Cestovni lekarnicka, Cestovní lékárnička
Cestovní Lékárniřka (Sergei Krassii/SXC)

Čas prázdnin a dovolených se rychle blíží, mnozí se chystají za hranice všedních dní, kdy konečně opustí sluncem rozpálené kanceláře, školy a dílny vstříc vysněnému volnu. Ale i na našich cestách se mimo příjemné relaxování a odpočinek můžeme setkat s komplikacemi, které by pobyt venku mohly pěkně znepříjemnit. Proto je dobré se i na takové situace dobře připravit. Mezi takový základ patří cestovní lékárnička, která může být vhodným prostředkem, když lékař není nablízku.

Na daleké cesty očkování

Pokud se chystáte do exotických krajin, zvláště Afriky, Jižní Ameriky nebo Asie, samozřejmostí by mělo být očkování. Bez něj byste do zahraničí vůbec neměli vyrazit. V cizích zemích na vás kromě skvělých zážitků a dobrodružství číhají i nebezpečí různých parazitů a záludných nemocí. Veškeré vhodné rady a samotné očkování vám poskytnou specialisté v hygienických stanicích. Očkování se často děje v několik dávkách, a proto je důležité se nechat naočkovat dostatečně dopředu, aby mohlo správně účinkovat.

Na bolesti i proti průjmu

Lékárnička by měla být sestavena tak, aby vyhovovala délce cesty, počtu účastníků a také lokalitě, kam se chystáte. Jiná bude lékárnička k moři a jiná zase na horské túry. Lidé, kteří trpí některými chorobami, by měli před cestou navštívit lékaře a zkonzultovat vhodnost cesty v souvislosti se svým zdravotním stavem. Nezbytně nutné je s sebou vzít léky proti bolestem, tzv. analgetika. Do této kategorie patří léky jako Brufen, Ibuprofen atd. Na bolesti kloubů a svalů zabere např. Fastum gel, Voltaren a jiné. Proti teplotě a horečkám spolehlivě ochrání Paralen a jiná antipyretika, která sníží tělesnou teplotu a zároveň ztlumí bolest.

Na cestách se můžete často setkat s průjmy, které účinně pomůže zastavit Endiaron, živočišné uhlí, Imodium nebo Smecta. Alergici by neměli opomenout vzít na dovolenou své léky a pro lidi, kteří sice alergiemi netrpí, ale mohou se s nimi setkat, je dobré preventivně přibalit Fenistil gel nebo Dithiaden. Při potížích s kinetózou (nevolnost při jízdě motorovými vozidly ) může dobře posloužit lék Kinedryl nebo Nokinal. Na ošetření očí použijte oční kapky, např. Opthalmo-Septonex.

Vybavení lékárničky

Mimo léky by v každé lékárničce neměly chybět náplasti s polštářky i bez nich, obvaz, pružné obinadlo, sterilní čtverečky gázy na krytí ran, tlakový obvaz, desinfekční prostředek (např. Jodisol), nůžky, pinzeta, zavírací špendlík a trojcípý šátek.

Samozřejmostí by měly být opalovací krémy s UV filtrem, pomáda na rty, pantenol na spáleniny, repelenty, teploměr.

Pro cesty do hor určitě nezapomeňte termoizolační fólii, iontové nápoje pro doplnění minerálů a vitamínů. V případě, že si nejste jisti, jestli bude možné v místě dovolené nakoupit balenou vodu nebo vodu převařovat, přibalte si prostředky k desinfekci vody, jako např. PHAR- X aqua, Aqua Steril či Samosil.

Samozřejmě, jestliže si nejste jisti, poraďte se s lékařem, který vám podá ty nejlepší informace. Není dobré se spoléhat jen na lékárničky, které nabízejí v obchodech, protože jejich obsah je pouze orientační a zdaleka nepokrývá vaše potenciální potřeby. Při cestování do zahraničí se nechejte pojistit, abyste se vyhnuli případným nepříjemnostem spojeným s nedostatečným nebo (v horším případě) žádným ošetřením.

Přejeme vám klidné a pohodové letní dny bez nehod a problémů a pěkně strávenou dovolenou!