pitny rezim
(Nat Merry/SXC)
Jsou minerálky skutečně vhodné pro naše zdraví?

S horkým letním počasím obchodníci hlásí zvýšený prodej balených vod. Lidé často nakupují ve velkém minerálky. Jsou minerální vody skutečně vhodné pro denní příjem tekutin? Můžeme je pít v libovolném množství a kde je ta pomyslná hranice kolik a čeho vypít? Pitný režim by se měl zvláště v létě, kdy v parnech tělo ztrácí mnoho tekutin, minerálů a iontů dodržovat.

Minerály - žádoucí i nežádoucí

Minerálkám by se měla věnovat vyšší pozornost. Někteří nemocní lidé by se jistým druhům těchto vod měli vyhýbat úplně, zdraví lidé by neměli pít pouze minerálky, protože by mohli narušit vodní hospodaření v těle.

Středně mineralizované vody - by se měly pít pouze jako nápojový doplněk, jehož množství by nemělo přesáhnout půl litru denně.

Silně mineralizované vody - by se měly pít jen výjimečně a omezeně, děti by se jejich konzumaci měly vyhnout úplně.

Velmi silně mineralizované vody - slouží spíše k léčebným účelům, pít by je měli lidé s obtížemi na které tyto minerální vody působí a to pouze krátkodobě pod dohledem lékaře.

Minerály pod dohledem

Sodík - ve spojení s chloridy způsobuje zvýšení osmotického tlaku v buňkách a ve vyšších dávkách zadržuje vodu v těle, v kombinaci s hořčíkem a hydrogenuhličitany má však vliv spíše pozitivní. Neutralizuje žaludeční šťávy, zlepšuje vstřebávání inzulínu a lidský organismus celkově harmonizuje. Typickým zástupcem je voda Korunní. Tuto minerálku mohou pít i lidé s ledvinovými i močovými kameny.

Hořčík - může odstranit chronické záněty v močovém ústrojí, upravuje střevní peristaltiku, což ale u citlivých lidí může způsobit zácpu, zvyšuje účinnost antibiotik. Tyto vody (Magnézia,...) mohou pít těhotné ženy i lidé s nemocným srdcem.

Sírany - působí projímavě v koncentraci vyšší než 3 mg v litru (Šaratice, Zaječická hořká,...).

Zatracovaný i chválený oxid uhličitý

Minerální voda bez oxidu uhličitého jako by ani nebyla pořádnou minerálkou. Přesto se mnozí  lidé domnívají, že oxid uhličitý škodí žaludku. Není to až tak úplně pravda, i když množství CO2 nad 3 gramy na litr může způsobit říhání, pálení žáhy nebo  plynatost, vzácně může vyvolat bušení a svírání srdce. Při nižších koncentracích však působí léčivě. Podporuje trávení, usnadňuje vstřebávání minerálů a léků (antibiotika) v těle a všeobecně vodě dodává lepší chuť.

Několik faktů o minerálkách

Lékaři doporučují pít maximálně 0,5 - 1 litr minerální vody denně a pití těchto vod kombinovat s jinými nápoji. Jinak hrozí nadbytečné hromadění v organismu, což zatěžuje játra, ledviny, atd.

Minerálky obsahují minerály rozpustné ve vodě, které jsou pro lidské tělo lépe vstřebatelné než uměle vyrobené preparáty a potravinové doplňky.

Vody s obsahem vápníku a hořčíku jsou vhodné pro ženy v menopauze a po ní. Jsou tak vhodnou prevencí proti osteoporóze.

Minerálním vodám by se měli vyhýbat lidé s nemocemi srdce, cév, ledvin, jater a vysokým krevním tlakem.


Zdroje:
MUDr. František Kožík, Státní zdravotní ústav
http://www.abecedazdravi.cz/
Mgr. Pavel Suchánek, odborník na výživu. IKEM