Čína - média hájila melamin
Číňané si stále dávají velký pozor při výběru mléčných produktů. (AP/SITA)
Oficiální tisková agentura Čínské lidové republiky (ČLR) otiskla loňského září článek o bezpečnosti melaminem kontaminovaného mléka, kterou ChinaScope, skupina monitorující čínská média, označila za vysoce matoucí. Otisknutý článek tvrdil, že závěry laboratorních testů značně uznávaného Regulačního zastupitelství Spojených států Správy léků a potravin (SLP) uvádějí, že je čínské mléko kontaminované melaminem z hlediska konzumace nezávadné.

19. září 2008 uvedla tisková agentura Xinhua, že americká SLP a Evropský úřad bezpečnosti potravin (EUBP) provedly vědecká hodnocení hranice bezpečného množství melaminu.

(zde je dotyčný článek v čínštině)

To se událo právě v době, kdy zprávy o kontaminovaném mléce denně plnily stránky světového tisku a koncem listopadu 2008 bylo v Číně podle čínského ministerstva zdravotnictví hospitalizováno přes padesát tisíc dětí a nejméně čtyři z nich na otravu zemřely.

Informace týkající se testů, které provedla SLP na kontaminovaném mléce z Číny, měla Xinhua údajně získat přímo od centrální lidové vlády Čínské lidové republiky:

„Podle lékařských expertů Správy léků a potravin USA, Evropského úřadu bezpečnosti potravin a také podle našich vlastních zdravotních úřadů byla po vedení vědeckého hodnocení stanovena bezpečná hranice obsahu melaminu. Podle přísných zkušebních norem je pro děti s průměrnou váhou [68 kg] nezávadné pít denně méně než dva litry mléka (8 sáčků, 250 ml v jednom sáčku) s výše uvedeným obsahem melaminu. Dodnes se neobjevily žádné případy diagnózy kamenů v močovém systému v důsledku pití těchto mléčných produktů."

Avšak mluvčí Správy léků a potravin USA paní Judy Leonová na dotaz Epoch Times odpověděla, že informaci o bezpečné hladině melaminu nikdy nepublikovali. Namísto toho ale publikovali informace varující americké konzumenty, aby dětem nekupovali žádný mléčný prášek z Číny.

ChinaScope došla k závěru, že čínské úřady jsou si vědomy, že nejsou v oblasti bezpečnosti potravin důvěryhodné, a tak Xinhua do zprávy přidala smyšlené vyjádření evropských a amerických zdrojů. Kombinací výsledků tří různých zdrojů se pokusila Xinhua vytvořit dojem, že jsou závěry testů čínských úřadů podložené nezávislými zdroji a že pití mléka kontaminovaného melaminem není hazardování se zdravím.

Article in English