20190410 trump
Americký prezident Donald Trump mluví k novinářům před odchodem z Bílého domu ve Washingtonu, 5. dubna 2019. (Nicholas Kamm/AFP/Getty Images)

Americký prezident Donald Trump pohrozil ve středu 9. dubna Evropské unii dalšími cly na zboží dodávané do USA.

„WTO zjistila, že dotace EU pro Airbus negativně ovlivnily USA. To povede k uvalení cel na zboží z EU v hodnotě 11 miliard dolarů (popř. na 11 miliard evropského zboží),“ sdělil Trump na svém Twitteru. „EU získává obchodní výhody nad USA již roky. To brzy skončí!“ 


USA a EU vedou dlouhé roky spory kvůli obviněním z nelegální podpory výrobců letadel, nizozemského Airbusu a amerického Boeingu, jejichž cílem je získat obchodní výhody.
 

Tato pře se dostala i k WTO, která se případem zabývá již téměř 15 let, a už brzy by měla ve věci rozhodnout.

Trumpův komentář přichází v době, kdy jeho administrativa intenzivně pracuje na obchodních dohodách s Čínou a sousedícím Mexikem a Kanadou.

Den před Trumpovým oznámením navrhl americký obchodní zmocněnec seznam evropských produktů, na které by byla uvalena cla coby odplata za evropské dotace. Jde o portfolio zboží od velkých komerčních letadel až po mléčné výrobky a víno. Konečná podoba seznamu by měla být k dispozici v létě.

Evropská komise v reakci na USA prohlásila 9. dubna, že plánuje protiopatření kvůli dotacím Boeingu. „Komise se začíná připravovat, aby byla EU schopna hned reagovat na rozhodnutí arbitra o odvetných právech v tomto případě,“ řekl mluvčí Evropské komise. „EU je otevřená diskuzím s USA, za předpokladu, že budou bez podmínek a že budou zaměřené na férový výstup.“ 

Obě strany mají jasno v tom, že Airbus i Boeing nezákonné dotace přijaly, ale neshodují se na jejich množství a na tom, zda byly v souladu s pravidly WTO v té době. 

Na evropskou ocel a hliník již Spojené státy cla zavedly a Trump několikrát pohrozil Unii i znevýhodněním evropských aut dováženích do USA.

Expanze Volkswagenu 

Trumpova deregulační politika, daňová reforma a rostoucí ekonomika USA jsou pro evropské firmy investičními lákadly. Při lednovém setkání představitelů německých automobilek s americkým prezidentem v Bílém domě řekli výrobci aut, že v USA plánovali investovat, ale záleží na tom, zda na ně Trumpova administrativa uvalí cla či nikoliv. 


Ve stejném měsíci Trump chválil Volkswagen, že si vybral Chattanoogu v Tennessee jako severoamerickou základnu pro výrobu elektrických automobilů. Jde o investici za 800 milionů dolarů, která vytvoří přímých 1 000 pracovních míst ve fabrice, na co se navážou další díky subdodavatelům. Výroba by dle Volkswagenu měla začít v roce 2022. 
 

Překlad a redakční úprava původní zprávy newyorské The Epoch Times: J. S.


Související články:

Trumpova administrativa degradovala diplomaty EU v USA