Stari, starnuti, duchodovy vek, pozdni vek, zivot v pozdnim veku, zivot senioru
Ilustr. foto: Daniel Mayrit/Flickr.com

Stáří je obdobím života člověka, které se vyznačuje celou řadou zásadních změn a bývá vnímáno negativně. Ve stáří se mění tělesná schránka člověka a mění se i mnohé psychické funkce. To, jak rychle a do jaké míry se mění, ovlivňuje řada faktorů.

Několik vlivů

Jsou to jednak biologicky podmíněné změny, které jsou buď jen pouhým projevem stáří, nebo změny, které vyvolal nějaký chorobný proces.
Dále jsou to změny psychosociálně podmíněné. Například lidé, na které dlouhodobě působila psychická zátěž partnerského konfliktu, pociťují příznaky stáří mnohem dříve.

U mnoha starších osob dochází k celkovému útlumu a zpomalení všech paměťových procesů - ukládání a vybavování. Zajímavá je skutečnost, že úroveň úbytku paměti ovlivňují i takové faktory, jakým je vzdělání. Podle výzkumů se ukázalo, že paměť funguje hůře u lidí s nižším vzděláním a z toho vyplývajícími životními stereotypy, např. s tendencí k rezignaci, intelektuální nečinnosti a celkovému nezájmu o cokoliv.

Starý člověk hůře chápe některé souvislosti, těžko se učí čemukoliv novému a dává tedy přednost stereotypu. Spousta nových informací se zdá být složitějšími a k jejich osvojení či pochopení je zapotřebí většího úsilí a delšího časového úseku. Základním problémem úspěšné adaptace na období tzv. třetího věku je najít nejvhodnější vztah mezi vyhovujícími aktivitami a postupným upouštěním od aktivit dosavadních.

Chybou je vzdát se

Velkou chybou je úplně se vzdát pohybových aktivit, protože nedostatek pohybu má právě největší vliv na urychlení stárnutí. Přináší s sebou nemoci pohybového ústrojí, dýchacích orgánů, otylost a v neposlední řadě obávanou osteoporózu.

O vlivu správné výživy na zdraví toho bylo řečeno již mnoho, přesto je nutné připomenout že zdravá strava bez zbytečného množství živočišných tuků a výrobků z bílé mouky přispívá významným způsobem ke zpomalení procesu stárnutí; totéž platí o dostatečném příjmu tekutin.

Také kolem sexuálního života ve stáří panuje mnoho nejasností, stále je tak trochu tabu. Mnohé studie však potvrzují, že pokud si člověk udrží svou fyzickou i psychickou aktivitu i v seniorském věku, může prožívat uspokojivý sexuální život.

V současné době, kdy se preferuje tzv. kult mládí, by bylo žádoucí ovlivňovat postoj společnosti ke stáří. Všeobecně platí, že vyspělou lidskou společnost lze hodnotit právě podle toho, zda je tento postoj kladný či nikoliv.

Pozitiva pozdního věku

I na pozdním věku se dají najít pozitiva, jako je hlavně dostatek volného času, který nám v produktivním věku tak často chyběl. Kdo má chuť se dále vzdělávat, může studovat např. na Univerzitě třetího věku, která na studující neklade vysoké nároky a přitom pomáhá držet krok s dnešní mladou generací.

Spolu s přiměřenou pohybovou aktivitou, jako je např. pěší turistika, nás může čekat ještě kus příjemně prožitého života.

Zpracováno podle M. Vágnerové, T. Tošnerové a V. Pacovského