WASHINGTON – Za gigantickou ropnou skvrnou v Mexickém zálivu stála špatná správa majitele ropné plošiny, firmy BP, provozovatele, firmy Transocean a technického konzultanta firmy Halliburton. Uvádí to úterní zpráva Národní komise pro vyšetření úniku ropy a těžby na BP Deepwater Horizon jmenovaná vládou USA.
 
Ropná katastrofa v Mexickém zálivu ze 20. dubna 2010 byla největší v historii. Za tři měsíce vrt vypustil do vod Mexického zálivu přes 600 milionů litrů ropy. V porovnání, při katastrofě na Aljašce z roku 1989 tanker Exxon Valdez vypustil do průlivu Prince Williama okolo 41 milionů litrů ropy.

Podle předběžné zprávy z minulého čtvrtka se katastrofě na ropném vrtu Macondo dalo předejít. Zpráva dává veškerou vinu společnosti BP, která provedla řadu „mylných kroků“ a řadu věcí „přehlédla“. Narůstající riziko těchto chyb je však podle komise „nepřiměřeně vysoké a vyhnutelné“. Dále uvádí, že tyto chyby vedly k výbuchu zařízení a následnému selhání pojistného systému, který měl zablokovat vrt po vražedné explozi.

Bývalý americký senátor a spolupředseda komise Bob Graham viní z katastrofy špatné bezpečnostní normy nastavené průmyslem a vládou. V prohlášení komise uvádí, že skvrně se mohlo předejít „pokud by zodpovědné společnosti trvaly v prvé řadě na přísné bezpečnosti“. Graham přičítá vinu i vládě za to, že nemá „dostatečnou vůli požadovat bezpečnostní normy na světové úrovni“.

Podle zprávy „vládní regulátoři postrádají autoritu, nezbytné zdroje a technickou kvalifikaci, která by jim pomohla předejít“ chybám, které společně zapříčinily katastrofu.
 
BP, Transocean a Halliburton mohly podle zprávy předejít výbuchu, kdyby měly dostatečně vybavený personál, který by zjistil možná rizika a byl připraven je ihned vyhodnotit, komunikovat a řešit tyto výzvy.

Americký ropný institut (API), který zastupuje přes 450 společností podnikajících v oblasti ropy a zemního plynu, vydal minulé úterý studii. Podle ní by vláda měla zpřístupnit domácí zdroje ropy a zemního plynu, včetně Atlantického a Pacifického kontinentálního šelfu, kde by se daly otevřít pobřežní vrty.

Podle IPS by zvyšující se produkce poskytla pracovní příležitosti a zvýšila příjmy z daní.

Komise přednesla svůj posudek a doporučení prezidentovi a kongresu poté, co byla pověřena „vyšetřováním hlavních příčin ropné skvrny a doporučením, kterak předejít a zmírnit důsledky jakékoliv budoucí skvrny, která bude způsobená vrty na volném moři“.