Alespoň takto lze ve stručnosti vystihnout závěr tiskové konference o chřipce, která se konala 21. září na Ministerstvu zdravotnictví v Praze. Hlavní hygienik MUDr. Michael Vít  spolu s MUDr. Martinou Havlíčkovou, lékařkou Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu, hovořil o nutnosti prevence respiračních a chřipkových onemocnění.

Česká republika nedosahuje průměr Evropy v očkování proti chřipce


Velmi kriticky se MUDr. Michael Vít vyjádřil v souvislosti preventivního programu o nedostatečném zájmu české veřejnosti o očkování proti chřipce. Podle jeho informací se nechalo minulý rok naočkovat proti chřipce asi pouhých 7 % populace, přičemž průměr v zemích Evropské unie činí asi 22 %. Česká republika tak ani zdaleka nedosahuje počtům naočkovaných lidí v Evropské unii. V České republice respiračními a chřipkovými chorobami onemocní každoročně přes dva a půl milionu lidí. Chřipka je často u laické veřejnosti podceňovaná. Pokud se však neléčí nebo přechází, dovede oslabené jedince i zabít. Každoročně na ni ve světě umírají miliony lidí, v České republice toto číslo tvoří asi 1700 – 2000 lidí ročně.

Očkování proti chřipce? Optimální čas!


Hlavní hygienik poukázal na loňský problém, kdy scházel dostatek vakcín proti chřipkové nákaze a celá dodávka se opozdila. V letošním roce by tento problém neměl nastat, protože Česká republika je dobře připravena a bude mít podle jeho slov k dispozici 1,3 milionu vakcín, což plně pokrývá čísla statistiky potencionálních nemocných. Hlavní očkovací vlna by měla být zahájena začátkem října a pokračovat v listopadu. Toto období je z pohledu účinnosti nejvhodnější. Očkovací dávka začíná zabírat za dva týdny od naočkování. Vakcíny budou k dispozici ve zdravotnických zařízeních, lékárnách i u praktických lékařů. Cena jedné očkovací vakcíny však není příliš vysoká, činí cca 130 Kč. Pokud by se podařilo naočkovat přes milion lidí, klesly by výrazně ceny za zdravotní péči, hospitalizaci i léčení případných komplikací a výdaje spojené s očkováním by se mnohonásobně vrátily po ekonomické stránce.

Očkování není všelék


Některé rizikové skupiny obyvatelstva, které jsou vystaveny vyššímu riziku jako například senioři nad 65 let, klienti domovů důchodců nebo sociálních ústavů,  dlouhodobě a chronicky nemocní pacienti a personál pracující ve zdravotnických zařízeních, budou očkováni proti chřipce zdarma. U méně rizikových skupin obyvatel část ceny za očkování bude hradit zdravotní pojišťovna. Očkovaní působí účinně v 70- 90 % případů u převážně zdravých lidí. Díky očkování se v organismu vytváří specifické protilátky, které jsou vyvíjeny podle nejčastějšího typu virů, které aktuálně nejvíce cirkulují v populaci. Samozřejmě kromě očkování by lidé měli věnovat zvýšenou pozornost preventivním opatřením jako je hygiena, otužování, dostatek vitamínů, cvičení a zdravému životnímu stylu.