Souboj Titánů (warnerbros)
Souboj Titánů (warnerbros)

Žánr: Dobrodružný

Režie: Louis Leterrier
Scénář: Phil Hay a Matt Manfredi
Hudba: Craig Armstrong
Hrají: Sam Worthington, Liam Neeson, Ralph Fiennes, Gemma Artertonová, Mads Mikkelsen, Jason Flemyng a další

"Akční řež, která z původní verze zachovala pouhé torzo, a místo propracovaného příběhu se děj zúžil na jedinou výpravu Persea proti Krakenovi"


Souboj titánů je americký remake režiséra Louise Leterriera natočený podle stejnojmenného filmu z roku 1981.

Leterrier se vydal cestou, kterou šel poslední díl Jamese Bonda nebo Sherlocka Holmese. Klasické prvky odsunul Leterrier stranou a místo toho se vrhl na vizuální efekty a akční složku příběhu.

Ačkoliv jsme čekali na zajímavý příběh v duchu původní předlohy, pro fanoušky řecké mytologie toho ve snímku mnoho nezůstalo. Ba co víc, Leterrier začal řecké mýty vyprávět nahodile podle sebe, což vytvořilo v ději poměrný zmatek.

Z bájných zbraní, jako je meč z adamantinu a štít lesklý jako zrcadlo, darované bohyní Hérou, anebo z Hádovy helmy, která jejího nositele učiní neviditelným, uvidíme pouze magický meč.

Světlou stránkou filmu je přítomnost hereckých hvězd, jakými jsou Mads Mikkelsen a Liam Neeson. Mikkelsen ztvárnil drsného velitele elitní jednotky bojovníků města Argos a Neeson zase přesvědčivě zahrál samotného Dia, vládce bohů na Olympu.

Souboj Titánů (warnerbros)
Souboj Titánů (warnerbros)

Persea pojal Leterrier spíše jako prostého pěšáka, který je díky božské krvi, která koluje v jeho žilách, schopen překonat nebezpečenství ze kterého nikdo jiný nedokáže vyváznout živý.

Diváka musí uspokojit neustálé akční řeže a musí vystačit se zvláštními efekty namísto propracovaného příběhu plného mýtů a legend.

Celkově snímek poměrně potemněl a bájné příšery jsou větší, děsivější a dokonale vykreslené počítačovou animací. Výprava připomíná spíše návštěvu pekla a krás prastarého Řecka si divák užije pouze při několika scénických přeletech nad přímořským městem Argos.

Jako nesporné plus se musí animátorům přiznat kromě animace všech nestvůr a božských zjevení zajímavé ztvárnění poradní síně bohů na Olympu, kde se toho ale na druhou stranu zase tak moc neprojedná.

Z řeckých božstev uvidíme lépe pouze Dia a jeho bratra Háda, bůh moří Poseidon do příběhu zasáhne pouze jedinou krátkou větou.

Natáčení v královských síních města Argos (warnerbros)
Souboj Titánů (warnerbros)



Jednou z povedenějších úprav mytologie je vztah mezi mocí Háda a Dia. Zatímco Hádova moc se zvětšuje se strachem a utrpením lidských bytostí, Zeus sílí z jejich lásky.

Lidé svojí vzpourou proti bohům a hromaděním hříchů přivedou na svoji zemi neštěstí, které začnou rozsévat Hádovi poslové – nejstrašnější z nich je Kraken, který sice patří do severské, nikoliv řecké mytologie, ale v podání animátorů je skutečně děsivý.

Odchýlení od původního ducha příběhu a prosazení akční složky v posledním díle Jamese Bonda – Quantum of Solace na úkor tradičních prvků již okomentoval nový představitel tajného agenta 007 herec Daniel Craig.

Jeho slovy, která do jisté míry vystihují i výsledek tohoto snímku, tuto recenzi také ukončím. „Možná to už není taková legrace jako dřív. Jenom dobrý akční film.“

Hodnocení:

 

 


Přečtěte si:

Film: Souboj Titánů/ Clash of the Titans – remake filmu z roku 1981

Řecká mytologie: Souboj titánů - od stvoření světa k Perseovi