20090706-eu-svedsko
Oficiální logo švédského předsednictví EU.
Duo Topolánek-Vondra nyní vystřídají Švédové Reinfeldt-Malmströmová. Bývalá europoslankyně Cecilia Malmströmová potvrdila, že Švédsko je připraveno koordinovat úsilí unie v boji proti rostoucí nezaměstnanosti a prohlubující se finanční krizi. V prosinci hodlá také společně s partnery v EU prosadit novou dohodu o zamezení klimatických změn, která má nahradit protokol z Kjóta.

Švédské předsednictví si bude muset poradit s očekávaným nárůstem nezaměstnanosti, které podle předpovědí expertů na podzim v Evropě prudce stoupne a budou se muset postavit dopadům škodlivých emisí na celosvětové klima, které se i nadále prohlubují. "Musíme odvrátit tuto klimatickou hrozbu. Jsou to otázky, které se týkají nás všech. Zde vidíme, že fungující evropská spolupráce byla málokdy ta potřebná jako je tomu dnes," říká švédská ministryně pro záležitosti Evropské unie.

Cecilia Malmströmová byla v období 1999-2006 poslankyní Evropského parlamentu za liberální stranu. "Užívám si práci ministryně, ale samozřejmě se postrádám přátele a kolegy z Evropského parlamentu. Také mi trochu chybí ten pocit být vždy uprostřed evropských debat, který jako europoslanec máte," říká o své současné práci poslankyně.

Na místo českého premiéra nyní nastoupí švédský premiér Fredrik Reinfeldt. Priority své země hodlá prezentovat 15. července na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.

Švédsko vstoupilo do Evropské unie teprve v roce 1995. Mnozí lidé se obávali, že členství v EU ohrozí vysoké sociální standardy a vymoženosti vyspělého systému, rozdělující blahobyt na celou společnost. Zároveň je Švédsko tradičně neutrální zemí a snad i proto byl jeho vztah EU vždy poněkud chladnější než v jiných zemích.

V uplynulých evropských volbách však stoupla účast voličů o osm procent (z 37,8% na 45,5%). "Švédové si začínají na členství země v EU zvykat," komentuje současný stav Cecilia Malmströmová.