Čína http://www2.epochtimes.cz/Table/Spolecnost/ Sun, 25 Aug 2019 16:07:43 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz „Mnich“, kterého Peking dosadil do čela buddhistické organizace, obviněn ze sexuálního obtěžování http://www2.epochtimes.cz/2018081624347/Mnich-ktereho-Peking-dosadil-do-cela-buddhisticke-organizace-obvinen-ze-sexualniho-obtezovani.html http://www2.epochtimes.cz/2018081624347/Mnich-ktereho-Peking-dosadil-do-cela-buddhisticke-organizace-obvinen-ze-sexualniho-obtezovani.html Náboženství v Číně mají dvojí tvář. Jedna jsou „státem schválená“, a tu také řídí funkcionáři dosazení komunistickou stranou (takzvaní „duchovní“). Druhá jsou státem neschválená náboženství označovaná za „heretické organizace“, „sekty“ a podobně. Nejedná se však o skutečné kulty, ale pouze o věřící, kteří odmítli začlenit do svých duchovních učení věrnost komunistické straně.

Na mnohých případech se ukazuje, že lidé dosazení komunistickou stranou nejsou vybíráni na základě vysokých morálních kvalit nebo duchovní vyspělosti.

Mezi jeden ze žalostných případů snah komunistické strany o absolutní kontrolu náboženství patří nedávné obvinění jednoho z takzvaných „duchovních“ ze sexuálního obtěžování.

Jedná se o jednoho z nejvýše postavených buddhistických mnichů v Číně, jistého Š' Süe-čchenga, který byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Kauza jej donutila odstoupit z čela Čínského (státem schvalovaného) buddhistického sdružení.

Š' Süe-čcheng je představeným známého buddhistického kláštera Lung-čchüan a je také členem politického poradního orgánu čínské vlády. Obvinění z toho, že obtěžoval řadu mnišek a požadoval od nich, aby mu činily různá sexuální potěšení, pod záminkou, že sex je součástí víry, sepsali dva mniši působící v klášteře Lung-čchüan na okraji Pekingu. Představeného také obvinili ze zpronevěry majetku ve výši 12 milionů juanů. Uvedly to agentury AP a Reuters.

Představený kláštera na svých internetových stránkách obvinění popřel.

Komunistická strana v Číně běžně dosazuje své lidi na posty (stranou schválených) náboženských organizací. V praxi se ukazuje, že jsou to také lidé s nízkým charakterem, nejedná se o skutečné duchovní vůdce. Komunistická strana se rovněž potýká s velkou měrou korupce a zneužívání moci mezi svými úředníky.

Zmiňme příklad známého kláštera Šao-lin, který byl „přebudován“ na turistické místo a jeho opatem se stal režimem dosazený Š' Jung-sing. Kromě džípu s náhonem na čtyři kola, který dostal od místního výboru pro cestovní ruch, vlastní také značku nudlí. V chrámu byly údajně zavedeny fyzické tresty. Více zde...

Někteří čínští aktivisté za lidská práva a čínští umělci působící v zahraničí obviňují režim komunistické strany z úplného vyprázdnění morálních hodnot, po tisíciletí uznávaných během vlády dvaceti čínských dynastií.

Mezi v Číně pronásledované duchovní hnutí (státem neschválená náboženství) a etnika patří například – duchovní hnutí Falun Gong, podzemní křesťanská církev, Tibeťané, Ujgurové a další.


Čtěte také:

Čína bez cenzury: Proč Čína zakázala reinkarnaci (video)

Shaolin: Který chrám následuje Cestu?

Represivní kampaň předsedy Ťiang Ce-mina pronásledování Falun Gongu

Zážitky z Číny: „Pravý" čínský křesťan musí milovat komunistickou stranu

]]>
milan.kajinek@velkaepocha.cz (Milan Kajínek) Společnost Thu, 16 Aug 2018 14:43:02 +0000
Čína se chystá nahradit GPS novým vojenským satelitním systémem http://www2.epochtimes.cz/2018081624345/Cina-se-chysta-nahradit-GPS-novym-vojenskym-satelitnim-systemem.html http://www2.epochtimes.cz/2018081624345/Cina-se-chysta-nahradit-GPS-novym-vojenskym-satelitnim-systemem.html Komunistická strana Číny (ČKS) údajně uvedla do plného provozu svůj satelitní vojenský systém, který má nahradit GPS během následujících čtyř měsíců. Svou technologii nabídne nejdříve okolním zemím a v roce 2020 jej chce nabízet globálně.

GPS provozují Spojené státy, a navíc jde o ekonomicky lákavou službu. ČKS se tedy pokouší dostat se i na tento trh.

Dle zprávy čínského média DWNews z 30. července ČKS údajně během minulých měsíců uvedla do provozu svůj Satelitní navigační systém Beidou (BDS). Jde o zlomový moment v jejich BDS technologii, ke které využívá satelity Beidou-3. Od 5. listopadu 2017 do 30. března 2018 vypustil režim na oběžnou dráhu osm nových satelitů.

GPS se momentálně využívá téměř ve všech hlavních technologiích určujících polohu, od Google map až po sociální sítě. Protože takováto technologie může hrát klíčovou roli ve válečných konfliktech, její obdobu si vybudovalo Rusko (systém GLONASS), EU (systém GALILEO) a nyní i Čína (BDS)

BDS je pro Čínu nástrojem ekonomickým i vojenským. Možnosti technologie prodává ekonomickým sektorům a jejím neustálým vývojem zvyšuje schopnosti své armády. DWNews informoval, že BDS je už součástí různých zbraňových systémů a průzkumných jednotek.

Dle zpráv britských médii je další ambicí ČKS za technologií BDS ukrojení si z amerického multi-miliardového obchodu GPS, jehož podíl na trhu pak klesne. ČKS jej už protlačuje Hongkongu, Macau, Tchaj-wanu a Pákistánu

ČKS už také rozjela jednání o používání BDS namísto GPS s Asijsko-pacifickou organizací pro vesmírnou spolupráci, Thajskem, Jižní Koreou, Austrálií, Malajsií, Indonésií a dalšími.

Jak ČKS pokračuje ve vývoji svých vesmírných technologií a zbraňových systémů, může také rozbíhat programy ke kradení technologií jiných národů. Na tuto možnost upozorňují Spojené státy, a dokonce i jinak s Čínou spřátelené Rusko.

Server VOA (v čínštině) informoval, že 1. března ruský prezident Vladimír Putin oznámil vývoj hypersonického raketového systému a 20. července došlo k odhalení, že tato informace o této technologii už „unikla“. To vyvolalo sérii článků v ruských médiích, ve kterých se uvádí, že ČKS ohrožuje ruskou vesmírnou technologii, a že je pro Rusko největší hrozbou.


Redakční úprava a překlad: J. S.; Originální článek.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Joshua Philipp) Společnost Thu, 16 Aug 2018 03:57:10 +0000
10 nebezpečných falešných čínských potravin (video) http://www2.epochtimes.cz/2018080324331/10-nebezpecnych-falesnych-cinskych-potravin.html http://www2.epochtimes.cz/2018080324331/10-nebezpecnych-falesnych-cinskych-potravin.html V tomto videu vám ukážeme 10 nejpodivnějších a velmi nebezpečných falešných potravin, na které můžete narazit snad jen v Číně. Falešná vejce, rýže z plastu, falešný pepř, vepřové, které se tváří jako hovězí, akorát, že je ošetřené chemikáliemi? V Číně žádný problém.]]> m.cabejsek@seznam.cz (ntd.tv) Společnost Fri, 03 Aug 2018 11:48:26 +0000 Léky na srdce s čínským valsartanem se stahují z trhu mnoha zemí včetně Česka http://www2.epochtimes.cz/2018071224298/Leky-na-srdce-s-cinskym-valsartanem-se-stahuji-z-trhu-mnoha-zemi-vcetne-Ceska.html http://www2.epochtimes.cz/2018071224298/Leky-na-srdce-s-cinskym-valsartanem-se-stahuji-z-trhu-mnoha-zemi-vcetne-Ceska.html Z více než dvaceti evropských zemí se momentálně stahuje lék na srdeční onemocnění a vysoký krevní tlak. Důvod? Jedna z ingrediencí, kterou vyrábí čínská firma, obsahovala rakovinotvornou chemikálii.

Evropská léková agentura oznámila 6. června, že léky na vysoký krevní tlak a srdce obsahující valsartan vyrobený čínskou firmou Zhejiang Huahai Pharmaceuticals se stahují z Evropy, protože obsahují příměs karcinogenního N-nitrosodimetylaminu (NDMA), informovala agentura Reuters.

Valsartan byl vyvinutý švýcarskou firmou Novartis. Už se na něj ale nevztahuje patentové právo a je tedy využíván v mnoha generických (ekvivalentních) lécích.

V Česku Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje z trhu léky všech šarží přípravků Blessin, Blessin Plus, Kylotan Neo, Kylotan Plus, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT.

Kromě dalších více než dvaceti evropských zemí se léky s čínským valsartanem stahují i z Japonska, Jižní Koree, Tachj-wanu, Hong Kongu a Kanady.

Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Frank Fang, Juraj Skovajsa) Společnost Thu, 12 Jul 2018 05:18:40 +0000
Čína má na každého tajnou složku (video) http://www2.epochtimes.cz/2018062924273/Cina-ma-na-kazdeho-tajnou-slozku-video.html http://www2.epochtimes.cz/2018062924273/Cina-ma-na-kazdeho-tajnou-slozku-video.html Čínská vláda má tajný systém, stroj, který vás sleduje každou hodinu každého dne. Byl navržen k monitorování podvratné činnosti, což by mohlo znamenat cokoliv.

{youtube}21V6ceDKc4k&t{/youtube}

Líbilo se vám video? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Michal Cabejšek) Společnost Fri, 29 Jun 2018 05:15:15 +0000
Uniklý dokument odhaluje: Na čínských kampusech přetrvává kultura neustálého špehování http://www2.epochtimes.cz/2018060324219/Unikly-dokument-odhaluje-V-cinskych-kampusech-pretrvava-kultura-neustaleho-spehovani.html http://www2.epochtimes.cz/2018060324219/Unikly-dokument-odhaluje-V-cinskych-kampusech-pretrvava-kultura-neustaleho-spehovani.html Dokument, který v nedávné době unikl na čínský internet, ukazuje, jak těsný dohled si čínský režim udržuje v akademické oblasti, okamžitě potlačuje kritické hlasy a vyzývá občany, aby se navzájem udávali.

Jedná se o dopis odeslaný ze stranického oddělení Zhongnan univerzity ekonomie a práva, která se nachází ve městě Wu-chan v centrální čínské provincii Chu-pej. Adresován je čínskému ministerstvu školství, přičemž popisuje incident týkající se jednoho z členů fakulty.

20180603-uni2
Uniklý dokument z univerzity Zhongnan vysvětluje přestupek profesora Tia Ťie-chunga. (Screenshot prostřednictvím RFA.org)

Dopis uvádí, že jistá profesorka Tia Ťie-chungová vyučující obor veřejné správy na Zhongnanské univerzitě 25. dubna v přednášce kritizovala čínskou ústavu, státní podniky a Národní lidový kongres.

V přednášce údajně označila čínský zákonodárný orgán za razítkovače, který pouze formálně schvaluje rozhodnutí komunistické strany. Mluvila také o politických systémech jiných zemí.


V přednášce údajně označila čínský zákonodárný orgán za razítkovače, který pouze formálně schvaluje rozhodnutí komunistické strany.

Porfesorka Ti Ťie-chung „porušila učební disciplínu, přednášela o nesprávných názorech, vyjadřovala nevhodná stanoviska a vytvářela nesprávný vliv“, uvádí dokument výčet přestupků, které ukazují, že vedení školy pořizuje audio-vizuální záznamy přednášek svých profesorů (viz obrázek kamery v učebně níže).

20180603-uni3
Bezpečnostní kamera umístěná nad katedrou profesorů ve vysokoškolské třídě na univerzitě v Pekingu, 12. června 2010. (Frederic J. Brown / AFP / Getty Images)

Dopis dále vysvětluje, že jeden ze studentů její výklad zpochybnil. Což možná ukazuje, kdo vedení školy informoval o „šíření nesprávných názorů“ jednoho z členů katedry.

„Vyšetřovací tým“ a „disciplinární komise“ sestavené stranickým odborem na univerzitě v dopise doporučují, aby byla dotyčná profesorka zbavena členství ve straně, přemístěna na jiné pracoviště, a aby se jí byla anulována pedagogická kvalifikace.

Rozhodnutí bylo již údajně schváleno stranickým výborem školy a během formálního řízení byly na profesorku zároveň uvaleny sankce.


Stranické orgány jsou po celé Číně zřizovány přímo na pracovištích, aby zajišťovaly, že rozhodnutí personálu a pracoviště budou probíhat v souladu se stranickou politikou, což jsou právě témata, které profesorka Tia Ťie-chungová ve své přednášce kritizovala.

Z veřejně dostupných záznamů je patrné, že Ti Ťie-chungová začala na univerzitě pracovat v roce 2001 a v roce 2014 se stal docentkou v oboru.

Přísný přístup k vyvracení kritiky komunistické strany připomíná interní stranický rozkaz ředitelům a profesorům univerzit, známý jako „Sedm zakázaných témat“, který byl univerzitám rozesílán v květnu 2013. Rozkaz zakazuje diskutovat o konkrétních tématech jako například občanská práva, svoboda tisku nebo občanská společnost.

Další směrnice ministerstva školství z října 2014 obsahovala seznam zákazů pro vysoké školy, mezi nimiž figuruje zákaz „mluvit nebo se chovat v rozporu s cestou, směrováním a politikou strany“.

V rozhovoru pro Radio Free Asia uvedl Cchao Čen-chua, bývalý profesor na univerzitě Guizhou Minzu, že školy běžně dosazují mezi studenty a členy fakulty „informátory“, aby podávali zprávy o jakýchkoli činnostech nebo názorech, které jsou kritické vůči komunistické straně nebo jsou jinak vyhodnoceny jako nevhodné.

„Každá třída má jednoho nebo dva studenty, kteří informují o přednáškách pedagogů a donášejí zpravodajům [státní] bezpečnosti,“ řekl Cchao Čen-chua.

Navíc se očekává, že instruktoři budou studentům vštěpovat komunistickou ideologii a budou se vyhýbat jakýmkoliv tématům, které jsou s ní v rozporu. Za účelem zvýšení dohledu nad vysokoškolskými učiteli byly „v mnoha univerzitních učebnách nainstalovány kamery,“ řekl Cchao Čen-chua v rozhovoru pro Radio Free Asia.

Další čínský profesor jménem Tchan Sung prohlásil, že kultura donášení na učitele je na univerzitách rozšířená. „Mozky [některých studentů] jsou plné rudého sentimentu. Jakmile slyší slova od učitele, která se liší od toho, co jim bylo vyučováno, instinktivně se zvednou a půjdou to ohlásit.“


Přeložil Milan Kajínek; Zdroj.


Čtěte také:

Co je na čínských univerzitách zakázáno?

Elitná čínska univerzita klasifikuje študentov za vernosť komunistickej strane

Jak v Číně dosáhnout právního státu: Rozhovor s čínským právníkem


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Annie Wu) Společnost Sun, 03 Jun 2018 20:34:25 +0000
Hnutí #MeToo vstoupilo do Číny: Dívka odhalila univerzitního profesora, který sexuálně zneužil studentku http://www2.epochtimes.cz/2018052724198/Hnuti-MeToo-vstoupilo-do-Ciny-Divka-odhalila-univerzitniho-profesora-ktery-sexualne-zneuzil-studentku.html http://www2.epochtimes.cz/2018052724198/Hnuti-MeToo-vstoupilo-do-Ciny-Divka-odhalila-univerzitniho-profesora-ktery-sexualne-zneuzil-studentku.html Vzhledem k tomu, že v Číně získalo hnutí #MeToo značnou podporu, začalo více žen vystupovat na veřejnost, aby svědčily o vysokém výskytu sexuálního zneužívání na univerzitních kampusech v Číně. Žena jménem Li Jou-jou, která nyní žije v Kanadě, před časem odhalila ve svém příspěvku na internetu, že její kamarádka z univerzity před 20 lety spáchala sebevraždu]]> m.cabejsek@seznam.cz (Sunny Chao) Společnost Sun, 27 May 2018 08:45:28 +0000 10 čínských napodobenin světově známých monumentů (video) http://www2.epochtimes.cz/2018041224117/10-cinskych-napodobenin-svetove-znamych-monumentu-video.html http://www2.epochtimes.cz/2018041224117/10-cinskych-napodobenin-svetove-znamych-monumentu-video.html Čína se pyšní bezpočtem ohromujících historických monumentů. Mezi nimi najdete například Velkou čínskou zeď, Zakázané město a ... Sfingu. Přinášíme vám výběr deseti z nich. Jak známo Čína je známá svým uměním kopírování.]]> m.cabejsek@seznam.cz (Televize NTD) Společnost Thu, 12 Apr 2018 21:55:08 +0000 Jackie Chan stojí v čele iniciativy komunistické strany zakázat samurajský kodex http://www2.epochtimes.cz/2018032424073/Jackie-Chan-stoji-v-cele-iniciativy-komunisticke-strany-zakazat-samurajsky-kodex.html http://www2.epochtimes.cz/2018032424073/Jackie-Chan-stoji-v-cele-iniciativy-komunisticke-strany-zakazat-samurajsky-kodex.html Hongkongská filmová hvězda je dnes velkým propagátorem nového zákona, který by v Číně měl zakazovat bušidó – japonskou tradici v bojových uměních, známou také jako samurajský morální kodex. Chan se přitom stal známým díky úspěšnému ztvárnění rolí ve filmech s čínskými bojovými uměními.

Bušidó doslova znamená „Tao bojových umění“ a klade důraz zejména na morálku cvičenců bojových umění. Učenci studující bušidó obecně připisovali původ této japonské bojové tradice silnému vlivu konfucianismu, který vznikl právě v Číně.

63-letý herec se v posledních desetiletích velmi sblížil s autoritářskými názory čínské komunistické strany a je v čínsky mluvícím světě považován za hlásnou troubu režimu z Pekingu. Přestože se stal ve filmovém průmyslu dobře známou hereckou hvězdou, jeho chování v reálném životě může řadu jeho krajanů silně popuzovat. Navrhovaný nový zákon, za který se Chan horlivě zasazuje, by zakazoval každému občanovi Čínské lidové republiky obhajovat japonské bušidó. Návrh nového zákona má proti-japonské ladění a dává bušidó do kontextu s extrémismem. Konkrétně zákon zní: „Zákaz obhajovat japonský militarismus, fašismus a japonské bušidó“, z čehož se má stát trestný čin.

Rodák z Hongkongu v posledních desetiletích učinil několik kontroverzních veřejných prohlášení, která schvalovala kroky autoritářské vlády v Pekingu. V roce 2009 například znehodnotil demokracii na Tchaj-wanu, když řekl: „Nejsem si jistý, zda je dobré svobodu mít, nebo nemít.“ A na otázku, zda je svoboda dobrá, odpověděl, „že cítí, že Číňané potřebují být kontrolováni“.

Poté co Chan v roce 2013 vstoupil do komunistické strany uvedl: „Stále více cítím, že my, Číňané, musíme být kontrolováni. Když nás nikdo nekontroluje, děláme si, co chceme.“ Podle stránek focus.de k tomu ještě dodal, že „příliš mnoho svobody může vést k chaosu, jak je tomu dnes v Hongkongu,“ čímž narážel na prodemokratické protesty hongkongských studentů.


20180324-chan2
Dva čínští muži byli v únoru zatčeni čínskou policií za to, že se oblékli jako vojáci japonské císařské armády z 2. světové války u historického vojenského bunkru v Nan-ťingu. Podle nového navrhovaného zákona propagovaného Jackie Chanem a dalšími by takovýto skutek byl formálně považován za trestný čin. (Weibo foto)

Návrh z 9. března byl odpovědí na incident, ke kterému došlo v únoru, kdy si dva čínští muži oblečení v uniformách japonské armády udělali selfie na místě historického vojenského památníku – bunkru v Nan-ťingu. Muži byli později zatčeni čínskou policií a zadrženi na dobu 15 dnů. Čínská média v širokém rozsahu informovala o incidentu a označila chování mužů za vlastizradu, přičemž citovala vzpomínky některých Číňanů na japonskou agresi a vojenské zločiny během druhé světové války. Čínský režim proti Japonsku v posledních letech silně vystupuje. Někteří kritici režimu vytýkají, že z Japonska uměle vytváří nepřítele, aby odváděl pozornost od vlastních potíží s nedůvěrou Číňanů vkomunistickou stranu.

Bušidó, také známé jako cesta bojovníka (samuraje), má kořeny v japonské feudální historii a patří k nejznámějším prvkům japonské kultury. Lidé ho mohou znát z filmů, televizních programů, literatury a umění, v nichž se hojně vyskytuje. Události druhé světové války značně zkomplikovaly obraz bušidó, protože tak jako podporovatelé militarismu v Japonsku, tak i odpůrci japonské agrese během války a po válce připsali vzestup japonského impéria hlavně učení bušidó.

Čínská státní média v souladu s požadavky čínského režimu podporují protijaponské cítění a důsledně vykreslují bušidó jako ztělesnění japonských vojenských zločinů a agrese vůči Číně v oblasti kultury.


Překlad: Peter Petko; Zdroj.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 

Čtěte také:

Hrdinové Číny: Jackie Chan, Kao Č'-šeng a skutečná statečnost

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Paul Huang) Společnost Sat, 24 Mar 2018 04:53:23 +0000
Top manažer technologického gigantu Huawei vyšetřován za braní úplatků http://www2.epochtimes.cz/2018021623999/Top-manazer-technologickeho-gigantu-Huawei-vysetrovan-za-brani-uplatku.html http://www2.epochtimes.cz/2018021623999/Top-manazer-technologickeho-gigantu-Huawei-vysetrovan-za-brani-uplatku.html Nejvyšší představitel čínské technologické společnosti Huawei je vyšetřován pro korupci

Čínský finanční deník National Business Daily po kontaktování společnosti Huawei potvrdil, že viceprezident divize Consummer Bussiness Group společnosti Huawei Tcheng Chung-fej je podezřelý z braní úplatků. „Místní policejní síly přijaly nutné opatření,“ píše se v článku z prosince 2017. 

Zprávy o korupci ve společnosti Huawei se objevovaly v tisku již dříve. Například v roce 2014 čínský obchodně-finanční časopis Caixin odhalil, že 116 zaměstnanců firmy přijalo nebo žádalo úplatky ve formě ilegální provize od 69 prodejců. Podle zpráv byl jeden z regionálních ředitelů podezřelý z úplatků ve výši dvou milionů juanů.

Zdroj ze společnosti Huawei, jehož citoval Telword, čínská publikace pokrývající oblast domácího technologického průmyslu, řekl, že v různých odděleních společnosti Huawei bují korupční praktiky.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 



]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Annie Wu) Společnost Fri, 16 Feb 2018 22:13:52 +0000