Vpravo, víťaz grandslamového turnaja Roland Garros Španiel Rafael Nadal, vľavo porazený finalista Švajčiar Roger Federer. Paríž, 05. 06. 2011. (AP/SITA)

Španielsky tenista Rafael Nadal zvíťazil na druhom grandslamovom turnaji roka Roland Garros vo finále  nad švajčiarom Rogerom Federerom v štyroch setoch 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1. Rafael Nadal tak obhájil minuloročné víťazstvo, celkovo jeho šieste na parížskej antuke. Za víťazstvo si Rafa z Paríža odnáša šek na 1 200 000€.

"Tento turnaj je mojou srdcovou záležitosťou a to, čo sa mi tu podarilo, je neuveriteľné, ďaleko krajšie ako by som kedykoľvek sníval. Som teda nadmieru spokojný a ďakujem osudu, že mi doprial niečo takéto," povedal Nadal v prvom interview na kurte.

Federer na slávnostnom ceremoniáli uviedol: "Gratulujem ´Rafovi´k skvelému finále aj celému turnaju, zahral neuveriteľne. Myslím si,  že ani ja som si počas ostatných dvoch týždňov vrátane dneška nepočínal zle. Som na moje výkony pyšný, hoci v tejto chvíli pociťujem sklamanie z prehry."

Finále dvojhry mužov  na turnaji Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 17 520 000 eur, antuka vonku)

Rafael Nadal (Šp.-1) - Roger Federer (Švaj.-3) 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1 za 220 minút (62, 72, 50, 36)

Priebeh

Roger Federer viedol v prvom sete už 5:2 a podával na víťazstvo no päť vyhratých gemov za sebou v podaní Rafaela Nadala zvrátilo celý priebeh prvého setu na španielovu stranu. Švajčiarovi naopak v úvode nadmieru vychádzalo prvé podanie, no  neskôr  jeho úspešnosť výrazne klesla.

Hneď v prvom geme druhého setu prelomil Rafael Nadal Federerovo podanie, čo následne využil potvrdením svojho servisu a ujal sa vedenia 2:0. Za stavu 3:2 a 40:40 pre Nadala mal Federer niekoľko možností brejkov, no ani jeden nevyužil. Vynahradil si to naopak v ôsmom geme druhého setu, keď sa mu podarilo z nepriaznivého stavu 3:4 vyrovnať na 4:4 a preraziť tak španielovo podanie. Vyhrať nasledujúci gem pri svojom podaní sa mu však nepodarilo, keď pre zmenu Nadal dokázal vyhrať gem pri švajčiarovom podaní a ujal sa vedenia 5:4.

Pri podávaní na víťazstvo v druhom sete Nadalovi pomohol sám Federer, ktorý spravil niekoľko nevynútených chýb, no i napriek tomu sa stretnutie dostalo do zhody, keď začalo silno pršať a stretnutie bolo  kvôli dažďu prerušené. Po 10 minútach za stavu 5:4 a 40:40 pre Nadala  sa začalo znovu hrať. Túto desiatu hru druhého setu vyhral Federer a prelomil tak súperovo podanie. Druhý set sa dostal do tajbrejku, v ktorom si lepšie počínal Španiel (7:3) a ujal sa v zápase  vedenia 2:0 na sety.

Tretí set zlepšenou hrou dokázal Federer vyhrať v pomere 7:5, no Španiel vo štvrtom sete nenechal nič na náhodu, chopil sa šance, aby  získaním setu 6:1 vo svoj prospech slávil víťazstvo vo finálovom  zápase, celkovo jeho šieste na parížskej antuke.