Haubo Wang, Flag Cartoon Coalition, pronasledovani Falun Gongu v Cine, znamy autor komiksu utekl z Ciny
Výtvarník komiksových knih Haibo Wang unikl z Číny do Spojených států poté, co byl uvězněn za práci na knize, která „ohrožuje“ stávající čínský režim. (Foto: Jingxiong Guo)

New York, USA – Haibo Wang, známý čínský kreslíř komiksů, byl přinucen opustit Čínu a vycestovat do New Jersey v USA. Uprchl ještě předtím, než začala olympiáda, v obavách, že bude za své umělecké aktivity zatčen policií.

V roce 2005 se 27letý Wang stal asistentem (vybarvovačem) u kreslíře Jingxiong Gua, zakladatele šanghajské komiksové dílny Flag Cartoon Coalition. Společně pak získali mnohá ocenění za komiksovou produkci. V roce 2006 se Wang a Guo stali prvními Číňany v historii, kteří získali zvláštní cenu Mezinárodního komiksového festivalu Angoulême v Evropě. Ocenění, které jim porota přiřkla za publikaci „Proměňte ďábly ve strážce Boha“ (“Turn the Devils Into the Guards of God“), je ve sféře komiksu ekvivalentem filmového Oskara.

„Založili jsme naše kreslené příběhy na čínské kultuře, včetně konfucianismu a pěti čínských ctností: laskavosti, věrnosti, etikety, moudrosti a důvěry,”
říká Wang.

Věděl jsem, že budu konfrontován s režimem

Navzdory jisté proslulosti v mezinárodním společenství začal být Wang „doma“ nepohodlný komunistickému režimu. Když ve spolupráci s Guem zveřejnil ilustrace k Devíti komentářům ke komunistické straně (pod pseudonymem „Posvátné ovoce”), začal se jeho život měnit. Tváří v tvář výhrůžkám režimu se Wang najednou ocitl v nebezpečné situaci.

„Věděl jsem, že nakreslit ilustrace pro Devět komentářů bude znamenat konfrontaci, ale moje přesvědčení mi říkalo, že umělcovo poslání je předat svůj hlas a své myšlenky ostatním,”
vysvětluje Wang. „Zejména dnes, kdy poselství Devíti komentářů sdílí mnoho čínských lidí.”

Devět komentářů ke komunistické straně bylo publikováno v roce 2004, Kniha bez servítek analyzuje historii Čínské komunistické strany (ČKS). Do září 2008 tato publikace inspirovala více než 42 milionů Číňanů, aby se různými (veřejnými i neveřejnými) způsoby zřekli Čínské komunistické strany a jejích přidružených organizací.

Čínské obchodní prostředí žije z plagiátorství

„Největší překážkou, kterou umělci v Číně čelí, je, že nemají svobodu se vyjádřit,” kritizuje Wang. „Veškeré mediální výstupy narážejí na striktní omezení, diktované ČKS. Čínské obchodní prostředí je velmi komplikované; plagiátorství a porušování autorských práv je doslova všudypřítomné. Za takových okolností se komiksoví umělci obtížně drží „nad vodou“. Pokud ještě ke všemu vytvoří práci, na kterou se vztahují vládní omezení, okamžitě čelí otázce přežití.”

Jak se blížily olympijské hry, čínský režim zintenzivnil zatýkání těch, kteří byly označeni za „nepřátele ČKS” nebo „hrozbu pro společnost“.

V červenci 2008 byli Wang a Guo oficiálně pozváni na veletrh Comic-Con International v San Diegu, aby zde vystavili svoje práce. Vědomi si příležitosti, jaká se nemusím opakovat, sbalili každý cca 100 publikací z produkce Flag Cartoon a narychlo opustili své domovy.

„Neměli jsme čas a všechno připravovali ve spěchu. Náš stánek na Comic-Conu proto nebyl tak propracovaný, jako ty od ostatních vystavovatelů,“
usmívá se Wang. „Přesto jsme si vedli docela dobře. Všechno, co jsme přivezli, jsme prodali během pěti dnů.”

Raději si sedni a mlč

Wang měl vášeň pro kreslení už odmala, na cestě profesionálního umělce navíc získal mnoho jedinečných zkušeností.

„V létě 1997 jsem měl dva roky do ukončení vysoké školy, když jsem se začal věnovat Falun Gongu,”
vypráví Wang. Falun Gong je meditační systém sebezušlechťování, založený na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. „Potom, co jsem si přečetl Zhuan Falun („Otáčení Kolem Zákona“ - hlavní kniha učení Falun Gong), jsem užasl. Najednou jsem rozuměl mnoha principům a hodnotám. Nikdy předtím jsem se nesetkal s čchi-kungem (čínské energetické cvičení), zato jsem vždycky snil, že naleznu pravdu.”

„V roce 1999, když začala Čínská komunistická strana pomlouvat Falun Gong v celonárodní mediální kampani, cítil jsem se velmi bezradný,” říká Wang. „Ve zprávách bylo úplně všechno – jenom ne pravda – a mně z toho bylo všelijak.”

Ve stejném roce byl Wang přijat na universitu Donghua v Šanghaji, obor umění a design.

„Následkem politické objednávky z vyšších míst museli všichni učitelé podněcovat nenávist vůči Falun Gongu,” vzpomíná Wang. „Když můj učitel pomlouval Falun Gong, zvedl jsem ruku a řekl „Já také praktikuji Falun Gong a myslím si, že je to dobrá věc.“ Všichni na mě zůstali nevěřícně zírat. Učitel mě okřikl, abych radši zmlknul a posadil se.”

Wang chtěl (stejně jako ostatní praktikující Falun Gongu) vysvětlit vládě, že Falun Gong je dobrá věc, a že učení stojí na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Když se jeho matka a bratranec vydali v červenci 2000 do Pekingu protestovat proti očerňující kampani v médiích, Wang šel s nimi.

Nebylo možné změnit jejich mysl

„Přišli jsme do Pekingu a zjistili, že situace je úplně jiná, než jsme si mysleli,” říká Wang. „Když jsme dorazili na náměstí Tiananmen, přišli k nám policisté, aby se zeptali, jestli jsme praktikující Falun Gongu. Odpověděli jsme „ano“… a byli okamžitě odvezeni v policejních autech.”

Bylo tam nákladní auto, plné praktikujících Falun Gongu, kteří byli zatčeni v Pekingu společně se mnou. V záchytném centru, kam nás dovezli, policisté povzbuzovali vězněné kriminálníky, aby nás fackovali. Nutili nás velice dlouho bez hnutí klečet – při každém pohybu měli vězni nakázáno nás tlouct a kopat.”

Brzy na to byl Wang převezen do vězení v Šanghaji. Každý praktikující Falun Gongu tady byl umístěn do samostatné cely, nikdo nevěděl, kdy bude propuštěn.

„V Šanghaji to bylo stejné. Když se spoluvězni dozvěděli, že jsme praktikující Falun Gongu, věděli, že nás mohou klidně ubít k smrti,” říká Wang.

Wang zůstal ve vězení přes jeden měsíc, dokud ho jeho rodina nedostala ven, s pomocí úplatků a narychlo sehnané protekce.

„Ve vězení mi došlo, že funkcionáři vůbec nechtějí lidi poslouchat,” říká Wang. „I když věděli, že to, co dělají, není dobré, stále v tom pokračovali. Když jsem pochopil, že je vlastně nemožné změnit jejich mysl, cítil jsem se najednou velmi slabý.“

Sledovali mě spolužáci i sousedé

Propuštění nepřineslo Wangovi svobodu, jakou si představoval. Vláda pověřila vedení školy, aby převzalo zodpovědnost za Wangovo jednání. Wangův třídní učitel byl okamžitě po „výletu“ svého žáka do Pekingu propuštěn.

„Škola mi z popudu Úřadu 610[1] oznámila, že pokud budu i nadále praktikovat Falun Gong, budu vyloučen,” popisuje Wang. „Moji rodiče pracovali velmi tvrdě, abych mohl jít na školu a já je nechtěl zklamat. Tak jsem svolil ke spolupráci. Napsal jsem prohlášení, že přestávám s praktikováním. Psal jsem ho proti své vůli a strašně se za to pak styděl.

„Správci školy tajně nařídili mým spolužákům a spolubydlícím, aby mě špehovali a sledovali, jestli dál nepraktikuji Falun Gong. I moji sousedé v ulici byli požádáni Úřadem 610, aby zaznamenávali, co dělám. V tomto skličujícím prostředí jsem přežíval celé roky, dokud se mi nepodařilo vycestovat do Spojených států.”

Můžu se svobodně nadechnout

Wang tedy uprchnul do New Yorku. On a Guo dnes doufají, že si v Americe založí svůj obchod, vydají nové knihy a přeloží z čínského originálu to, co už vydali doma. Wang nepochybuje, že lidem v USA se bude jejich práce líbit.

„Je-li komiks dobrý, chytne se kdekoliv,” přemýšlí nahlas. „V Americe je velmi málo čínských komiksů, zato je zde hodně japonské a americké produkce. Jsme ovlivněni japonským komiksem, ale lišíme se od něj. Myslím, že komiks je jako jazyk. My si dali za úkol vysvětlit a zprostředkovat čtenářům tradiční čínskou kulturu.”

Wang usuzuje, že Amerika má zdravé tvůrčí prostředí.

„Haibo – to je pro společenství čínského komiksu nepostradatelné jméno,”
chválí Wanga jeho mentor Guo. „Mistrně ovládá software související s produkcí komiksu. V roce 2007 dovedl Flag Cartoon ke zpracování a publikování příběhů velkých postav čínské historie – Konfucia a generála Yue Fei. Ačkoliv je poměrně zkušený v oblasti moderního komiksu, hluboko uvnitř je silně ovlivněn tradiční kulturou a správnými hodnotami. Nyní vstupuje na americkou půdu, kde se konečně může svobodně nadechnout.“

[1] Úřad 610 byl parlamentní komisí spojených států a kanadskými vyšetřovateli Kilgourem a Matasem označen jako zvláštní kancelář, ustavená bývalým čínským prezidentem Ťiang Ce-minem, přímo za účelem pronásledování Falun Gongu.