20100715_bp
NA PRODEJ? Tato fotografie poskytnutá společností BP ukazuje zařízení na ropném poli Prudhoe Bay, v Prudoe Bay na Aljašce. Britská ropná společnost BP údajně jedná o prodeji podílu v naftovém poli Prudhoe Bay firmě Apache.

NEW YORK – Společnost BP, britský gigant v oblasti ropy a zemního plynu, v současnosti tvrdě doplácí na katastrofu ropné plošiny Deepwater Horizon, kterou měl pronajatou v Mexickém zálivu, a nyní údajně jedná s americkou společností Apache Corp. o prodeji aktiv v hodnotě více než 12 miliard dolarů včetně cenného podílu v těžařské oblasti v aljašském Prudhoe Bay.

Zpráva se prvně objevila v londýnských Sunday Times, které napsaly, že Apache před několika týdny oslovil BP ohledně možného prodeje. V současné době obě společnosti jednají o podmínkách a struktuře možného obchodu.

List neuvedl zdroj svých informací. Texaská společnost Apache, se sídlem v Houstonu, má tržní kapitalizací ve výši 30 miliard dolarů. Společnost má podle svých internetových stránek pobočky ve Spojených státech, Kanadě, Egyptě, Austrálii a v Argentině. Apache se k celé záležitosti odmítl vyjádřit.

Akcie Apache si minulý pátek polepšily o 48 centů na 87,88 dolarů za kus.

Prodej by pravděpodobně pomohl společnosti BP opatřit peníze na zaplacení škod po explozi pronajaté ropné plošiny Deepwater Horizon z 20. dubna. Ta vyvolala masivní únik ropy, který se firma pokusila zastavit.

Již minulý týden firma uvedla, že dosavadní úsilí na odstranění škod ji stálo 3,1 miliardy dolarů.

Po schůzce s vládou amerického prezidenta Baracka Obamy minulý měsíc BP souhlasila, že vytvoří nezávisle spravovaný fond, který má pomoci uhradit závazky ze soudních sporů kvůli ropné skvrně s jednotlivci, firmami, ekologickými skupinami a vládami. Fond má disponovat částkou 20 miliard dolarů.

Prudhoe Bay je největší ropné pole ve Spojených státech. Nachází se na severu Aljašky a operace na jeho ploše provozuje společností BP.

Počátkem roku 2006 způsobilo prasklé potrubí únik ropy v Prudhoe Bay, během nějž se do oblasti dostalo skoro milion litrů ropy. Americká vláda nařídila prošetřit ropovody v oblasti a zjistila, že některé části potrubí byly zrezivělé a v havarijním stavu. BP později tyto problémy napravila.

Spekulace o převzetí

Dubnový únik ropy měl dramatický vliv na tržní kapitalizaci firmy. Akcie do té doby nejcennější britské společnosti spadly o více než 50 procent, což některé analytiky vedlo ke spekulacím, že společnost může být zralá na převzetí některým z konkurentů.

Podle zprávy deníku Guardian americká vláda sdělila masivní americké ropné společnosti ExxonMobil, že případnému převzetí BP z její strany nebude stát v cestě. Fúze BP a ExxonMobilu by dala vzniknout zdaleka největšímu integrovanému ropnému a plynárenskému podniku na světě.

ExxonMobil v neděli odmítl zprávu komentovat.

BP mezitím aktivně hledá investory. Minulý týden byl generální ředitel Tony Heyward v Abu Dhabi, aby sehnal podporu státních suverénních investičních fondů, včetně těch z Kuvajtu a Abu Dhabí, s nabídkou možného prodeje podílu ve firmě.

Kuvajtský státní suverénní fond momentálně vlastní 1,75 procenta BP.

Kromě výše zmíněných prodejů přišly Sunday Times s tím, že BP možná vyjednává i s China National Offshore Oil Company (CNOOC). Jednání by se měla týkat odprodeje části vlastnictví argentinské firmy, která se zabývá hledáním nových naleziští ropy a zemního plynu.


Article in English