Image

Dalai Lama (China Confidental)

Vzácnou ukázkou pevného politického rozhodnutí ve vztahu k vzestupující "rudé Číně" se prezident USA George W. Bush ve středu postavil vůdcům komunistické strany a podepsal rozhodnutí předat Dalajlámovi Zlatou medaili Kongresu, nejvyšší ocenění, které Kongres Spojených států může udělit.

Rozhodnutí ocenit vůdce tibetského buddhismu pobouřilo Peking už před dvěma týdny, kdy sněmovna tento krok schválila. Mluvčí čínského ministra zahraničí Čchin Kang uvedl, že cena "vážně zasahuje do vnitřních záležitostí Číny a poškozuje americko-čínské vztahy".

Čím dál agresivnější a panovašnější čínská tyranie, jež dobyla a okupuje Tibet, považuje Dalajlámu za politického nepřítele, který z exilu v Indii pracuje na nezávislosti své země. Všeobecně vážený náboženský a duchovní vůdce vedl rozsáhlou skupinu buddhistických následovníků do severní Indie v roce 1959 po neúspěšném povstání proti čínskému útlaku.

Návrh na ocenění Dalajlámy Zlatou medailí Kongresu podpořilo 73 ze 100 senátorů. Návrh uvádí, že Dalajláma "bojoval půl století za zlepšení života tibetského lidu".

V roce 1989 byla Dalajlámovi udělena Nobelova cena míru. Čína ocenění odsoudila.

Washingtonské zdroje sdělily serveru "Čína - důvěrné", že největší zastánce Pekingu v Bushově administrativě, ministr financí USA Henry Paulson, byl proti rozhodnutí ocenit Dalajlámu. (Ironií je, že Paulson je stoupencem Křesťanské vědy, víry, která sdílí mnoho metafyzických konceptů s buddhismem.)

Dalajláma je ve Spojených státech nesmírně populární. Například minulé úterý se přes 2 000 lidí sešlo na louce u malého městečka Woodstock poblíž New Yorku (onen slavný hudební festival z roku 1969 se ve skutečnosti konal v Bethelu ve státě NY), kde se měl neohlášeně objevit tibetský vůdce. Setkání vyšlo zrovna na Mezinárodní den míru. Zpráva o tom se šířila pouze ústně od člověka k člověku kvůli obavám o bezpečnost. Detektory kovu a psy vycvičení pro hledání výbušnin byli po ruce jako pojistka.

Dalajláma přicestoval do Severní Ameriky zkraje měsíce a nejprve zamířil do Kanady.