Sestry Jing Cai a Jing Tian v současné době žijí v kanadském Vancouveru. Jejich příběh ale začal v Číně a vypráví o neobyčejné odvaze, která se u zdánlivě obyčejných lidí projevila, když se střetli s krutým zásahem totalitního režimu.

20090911-falun-gong-decade-of-courage
Jing Cai (vlevo) a Jing Tian se připravují na průvod Falun Dafa v Thajsku. (Foto poskytla Jing Tian)


V roce 1995 Jing Cai pracovala v knihkupectví ve městě Shenyang na severozápadě Číny. Právě tam prvně objevila knihu Zhuan Falun (čti Džuan Fálun), hlavní dílo duchovní a meditační praxe Falun Gong, také známé jako Falun Dafa. Falun Gong byl v té době velmi populární. Od roku 1992, kdy jej zakladatel metody, pan Li Hongzhi, zveřejnil, se již počet praktikujících odhadoval na desítky milionů.

Tehdy třiadvacetiletá Jing Cai říká, že po prvním přečtení knihy se cítila „osvícená“.

O týden později se praxi začala věnovat její sestra Jing Tian a krátce nato, jak říká, se vytratila její srdeční nemoc. Podobnou zkušenost má i její matka. Asi rok poté, co začala Falun Gong praktikovat, zjistila, že již netrpí cukrovkou ani zánětem žlučníku.

Sestry žily samotné s matkou v rodinném domě a Jing Cai říká, že pro Falun Gong to tehdy bylo zlaté období.

„Čtyři roky jsme měli pro praxi velmi poklidné a dobré prostředí. Cvičební místo v naší čtvrti se rozrostlo z třiceti na více než stovku lidí. V té době jsme využívali každou příležitost zúčastnit se aktivit Falun Dafa,“ říká Jing.

20090914-cina-minghui-shenyang
V roce 1998 se Jing Tian, Jing Cai a jejich matka Chen Jun zúčastnily společného cvičení více než deseti tisíc praktikujících Falun Gongu v Shenyangu v provincii Liaoning. (Archiv Minghui.org)

 

Apel 25. dubna – předehra perzekucí

Jak ale rostl vliv Falun Gongu, narůstaly i zásahy ze strany komunistického režimu. V některých oblastech začala praktikující obtěžovat policie. V časopisech se začaly objevovat články útočící na Falun Gong nebo qigongová cvičení obecně. K jednomu takovému případu došlo ve městě Tianjin, když švagr jednoho z členů politbyra zveřejnil článek útočící na Falun Gong. Někteří praktikující se potom dostavili do redakce časopisu a žádali stažení článku. Tehdy už ale strana ukázala zuby. Praktikující zbila policie a přes čtyřicet jich bylo zatčeno. Veškeré další stížnosti policie přesměrovala do Pekingu.

25. dubna se praktikující z různých koutů Číny, mezi nimi i Jing Cai, Jing Tian a Chen Jun, sešli v Pekingu, aby požádali o propuštění zatčených z Tianjinu.

„Nevěděli jsme sice, co přesně se stalo, ale moli jsme usuzovat, že vláda zase provedla něco nesprávného, protože jsme věděli, že je nepravděpodobné, aby praktikující Falun Gongu dělali něco nelegálního. Rozhodli jsme se tedy podat stížnost,“ říká Jing Cai.

Když dorazili před Státní odvolací kancelář v ulici Fuyou, na místě už čekaly desítky tisíc praktikujících. Několik jich bylo na setkání s premiérem Zhu Ronjim hned vedle ve vládním komplexu Zhongnanhai. Všichni trpělivě čekali, vtěsnaní na chodníky kolem budovy, kam je policie nasměrovala.

Po setkání premiér Zhu slíbil, že zatčené z Tianjinu propustí, a asi deset tisíc shromážděných odešlo stejně tiše, jako přišli.

Od 25. dubna se ale prostředí pro praxi dramaticky změnilo po celé zemi. 20. července 1999 nakonec režim rozhodl, že Falun Gong je zakázaný – pronásledování začalo…

Article in English


Přečtěte si:

Příběhy odvahy: Čínská rodina prošla peklem, část 2.

Příběhy odvahy: Čínská rodina prošla peklem, část 3.