Plakát – Libušínský spolek přátel historie
Plakát – Libušínský spolek přátel historie
Přes 2 tisíce šermířů v plné zbroji najde své uplatnění v boji na historickém festivalu Bitva Libušín. V sobotu 27. dubna v Libušíně u Kladna se v 11 hodin otevře brána pro návštěvníky bohatého programu, ve kterém se letos uskuteční dvě bitvy.

„Mezinárodní festival je určený především pro rodiny s dětmi a zájemce o historii. Program je připravený tak, aby zde každý mohl prožít příjemné odpoledne a též se něco zajímavého dozvědět. Údolí pod hradištěm kněžny Libuše se již tradičně promění v areál festivalu rozděleným do několika částí,“ uvádí za pořadatele Petr Šrámek z Libušínského spolku přátel historie. Letošní ročník se počítá už jako 28., opět je očekáváno přes 4 tisíce diváků.

Bitva-Libušín 2018-foto-Petr-Dudek 12
Bitva Libušín: Největší bitva v Evropě. (Petr Dudek)
Bitva-Libušín 2018-foto-Petr-Dudek 20

Pestrý program zajisté uspokojí i náročné – dvě historické bitvy, ukázka soule (středověkého rugby), boj o mosty, souboje válečníků i oblíbená dětská bitva s hadrovými míčky. U volných bojů bude o vítězi rozhodovat pouze zručnost ve zbrani a velení.

Diváci si zde mohou zakoupit repliky historických předmětů na dobovém tržišti. Dobově oblečení řemeslníci předvedou ukázky řemesel a muzikanti zajistí živou historickou hudbu k tanci i poslechu. Zručnost si mohou návštěvníci vyzkoušet ve škole práskání bičem nebo u mistra tesaře. Nebudou scházet ukázky sokolnictví nebo dětské tvořivé dílny, kde si malí účastníci zhotoví štíty, vyzkouší zbroj nebo namalují prapory.

Dvě bitvy v plné zbroji

„Letos můžeme čekat dvě bitvy – první menšího rozsahu, druhou pak s celou tisícovkou bojovníků. Tentokrát se opět podíváme na spor mezi dvěma sousedy... Rád bych upozornil na fakt, že příběhy jednotlivých bitev jsou vždy smyšlené, předvádíme tedy vlastně pohádky. Co se však týká rekonstrukce zbraní, zbroje a vybavení, je naším cílem, aby vzhledem a funkcí co nejvěrněji odpovídaly historii. Návštěvníci festivalu vidí na jednom místě historické postavy a repliky předmětů z doby v rozmezí od 800 do roku 1500. Vedle sebe zde stojí například Vikingové, husité, členové rytířských řádů a další. Je to průřez rekonstrukcí života v Evropě ve středověku,“ upozorňuje Petr Šrámek z Libušínského spolku přátel historie.


Vstupenky do areálu jsou k zakoupení na místě. Děti z dětských domovů s doprovodem zdarma, pouze je nutno předem domluvit na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Místo konání: Libušín u Kladna, areál bývalého koupaliště.

Datum konání: 27. dubna 2019. Areál je pro otevřený od 11 hodin, hlavní bitva začíná v 16:00.

Dopravní spojení: Z Kladna autobusem městské hromadné dopravy č. 7, nebo autem, nejlépe na centrální parkoviště kousek od bojiště. Vše bude jasně a zřetelně značeno. Mapa a konkrétnější instrukce, jak se do areálu dostat: https://libusin.org/CS/pro-navstevniky/mapka-cesty/.


Okolí festivalu nabízí možnosti výletů na hradiště Libušín s kostelíkem sv. Jiří, v přírodní rezervaci Pašijová dráha, po naučné stezce Vinařická hora, návštěvu hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích, zastávku v Naučném středisku ekologické výchovy Kladno – Čabárna a další.


O Libušínském spolku přátel historie

Spolek byl založen v roce 2011 zástupci největších spolků historického šermu v České republice s cílem ujmout se organizace Bitvy Libušín a pozvednout akci na mezinárodní úroveň. V rámci toho navázal spolupráci s širokým spektrem organizací zabývajících se rekonstrukcí života ve středověké Evropě.


Podrobné informace o festivalu najdete na http://libusin.org/CS/ ,

https://www.facebook.com/BitvafestivalLibusin/?fref=ts.