se shodneme, že obchodní a finanční vztahy mezi našimi zeměmi se budou vyvíjet k oboustranné spokojenosti," zmínil prezident Obama.

Prezident Obama zároveň řekl, že doufá v dokončení rozhovorů o zónách volného obchodu s osmi zeměmi pacifického regionu. Ty jsou v současnosti jádrem amerických snah o posílení v regionu.

Pro USA by se jednalo o významný nástroj pro posílení zaměstnanosti a exportu v situaci, kdy je Evropa v krizi. Čínská reakce na celý plán je však více než vlažná.