Tato fotografie široce obíhala médii v USA a doplňovala vykonstruovaná tvrzení o události z 18. ledna 2019. Nick Sandmann, student z Convingtonu, stojí před domorodým aktivistou Nathanem Phillipsem, Washington, 18. leden 2019. (Screenshot youtube)
Tato fotografie široce obíhala médii v USA a doplňovala vykonstruovaná tvrzení o události z 18. ledna 2019. Nick Sandmann, student z Convingtonu, stojí před domorodým aktivistou Nathanem Phillipsem, Washington, 18. leden 2019. (Screenshot youtube)

Nicholas Sandmann, student katolické střední školy v Convingtonu, podal žalobu za nactiutrhání (hanobení) na NBCUniversal. Požaduje odškodnění ve výši 275 milionů dolarů (přes 6 miliard Kč). 1. května 2019 to oznámil jeden z jeho právních zástupců, McMurty.


V žalobě se píše: „NBCUniversal vytvořil nepravdivý příběh tím, že vykreslil Nicholase v tzv. ‘konfrontaci’ jako ‘rasově nesnášenlivého’.“

Dle žaloby byl Sandmann „snadným terčem, přes který NBCUniversal posiloval svou agendu namířenou proti Trumpovi, protože Sandmann je 16-letý běloch, katolický student, který se toho dne zúčastnil pochodu pro život (Right to Life March) a měl na sobě v době incidentu kšiltovku MAGA*, kterou si v ten den koupil jako suvenýr“.

„Skutečnosti v této žalobě ukazují na to, jak intenzivně se NBC snaží vytvářet anti-trumpovský narativ,“ napsal McMurty na svém twitterovém účtu.


„Kromě masivního televizního vysílání a online zpravodajství odvysílal NBCUniversal mnoho nepravdivých a hanlivých zpráv na NBC News svým cca 6,45 milionům twitterových fanoušků; na MSNBC cca 2,37 milionům twitterových fanoušků; na TODAY Show cca 4,28 milionům twitterových fanoušků; … a více než 2,5 milionům twitterových fanoušků na 11 stanicích vlastněných a provozovaných NBC,“ píše se dále v žalobě.

Jde o třetí velkou žalobu, kterou Sandmannovi právníci podali vůči americkým médiím. V těch dvou předchozích žalují The Washington Post o 250 millionů dolarů a CNN o 275 millionů dolarů.

Další na řadě můžou být dle McMurtyho HBO a The Associated Press (agenturaAP).

Zavádějící zpravodajství

Šestnáctiletý Sandmann byl ústřední postavou mnoha zpráv, které tvrdily, že on a další studenti během „incidentu“ z 18. ledna obtěžovali Nathana Phillipse, domorodého Američana a proti-trumpovského aktivistu. Tyto zprávy spustily vůči studentům lavinu výhrůžek a kritiky. Krátká videa z „incidentu“ u Lincolnova památníku, na kterých má Sandmann kšiltovku MAGA a stojí tváří v tvář Phillipsovi, se stala virálním hitem.

Z krátkého videozáznamu se zdálo, že Sandmann a jeho spolužáci stanuli tváří v tvář Phillipsovi, který zpíval a bubnoval. Phillips řekl médiím, že studenti se před něj postavili a obtěžovali jej.

Sandmanna pak tvrdě kritizovaly známé osobnosti, jako herec Jim Carey, herečka Alyssa Milano, senátorka Elizabeth Warrenová a také mediální domy, jako New York Times, Washington Post a mnohé další.

Nicméně, později se ukázalo delší video, ze kterého je patrné, že ve skutečnosti to byl Phillips, který si to namířil ke skupině mladíků, včetně Sandmanna, který jen stál na místě a stále se usmíval.

Poté, co se toto 15timinutové video objevilo na internetu, mnozí z těch, kteří Sandmanna veřejně pranýřovali, se mu omluvili nebo smazali své tweety.

Delší video ukazuje události ve větším kontextu než to krátké, které původně vyvolalo rozhořčení. Je z něj vidět, že pochod domorodého obyvatelstva se ve skutečnosti setkal ve stejný čas na stejném místě s pochodem pro život, jehož se zúčastnil Sandmann. Zachytává také tzv. africké hebrejské Izraelity, jak pokřikují rasové urážky na domorodé Američany nebo černochy procházející kolem a nakonec i na středoškoláky z Convingtonu.



Překlad a redakční úprava původní zprávy NTD.com: J. S.



* MAGA – Make America Great Again – heslo předvolební kampaně amerického prezidenta Trumpa

Související články:

USA: Studie ukazuje na výrazný negativní úhel zpráv o Trumpovi v hlavních TV

NBC zadržovala 4 týdny informace vyvracející obvinění soudce nejvyššího soudu USA Kavanaugha