Opiové pole v Aghánistánu - ilustrační foto. (wikimedia)
Opiové pole v Aghánistánu - ilustrační foto. (wikimedia)
Afghánsko-pákistánská hranice je klíčovým místem pro talibanský obchod s opiem a s černým zbožím. Během její cesty do Afghánistánu je proto zabezpečení hraničních přechodů hlavním předmětem zájmu ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanové.

31. prosince, druhý den její návštěvy v Afghánistánu, projela hraničním přechodem Torkham, spojující zemi se sousedním Pákistánem, aby se setkala s  afghánským prezidentem Hamídem Karzáím, se kterým 1. ledna probírala  zajištění afghánské hranice.

Afghánsko-pákistánská hranice, též známá jako Durandova linie, se táhne oblastí o délce 2 640 kilometrů, již ze severu lemují hory a na jihu zase pouště. Jde o "oblast zvláštního bezpečnostního zájmu“,  protože na obou stranách hranice stojí soupeřící kmeny. Podle zprávy Národního úřadu pro výzkum (NBR) je "čtvrtina drog vyprodukovaných v Afghánistánu vyvezena ze země přes pákistánskou hranici".

V loňském roce odstartovalo Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS) řadu operací, které zvyšují šance úspěšně zakročit proti přepravcům opia, chemikálií na výrobu výbušnin a jiných nezákonných materiálů přes afghánské hranice.

DHS se v Afghánistánu snaží zesílit zabezpečení hranic a vytvořit účinnější celní systém. "Budování a udržování účinného systému hraničních přechodů má zásadní význam pro stabilitu a bezpečnost v Afghánistánu," řekla Napolitanová v tiskové zprávě.

Poslední den loňského roku dorazilo na torkhamský hraniční přechod spolu s ministryní i šest dalších úředníků. Ti rozšíří řady více než deseti členů celní a hraniční správy USA a agentů imigračního a celního úřadu, kteří, podle tiskové zprávy Ministerstva vnitřní bezpečnosti, školí afghánskou vládu v tom, jak správně zabezpečit hranice.

Podle tiskové zprávy se k nim v následujících měsících připojí ještě další agenti.

V boji proti obchodu s drogami na afghánsko-pákistánské hranici stojí několik překážek, přičemž na čelních příčkách seznamu vévodí korupce.

Podle zprávy Royal United Services Institute (RUSI), skupiny pro výzkum v oblasti obrany a bezpečnosti, prokázala vláda na pákistánské straně hranic „narůstající schopnost vypořádat se s bezpečnostními problémy při přechodu hranic i s ochranou zásobovacích linek“, přesto však má stále „problémy při kooperaci mezi vojenskými a bezpečnostními silami při zajišťování smluvní ochrany konvojů“.

I navzdory tomu je však Pákistán, co se bezpečnosti na hranicích týče, daleko před Afghánistánem. Zpráva uvádí, že zatímco Pákistán "zavedl řadu nových hraničních přechodů, díky nimž zachytí a neutralizuje významné množství členů al-Káidy a talibanských ozbrojenců, a zastaví velké množství narkotik," afghánská armáda a policie zůstává neschopna bezpečnost v pohraničí zajistit.

Ilegální obchody

Afghánsko-pákistánská hranice je velmi citlivou oblastí. "Afghánsko-pákistánská hranice je místem rozličných regionálních napětí a palčivých problémů - z nichž některé trvají už desítky let," uvádí zpráva NBR.

A dodává: "Na výrobě opiového máku v Afghánistánu se velkou měrou podílí celá řada aktérů, včetně Talibanu, veškerých složek afghánské vlády, vymahačů práva, mocných hráčů v pozadí a kmenové elity."

Tato zóna je jednou z klíčových oblastí pro tzv. "narko-džihád", což je označení užívané pro teroristický obchod s drogami jednak za účelem financování a také coby prostředku, jak oslabit vlády.

"Narko-džihád zvyšuje šance, že povstání potrvá déle, a zároveň povede k posílení velkých hráčů v obchodě s narkotiky, který pak zajišťuje trvalé oslabení ústřední vlády v Afghánistánu", uvádí zpráva NBR.

Afgánistán je zdrojem 90 procent světového opia, přičemž většina je propašována skrze pákistánské hranice. Afghánistán je také druhým největším výrobcem konopné pryskyřice, a dalšího kontrabandu, jako např. pašování nelegálně vytěženého dřeva, starožitností či padělání cigaret, uvádí zpráva.

Afghánský obchod s drogami hraje významnou roli v boji proti USA a jejich snaze odstranit z místní správy korupci. Zároveň narušuje i výcvik afghánské armády a policie, protože drogy jsou mezi členy afghánských bezpečnostní složek hojně rozšířeny.

"Zneužívání drog afghánskou armádou a policií je i nadále problém," uvádí zpráva z úřadu zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu, ze dne 29. června 2010.

"Výsledky drogových testů z února 2010, ke kterým došlo při personální inventarizaci majetku afghánské policie, ukázaly, že u 17 procent testovaných policistů byly zjištěny pozitivní výsledky na užívání drog," uvádí zpráva s tím, že v tom nejextrémnějším případě kouřila afghánská jednotka sta policistů marihuanu zcela otevřeně a odmítali provádět jakékoliv operace nebo dokonce opustit areál.