Americký viceprezident Mike Pence s národním bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem a dalšími před setkáním s Fabianou Rosales de Guaido, ženou venezuelského opozičního prezidenta Juana Guaida. Bílý dům, 27. března 2019. (BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / Getty Images)
Americký viceprezident Mike Pence s národním bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem a dalšími před setkáním s Fabianou Rosales de Guaido, ženou venezuelského opozičního prezidenta Juana Guaida. Bílý dům, 27. března 2019. (BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / Getty Images)

V rámci snah o větší tlak na odstoupení nelegitimního socialistického vůdce Nicoláse Madura uvalila Trumpova administrativa nové sankce vůči Venezuele.


Spojené státy svou pozornost zaměřují i vůči Kubě a jejím snahám udržet Madura při moci.

Americký viceprezident Mike Pence řekl, že USA zvýší své snahy v tom, aby omezily zisky Madurova režimu plynoucí z prodeje ropy, a přislíbil uvalení nových sankcí vůči venezuelskému finančnímu a ropnému sektoru. Ve svém projevu na Rice University 5. dubna se zavázal i „silnějšími opatřeními“ vůči Kubě.

USA byly první zemí, která uznala Guaida za legitimního vůdce Venezuely. Maduro označuje soupeře za „loutku Spojených států“.

„Spojené státy budou nadále pokračovat ve zvyšování diplomatického a ekonomického tlaku, aby umožnily Venezuele mírový přechod k demokracii,“ řekl Pence a dodal, že vývoz ropy je „životní mízou toho zkaženého režimu“.

Po Penceově projevu oznámil americký ministr financí uvalení sankcí na 34 lodí vyvážejících ropu zákazníkům mimo Venezuelu. Jde o lodě vlastněné či provozované venezuelským státním podnikem PDVSA. Sankce byly uvaleny také na dva lodní přepravce a lodě, které dovážely ropu na Kubu v únoru a březnu.

„Kuba je sílou v pozadí, která pomohla Venezuele z úpadku ke krizi,“ řekl americký ministr financí Steven Mnuchin ve svém prohlášení: „Ministerstvo financí přijímá opatření vůči lodím a společnostem převážejícím ropu, které pomáhají držet nelegitimní Madurův režim nad vodou.“

Ekonomka Maria Gonzalezová, jež byla u projevu, tvrdší sankce uvítala. Popsala situaci svojí matky žijící ve Venezuele, která má nedostatek vody, základních potřeb a elektřiny.

Rusko 28. března rázně odmítlo žádost amerického prezidenta Trumpa o stažení vojenského personálu z Venezuely, tvrdíc, že do jihoamerické země poslalo „ruské specialisty“ coby část dohody o vojenské spolupráci.

Den předtím Trump prohlásil, že zvažuje „všechny možnosti“, aby přiměl Rusko ke stažení jednotek z Venezuely. Reagoval tak na zprávy o dvou ruských letadlech, která vyložila téměř sto ruských vojáků u Caracasu.


Překlad a redakční úprava původního článku newyorské redakce: J. S.