Image

Změní české pivo chuť? (Sxc)

V posledních pár letech je pro zemědělce čím dál obtížnější vypěstovat kvalitní ječmen. Důvodem toho jsou klimatické změny a výkyvy počasí, které mají na pěstování ječmene negativní dopad. Odborníci naznačují, že se bude muset pivo vařit z jiných plodin. Alternativními plodinami se zabývá Sladařský ústav Brno a Výzkumný ústav v Praze a Kroměříži.

Nebylo tomu vždycky tak, že se pivo vařilo z ječmene. V 18. století se u nás používala na výrobu piva hlavně pšenice, méně ječmen a ve špatných letech i oves. V dnešní době však všechny velké pivovary v Evropě, které vyrábí nejlepší piva na světě používají ječný slad.

Problémy s pěstováním ječmene

Od roku 2000 se pěstitelé sladařského ječmene potýkají s problémy při pěstování. Také v následujících letech byly problémy s kvalitou a množstvím vypěstovaného ječmene značné, ale loňský rok 2006 se stal pro pěstitele doslova katastrofou. Sladařský ústav Brno označil tento rok za nejhorší za posledních padesát let. „Jestliže budou klimatické změny a výkyvy počasí pokračovat, ječmen bude stále rizikovější plodinou. Ale nepochybuji, že kvalitní pivo se z ječmene nebo převážně z ječmene bude vařit i nadále.“ říká Ing. Josef Prokeš vedoucí analytické a zkušební laboratoře – Sladařského ústavu Brno. Pravděpodobně se bude více pěstovat ozimý ječmen a do technologie výroby by se měl rychle zařadit ječmen nahý.

Podle J. Prokeše prý chuťové dopady zatím nebyly zjištěny. Do této doby špatná úroda neohrozila ani produkci ani kvalitu piva, ale spíše ekonomiku pivovarů, protože dnes se k nám dováží ječmen převážně z Anglie a Francie a to podstatně zvyšuje výrobní náklady.

Pivo se dá prakticky vařit z čehokoliv. Důležitý je obsah škrobů, které jsou obsaženy v zrnu a  slouží jako zásobárna energie. „Je to umění sládka, který si musí s mícháním sladu a technologií vyhrát tak, aby zákazník nepoznal, že letošní pivo je uvařeno z něčeho jiného.“ Říká Josef Prokeš. Kromě ječmene se pivo vaří například z pšenice, kterou používají v Německu. V Africe pijí pivo z čiroku a v Americe z odtučněné kukuřice.

Náhradní plodiny ovlivní chuť piva

U nás se však do budoucna, uvažuje o pěstování třeba vigny, cizrny nebo středoasijského hrachoru. Tyto plodiny pocházejí ze střední Asie a jsou odolnější vůči suššímu klimatu a změnám podnebí. Kdyby se pivo vařilo z těchto plodin, na chuti piva by se to však již projevilo. S využitím těchto plodin se již rok zabývá Sladařský ústav Brno. Dalšími plodinami původem z Íránu se budou letos zabývat sladařské a pivovarské ústavy v Praze a Kroměříži.

Článek byl zpracován s využitím informací na portálu Gate2Biotech.com