astma, onemocneni dychaich cest, lecba astma, Astma bronchiale, alergie, alternativni lecba astma
Astma. (Ilustr. foto: Nick Winchester/SXC)

Astma bronchiale neboli průduškové astma je onemocnění, které je způsobeno stažením svalů v průduškách, které se projevuje pocitem sevřeného hrudníku, ztíženým dýcháním - tzv. "krátkým dechem", spojovaným s pískavými a sípavými zvuky a se záchvaty kašle. Nemocní s astmatem jsou v drtivé většině lidé, trpící nějakým druhem alergie. Na léčbu i nemoc samotnou existuje několik úhlů pohledu - od klasické medicíny až po východní a alternativní medicínu.

Astma z pohledu západního lékařství

Dnešní lékaři řadí astma mezi tzv. civilizační choroby. Příčinou astmatického záchvatu je obvykle nějaký alergen - nejčastěji různé pyly, zvířecí srst, některé potraviny, cigaretový kouř, roztoči atd. Někdy může astmatický záchvat vyvolat i nadměrný stres, infekce, změny teplot nebo zvýšená námaha. Vlivem působení alergenu v těle dochází k otoku dýchacích cest a jejich následnému zúžení. Nedostatečné proudění vzduchu a zúžení nejmenších dýchacích cest způsobí , že do krve se uvolní látka zvaná histamin, která zvyšuje tvorbu hlenu a vyvolá astmatický záchvat. Součastná medicína léčí astma pomocí léků, zvaných antiastmatika, antialergika, které by měly zabránit stahům průdušek a vzniku záchvatu. Další variantou u těžších forem astmatu jsou inhalátory nebo spreje, které rozšiřují zúžené průdušky. Novinkou je tzv. peak flow metr, který měří průtok vzduchu při výdechu a dokáže až týden dopředu předpovědět astmatický záchvat.

Astma a alternativní medicína

Alternativní lékařství používá jiné metody, než západní medicína, které údajně zatěžují tělo daleko méně. Používá léčebné metody, jako je akupunktura, akupresura, magnetická terapie, bylinné preparáty a čaje doplněné zdravou výživou. Podle odborníků z oblasti alternativní medicíny je prokázaný vztah mezi účinností stravy,  vznikem nemoci a jejím léčením.  Řada vědců již prokázala, že výživa má velký význam pro zdraví lidí i zvířat. Jestliže výživa nezatěžuje vnitřní orgány, lidé by měli zůstat zdraví.

Podle zastánců alternativního způsobu léčení, lékař potlačuje příznaky nemoci jako např. úporné zahlenění a následný kašel, dušnost, stažení průdušek. Léky sice rozpustí hleny a upraví stav, ale pacient musí léky trvale užívat. Choroba se dále zhoršuje a dochází k dalším komplikacím, jako třeba zhoršenému stavu ledvin, slinivky břišní a ostatních vnitřních orgánů, což vede k rozvoji dalších nemocí. Procento nemocných se stále zvyšuje a věk pacientů se snižuje.  Moderní věda vynalézá nové a nové léky, ale neléčí příčinu nemoci.

Podle alternativních lékařů existují některé potraviny, které při průduškovém astmatu nejsou příliš vhodné. Patří sem například mléko a mléčné výrobky, které zahleňují organismus, maso a masné výrobky, uzeniny, smažená jídla, polotovary, přídatné látky, jako ochucovadla a plnidla, geneticky a chemicky upravované potraviny, rafinovaný cukr a umělá sladidla.

Nejlepší lék je prevence

Ať už vyznáváte medicínu klasickou západní nebo spíše léčení alternativní, nejlepší způsob, jak si s astmatem poradit, je prevence. Pokud máte doma astmatika nebo astmatem trpíte vy sami, je dobré předejít záchvatům pomocí preventivních opatření. Odstraňte potencionální zdroje potíží, jako například zvířecí, zvláště kočičí chlupy, které způsobují velmi silné alergické reakce, a proto by astmatici neměli chovat zvířata se srstí. Nekonzumujte výše uvedené potraviny, které jsou pro astmatiky nevhodné. Udržujte čistou domácnost, ložní prádlo měňte alespoň 1 x týdně, nepoužívejte péřové polštáře a pokrývky, závěsy, přehozy, nedoporučují se koberce. Pro děti nejsou příliš vhodné plyšové hračky. Snažte se pokud možno vyvarovat stresu a vypjatých situací. Jestliže se nachladíte, je nutné dobře každou rýmu a kašel přeléčit. Dodržujte dostatečný pitný režim a používejte čističky vzduchu. Samozřejmostí je nekouřit.

Jóga, čchi - kung, zdravá výživa, potravinové doplňky

Mezi velmi doporučované prostředky patří cvičení jógy nebo jiných pomalých cvičení jako je čchi-kung, tai-či atd. Z potravinových doplňků zdraví prospívá vitamín C, B6, hořčík, kvarecin, lékořice nebo mastné kyseliny Omega 3, které jsou obsaženy v  rybím tuku. Samozřejmě tyto doplňky stravy nejsou léky, mají pouze podpůrnou funkci. Také zelený čaj působí blahodárně, zklidňuje dýchací cesty a působí protizánětlivě. Podle příznivců alternativního léčení hraje strava v životě člověka velkou roli. Proto někteří z vyznavačů alternativní medicíny považují makrobiotický způsob stravování za optimální prevenci astmatu.

Zdroje: Makrobiotika, materiály J. Janči a J. Zentricha