Nepela, vyroci ondreje nepely, slovensky krasobruslar, krasobrusleni
Ondrej Nepela. (szs.edu.sk)

V japonském Sapporu na Zimních olympijských hrách v roce 1972 atmosféra houstla. Krasobruslař Ondrej Nepela vyjíždí na led jako poslední po skvělých jízdách ruských a amerických soupeřů. Přesto je považován za jednoznačného favorita, vždyť před ostatními má značný náskok padesáti čtyř bodů! I když upadl po trojitém rittbergeru, předvedl unikátní volnou jízdu a splnil si velký sen - vyhrál olympijské zlato...Tato velká výhra Ondreje Nepelu navždy zapsala do dějin krasobruslařského ledu. Slavný sportovec by 22. ledna oslavil 57. narozeniny.

Poprvé na sportovním ledě...

Ondrej Nepela se narodil 22. 1. 1951 v Bratislavě. Začal bruslit už jako malý chlapec v roce 1958 pod hlavičkou Slovanu Bratislava, a už tehdy ho začala trénovat jeho celoživotní trenérka Hilda Múdrá, kterou familiérně přezdíval "Teta Hilda." První debut zažil Ondrej Nepela jako třináctiletý mladík, když se se svými 39 kilogramy poprvé představil na Zimních olympijských hrách v roce 1964 Innsbrucku. Tehdy skončil šestnáctý a v přípravě na soutěž a ve zlepšování formy mu pomáhal jeho velký krasobruslařský vzor - legendární Karol Divín.

Velká vítězství drobného muže

O rok později, v roce 1965, poprvé zvítězil na mistrovství Československa a tehdy se začala rodit legenda slovenského i světového krasobruslení. V následujících třech letech získal na mistrovstvích Evropy tři bronzové medaile. V roce 1969 poprvé vyhrál zlato na mistrovství Evropy. Díky fenomenálním povinným cvikům, které patřily k jeho silným stránkám, posléze začal sbírat další a další výhry a vítězství. V letech 1970 až 1973 si na svůj účet připsal tři evropské zlaté medaile a k tomu přidal i stříbrnou příčku ze světového šampionátu v Colorado Springs v roce 1969. První zklamání z nevydařené jízdy zažil na olympiádě v Grenoblu v roce 1968, kde se snažil ze všech sil získat medailové umístění. V povinných cvicích skončil pátý a po nevydařené volné jízdě se propadl až na osmé místo. Od roku 1971 však ovládl světový krasobruslařský led a udržel si post nejlepšího krasobruslaře až do konce své kariéry v roce 1973.

Splněný sen Ondreje Nepely  - olympijské zlato!

Pomyslnou třešničkou na dortu bylo slavné vítězství v Japonsku na olympijských hrách v Sapporu, kde své rivaly suverénně smetl působivou jízdou v povinné části a roli favorita  potvrdil při  volné jízdě, kterou nezhatil ani nepovedený trojitý rittberger.  Mezi perličky patří i to, že Nepela společně s reprezentantkou Hanou Maškovou na japonské olympiádě  zablokovali na dlouhou dobu výtah, protože je natolik okouzlil, že se ho nemohli nabažit...

Poslední závod kariéry - "Připadal jsem si jako na rozvodu."

Ondrej Nepela se v roce 1973 rozhodl ukončit sportovní kariéru a opustil amatérský led posledním zlatým vítězstvím na mistrovství světa v rodné Bratislavě. Emotivitu celého závodu dobře vystihují jeho vlastní slova: "Připadal jsem si jako na rozvodu."  Po této velké výhře se Nepela trvale usadil v Německu, kde se věnoval profesionálnímu vystupování v ledové show Holiday in Ice. Kromě toho se od roku 1976 zabýval trénováním mladých krasobruslařských talentů v Německu. Z jeho trenérské dílny vyšla i evropská medailistka z roku 1988 C. Liestnerová.

Ondrej Nepela stále žije!

Život Ondreje Nepely byl však krátký. Československo 2. února 1989 obletěla smutná zpráva o předčasné smrti Ondreje Nepely, který zemřel v německém Mannheimu na následky nemoci AIDS. Bylo mu pouhých 38 let. Nepela byl vůbec prvním známým sportovcem, který podlehl této zákeřné nemoci. Jeho fanoušci na něj však nezapomněli. V celostátní slovenské anketě v roce 2000 byl vyhlášen za nejlepšího slovenského sportovce století. Cenu převzala Nepelova celoživotní trenérka Hilda Múdrá. Mimo to se každoročně na Slovensku koná na jeho počest krasobruslařský turnaj pod názvem Memoriál Ondreje Nepely. V roce 2001 byl v Bratislavě slavnostně otevřen Zimní stadion Ondreje Nepely. I když od jeho smrti uplyne příští rok dvacet let, jeho krasobruslařský podpis se nesmazatelně zapsal do sportovních dějin  a zároveň do povědomí  Čechů  a Slováků. Ondrej Nepela proto stále žije...