Zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů vítá čínskou delegaci. (Petr Šváb/ Velká Epocha)
Zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů vítá čínskou delegaci. (Petr Šváb/ Velká Epocha)

Velmi neobvyklou návštěvu – delegaci z komunistické Číny – přijal dnes dopoledne český Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Státní instituci, zřízenou za účelem vyrovnání s temným odkazem nacismu a komunismu, navštívili dva čínští delegáti Centra pro mezinárodní dějiny studené války, doprovázení „sponzorem projektu“.

Prohlídky Ústavu se zúčastnil i maďarský historik Peter Vamos, spolupracovník projektu pro oblast Východní Evropy.

Kontroverzní návštěva vzbudila podle interního zdroje rozhořčení některých zaměstnanců Ústavu, zejména, když prosákla informace, že Číňany ze zastupitelství ČLR v Pelléově ulici přiveze služební vůz ÚSTR.

Před budovu Ústavu na Praze 3 se dostavili také sympatizanti meditační praxe Falun Gong, která je v Číně tvrdě potlačována. „Pokusili jsme se delegaci předat informační materiály o perzekuci Falun Gongu. Číňanka Sophie žijící dlouhodobě v ČR s nimi zkoušela promluvit. Český doprovod nám v tom ale zabránil,“ uvedl aktivista, který si nepřál být jmenován.

Žádné materiály o Falun Gongu! Muž v bílé košili zabraňuje české Číňance v kontaktu s čínskými návštěvníky. V pozadí aktivisté s česko-čínským transparentem: Přestaňte mučit a zabíjet praktikující Falun Gongu v Číně.  (Petr Šváb/ Velká Epocha)
Žádné materiály o Falun Gongu! Muž v bílé košili zabraňuje české Číňance v kontaktu s čínskými návštěvníky. V pozadí aktivisté s česko-čínským transparentem: „Přestaňte mučit a zabíjet praktikující Falun Gongu v Číně.“  (Petr Šváb/ Velká Epocha)

Delegace ihned po příjezdu zmizela v budově. Za chvíli vyšel ven jeden ze zaměstnanců, prošedivělý muž, který skupince protestujících vyjádřil sympatie a uvedl, že s návštěvou z totalitního státu nesouhlasí, a že na protest ve své kanceláři vyvěsil tibetskou vlajku. Delegace se obávala dalšího setkání s protestujícími a budovu nakonec opustila vedlejším vchodem z garáže.

Co vlastně zástupci totalitní Číny od návštěvy očekávali? „Přijeli se poučit z pádu komunistického režimu a poznat systémové změny ve Východní Evropě, s požehnáním samotného bývalého místopředsedy KS Číny, Ťiang Ce-mina. Zajímali se o události z let 1948 a 1968, ale místo toho jim byly trochu zlomyslně představeny programy mapující komunistické justiční vraždy a násilná úmrtí na hranicích,“ prozradil Velké Epoše zdroj, který si nepřál být jmenován.

Ťiang Ce-min, exprezident ČLR a šedá eminence KS Číny, čelí v řadě zemí obviněním ze zločinů proti lidskosti a je označován za hlavního viníka perzekuce meditační praxe  Falun Gong. Podle neoficiálních zpráv se on a jeho nejbližší spolupracovníci připravují na eventualitu pádu komunistického režimu v Číně. Jeho současný zdravotní stav není podle posledních zpráv příliš dobrý. Čtěte více...

Stoupenci Falun Gongu v Argentině před několika lety zveřejnili indicie, podle nichž si někteří představitelé KS Číny (mezi nimi policejní prezident Luo Gan) zakoupili v Argentině luxusní nemovitosti. Spekulovalo se, že v případě dramatických společenských změn v Číně se domy, koupené přes prostředníky, stanou pro stranickou špičku přepychovým „exilem“. Ťiang Ce-min ani Luo Gan ovšem Argentinu jen tak nenavštíví. V platném  rozsudku zdejšího soudu ze 17. prosince 2009 přiřknul soudce Octavio Araoz de Lamadrid oběma funkcionářům odpovědnost za pronásledování stoupenců Falun Gongu a zaslal jim soudní obsílku. Dotyční byli vyzváni, aby se dostavili před soud a poskytli prohlášení na svoji obhajobu. Čínská strana prozatím ke své obhajobě nepřikročila. Čtěte více...

Lidové noviny(LN) otiskly v článku "Jak se Číňané přijeli poučit z chyb" informace o tom, že oba čínští historici měli proslov na konferenci k 60. výročí založení Čínské lidové republiky. Za pozvánkou čínské delegace stojí prozatimní ředitel ÚSTR, sedmadvacetiletý Zdeněk Hazdra, kterého podle LN oslovil ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma, a požádal o umožnění vstupu do ÚSTR pro čínské historiky, s nimiž se již léta zná z mezinárodních konferencí. Zdroj...

Podle posledních zpráv probíhá na ÚSTR vyšetřování úniku informací o návštěvě čínské delegace.

Článek byl aktualizován 12. června 2010


Související články:

Členové Evropského parlamentu podporují zatykač na bývalé čínské státníky
Argentinský soud s čínskými pohlaváry přišla v ČR podpořit desítka lidí
Praha: Deset let represí proti Falun Gongu