Říční delfín Baiji (rapingmothernature.com)
Mnoho druhů, které miliony let obývaly vody čínské řeky Jang-c'-ťiang, jako tento bezploutvý delfín, jsou ohroženy narůstajícím znečištěním. Delfínovec čínský tu vyhynul právě nedávno. Říční delfín Baiji (rapingmothernature.com)

Mocná řeka Jang-c'-ťiang. Největší čínská vodní cesta byla ideálním domovem zvláštního delfínovce čínského, který brázdil tyto vody po dvacet milionů let. Nedávný technologický boom v tomto regionu se pro život vzácného savce ukázal příliš mohutným. Bohyně řeky Jang-c'-ťiang, jak se delfínovci říkalo ve starověké Číně, byla v až magickém soužití s lidmi po tisíce let. Ekonomická reforma však tento dlouhý vztah ukončila - především silným znečišťováním řeky, jež toto jedinečné zvíře vyhubilo.

Dnes můžeme delfínovce z řeky Jang-c'-ťiang, latinsky Lipotes vexillifer, vidět pouze na fotografiích. Dochováno je samozřejmě několik koster, ale delfínovec čínský jako takový (v Číně známý jako Baiji) nyní žije už jen v mnoha básních, pro které byl inspirací. S váhou v průměru 110 kg a s délkou přes 2,5m proplouval více než 6200 km čínské řeky a jejími nekonečnými rameny, vydávajíce svůj unikátní pískot.

Na rozdíl od svých příbuzných z Amazonky, kteří byli obdařeni ostrým zrakem, delfínovec čínský měl fenomenální echolokační schopnosti, jež mu pomáhaly při hledání potravy a při orientaci v nestálých vodách Jang-c'-ťiang. Tito savci měli velmi rozvinutý společenský systém, ve kterém patřila každému jedinci určitá slabika – zvuk, tedy jeho vlastní jméno.

Delfínovec kraloval čínskému veletoku po mnohá staletí, ale jen během pár let zásahů člověka do chodu přírody došlo k vyhynutí těchto širokoústých delfínů. Hlavní příčinou byl již zmíněný nárůst znečištění spolu s rostoucím provozem, kdy lodní šrouby způsobily smrt nejednoho z nich.

Dále se spekuluje o tom, že hluk z lodních motorů působil zmatení, kvůli kterému zůstávali jedinci osamoceni od skupiny. Rybolov pomocí elektrických výbojů a používání mnoha háků najednou také přispělo k úbytku těchto dlouhodobých obyvatel Jang-c'-ťiang.

Podle dochovaných záznamů z dynastie Han (202 př. n. l. až r. 220), populace delfínovce čínského byla hojně rozvinutá. O staletí později, v roce 1979, se Baiji dostal na seznam ohrožených druhů. Kolem roku 1990 se populace snížila na 200 kusů. Bohužel i tento počet se razantně snížil v roce 1994 hlavně kvůli stavbě přehrady Tři soutěsky (Three Gorges Dam).

V roce 1998 bylo spočítáno pouze sedm žijících jedinců. Když se začala přehrada Tří soutěsek v roce 2003 napouštět, zdálo se, že delfínovec čínský vyhynul. Přestože byl v této době delfínovec údajně několikrát spatřen, důkazy nejsou přesvědčivé.

Když v listopadu 2007 začala expedice k nalezení žijícího delfínovce čínského v Jang-c'-ťiang, vyhlídky nebyly vůbec dobré. Sedm měsíců byla řeka prohledávána sofistikovaným vybavením, zahrnujícím fotoaparáty a podvodní mikrofony. Bohužel ani jediný zvuk „mluvícího“ delfína nebyl zaznamenán. Absolutně nic. Delfínovec čínský zmizel z našeho světa.

Tragická minulost delfínovce čínského nám dává velkou lekci. Vnímáme ji ale vůbec? Tahle stejná řeka Jang-c'-ťiang je v současné době svědkem vymírání druhu ryby podobné malému krokodýlovi. I tento živočich obýval vody čínského veletoku mnoho milionů let. Přesto se toho ale pro záchranu ohroženého druhu moc nedělá. Zdá se, že i tento ohrožený druh se stane obětí znečištění řeky a dalších zásahů člověka do přírody. Stejný osud, jaký potkal delfínovce čínského.

Article in English